punkový přístup - Report z koncertu ZNOUZECTNOST, ZATREST, VEŘEJNÁ BEZPEČNOST (Nautilus Hodonín, 27.2.2015)

28. února 2015 v 18:32 | RaznAgul |  punkový přístup
V Hodoníně máme kvasnicový pivovar, zámek, o kterém skoro nikdo neví, s bystou trojparožného jelena a rockový klub Nautilus, jenž stále častěji pořádá hodně lákavé bugr akce a ty nemusejí být zrovna metalové. Takovou byla i punkrocková sešlost Vébé, Zatrest a Znouzectnost, mezi kokrheli známých jmen, které dorazily poslat ponorku ke dnu poslední únorový pátek. Co jsem jako nerodák zatím stačil seznat, skutečná chuligánská kultura nemá v Hodoníně zrovna na růžích ustláno. Takže zatímco vedle Nautilu kotvící restaurační zařízení praskalo ve švech, rockáč zůstával ještě s první kapelou dost vzdušný a bez lidí. Naštěstí okolní vesnice vychovávají znalce, a tak s přibývajícím časem a příjezdy přespolních to pod pódiem houstlo. A na něm jakbysmet.

Rozjezd s VEŘEJNOU BEZPEČNOSTÍ nikoho a nic nešetřil. Nabuzená kapela bourala do zdí svoji nekompromisní muziku jednoduše a zpříma. Žádné velké cavyky či přemýšlení o nesmrtelnosti chrousta, jen přesvědčení o nesmrtelnosti nabroušeného, natřískaného punku. Jestli je to o pivu, o tom, zda jsou pankáči fakt fetky nebo jen tak o hovnu je úplně jedno. A k tomu si můžou kluci klidně zařvat svoje "nemůžeme za to, že nás nemáte rádi". Berte, nebo nechte být. Bandu jejich odpalovačky baví a dokážou to přenést i na druhé. Já jsem se jejich vystoupením zabavil dost, zvlášť potěšila povedená předělávka "Suspect Device" od irských SLF. Tihle cajti to umí vohulit. A bubeníka mají opravdu stylového.


Posledně viděl jsem je u Alberta / chlastal jsem s nimi čúčo, hulil jointa / já chci bejt punk, řek sem si / ostatní lidi na ně nadávají / mně ovšem dokonalý připadají / protože pankáči se přece nikdy nemejou

U olomouckých ZATREST mě bere pankerská filozofie jejich textů, která se dá brát zarytě vážně, stejně jako s nadhledem. Podobně jako povídačky, kterými častovali pomalu se probouzející kotel. Totiž že jsou znechuceni, že jde o prd punkovou akci, když před nima není nablito. Svůj set rozjeli první skladbou z alba "Poslední" a válcovali jej přes "romantické" najebávky i neromantické dvoutaktní tancovačky. Energie sbalená do dvou- až tříminutových žihadel sršela i z těchhle ven kvanty. A protože jsem kdysi nějaký čas nosil číro i nášivku Exploited, ZATRESTi mi zahráli z duše.


Už nevíme, co chceme / jen ať je to hned / je za pět minut dvanáct / a zítra možná svět / skončí v plameni anebo pod vodou

Pamatuju si, že se jménem ZNOUZECTNOST jsem se poprvé setkal snad před pětadvaceti lety, když jsem na střední dorůstal do hudebního undergroundu. K samotné muzice kapely jsem se ale dostal až s jejich posledním, loňským albem "Beat Simplicitas", které jsem začal poslouchat, když jsem potřeboval oraz od těžkého kovu. O jejich tvorbě se vedou dohady, jestli ještě je, nebo už není punkem. Jejich nautilovské extempore bylo punkové každým coulem, bez folkaření, náznaků spirituálu či jiných věcí, které možná jsou slyšet na jejich deskách. ZNC naživo jsou o poznání jinou kapelou, podstatně tvrdší, vyježděnější. Ze své poslední, mimochodem prvotřídní, desky odehráli "Čech Orba", "Jedeme v autě", "Plán", moji "Vlak do Ženevy", "Federální" a "Trosečníci", ze starších věcí mně zůstaly vězet v hlavě "Krysař"'a podle ohlasu asi největší pecka, skákačka "Hoří". O ZNC se říká, že mají své zapřisáhlé fandy a zapřisáhlé odpůrce, nic mezi tím. Po hodonínském koncertu se bez váhání počítám k těm prvním. Já jim to totiž věřím a žeru zároveň.


Punkrockový večírek ve třech se povedl. Je moc dobře, že v (ne)rockovém Hodoníně Nautilus drží podobnými akcemi podzemní bigbít nad vodou.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama