punkový přístup - Report z koncertu UK SUBS, TV SMITH (Futurum Praha, 11.2.2015)

12. února 2015 v 15:57 | RaznAgul |  punkový přístup
Ne všichni pankáči se dnes válí po squatech nebo v záchytných centrech různých závislostí. A mají třeba čistou hlavu a pár šestek na koncert punkrockové legendy z největších. Neúnavný Charlie Harper a jeho UK Subs k nám zavítali už poněkolikáté a tentokrát svou říznou muziku vmetli do slušně napráskaného smíchovského klubu Futurum. "Nejstarší pankáč světa" Charlie se ještě před začátkem koncertu poflakoval s nezbytným lahváčem v ruce mezi barem a merch stolkem a bavil se s příchozími o všem možném. To, kým je, nedával najevo jinak, než řetězem s visacím zámkem na krku. Předskokan harperovců TV Smith si vedle stánku UK Subs sám prodával své desky a trička a stejně ochotně jako hlavní hvězdy večera se dával ostatním. Klub opanovala pohodová společnost v uvolněném DIY stylu.

Punkový písničkář TV SMITH začínal s první britskou vlnou v sedmdesátých letech. Na sólovou dráhu se dal po rozpadu své první kapely. Že si na svou muziku vystačí i bez jiných, podle něj ukazuje, o čem punk hlavně je. Dělej si, co sám chceš. Předvedl to v plné parádě i na pódiu. Se španělkou píchnutou do elektriky a nakřápnutým zpěvem rozpumpoval neskutečné rodeo. Kdybych to nezažil, nevěřil bych, že jeden člověk s výbavou sotva k táboráku dokáže odehrát tak rozpogovaný punkrockový koncert. TV SMITH řezal do strun své vzdorující helekačky a ukazoval, že je punker tělem i duší. Vyfakoval systém ("Great British Mistake") a naplival na církve ("New Church"), nafackoval kultuře oligarchických hovad ("Immortal Rich") a hrál ztracené generaci ("Generation Y"). Mezi skladbami působil jako skromný, lehce plachý, letitý chlapík, když ale spustil svoji, proměnil se vmžiku v otevřenou bodající sichrajsku. Získal si všechny. Večer bez budoucnosti v klubu s příznačným názvem "budoucnost" nemohl začít lépe.


Jestli ještě existuje opravdový punk rock, pak jej hrají právě UK SUBS. Jednasedmdesátiletý Charlie Harper jakoby ani nestárnul. S dvěma spoluhráči u kytarových (Jet) a baskytarových (Alvin Gibbs) strun a s o půlstoletí mladším bubeníkem (Jamie Oliver) společně naložili pěkně zostra. Své staré i novější skladby nastřídačku metali z pódia jak zápalné láhve na pouličních barikádách. Ze začátku "Endangered Species" a pak kupa punkrockové klasiky, určitě "Tomorrow´s Girls" a "Warhead", při níž se všichni pod pódiem vyřvali do Charlieho protiválečného deklamování. A taky pár skladeb novějších, třeba "Monkeys" a "Suicidal Girl", které zněly s Jamieho backvokálem zas o něco punkověji. Harper je ranař, ale pozornost na sebe nestrhával pouze on sám. Oba strunaři se herním nasazením navzájem překonávali a pankáč za bicími tloukl fuck-off klepačky i přesný stylový beat s nejednou parádou. Dvakrát se přidávalo, mezi jinými i "Party in Paris", a mít UK SUBS nekonečný setlist, stejně jako mají nekonečně energie, možná by se hrálo ještě teď.


Praha opět zažila punkrockový svátek. Zažila jej s kapelou, která má i po čtyřiceti letech pořád co říct, a s muzikou, která stále žije. Tak zas někdy příště. Punk's not dead!!
 


Komentáře

1 Mič Mič | Web | 22. února 2015 v 11:24 | Reagovat

na UK SUBS som chcela ísť, ale moje finančné prostriedky sa zabudli kdesi v dobe, keď som asi ešte ani na svete nebola... Takže teraz už len čakať, kým sa objaví niečo dobré a budem spočko. :)
Dobre napísaný článok, chválim. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama