Rozhovor s BRUTALLY DECEASED

5. února 2015 v 19:37 | překlad RaznAgul |  převzaté rozhovory
Rozhovor vyšel v původní anglické verzi v DOA Magazine (do češtiny přeložil RaznAgul)
Za Brutally Deceased odpovídal kytarista Tomáš Halama

Co vás vedlo k tomu, vzdát hold švédským deathmetalovým bohům Grave a pojmenovat kapelu podle jedné z jejich skladeb? Do jaké míry je muzika BRUTALLY DECEASED ovlivněna švédskou deathmetalovou scénou?
Vzpomínám si, že když jsme kdysi hledali vhodné jméno pro kapelu, bylo to docela zábavné. Náš tehdejší bubeník navrhoval názvy, které by se spíše hodily pro basebalový nebo basketbalový tým než pro deathmetalovou bandu. Takže když jsem nakonec přišel s názvem BRUTALLY DECEASED, bylo téměř okamžitě rozhodnuto. Hrávali jsme tehdy nějaké covery skladeb z alba Grave "You Will Never See", takže nám přišlo v pořádku zvolit pro kapelu tenhle název. Když si poslechneš naše první album, bude ti zcela jasné, odkud jsme brali inspiraci. Můžeš jmenovat kteroukoli kapelu první vlny švédského death metalu a nebudeš se mýlit, když řekneš, že právě ta měla vliv na náš zvuk.

Jaká je spojitost mezi kapelami BRUTALLY DECEASED a HEAVING EARTH a odlišnosti mezi nimi, co se týče jejich hudební a textové stránky?
Protože jsem stál u zrodu obou kapel, ta spojitost je především v mojí osobě. Když jsme pak v HEAVING EARTH přišli o zpěváka, nabídli jsme Michalovi, ať s námi growluje, a teď jsme tedy dva, co se podílí na chodu obou kapel. Po hudební stránce jde o úplně jiné záležitosti. BRUTALLY DECEASED hrají poměrně přímočarý old-school death metal raných devadesátek se silným vlivem švédské scény. Muzika HEAVING EARTH je zvrácenější, skladebně i harmonicky pokročilejší, s vlivy sahajícími od tradičního floridského death metalu, temného rouhavého death metalu, syrového black metalu až po moderní klasickou hudbu. Textově se tvorba obou kapel také liší. Texty skladeb BRUTALLY DECEASED jsou tradiční a míhají se v nich hororová témata, zombie, temnota, hroby, zoufalství, strach, nenávist, věci, které přicházejí na mysl na tomto zasraném a děsném světě, v němž žijeme. Texty HEAVING EARTH jsou abstraktnější a vyjadřují silné protináboženské (a protikřesťanské) názory a poselství.

V čem se změnila muzika BRUTALLY DECEASED od debutu "Dead Lover´s Guide" (2010) po album "Black Infernal Vortex" (2014)?
K nejpodstatnější změně zvuku došlo, když se k nám přidal druhý kytarista Marek. Album "Dead Lover´s Guide" bylo komponováno pro jednu kytaru. S druhým kytaristou zvuk docela dost přitvrdil, ale na samotných skladbách to nic nezměnilo, protože jejich struktura je poměrně jednoduchá. Naše druhá deska byla složena už pro dvě kytary, je na ní daleko více harmonií a náročnější kytarové práce. Řekl bych, že skladby na "Black Infernal Vortex" jsou rozmanitější a obráží se v nich více vlivů. "Dead Lover´s Guide" byla v podstatě povedená pocta švédskému old-school death metalu. "Black Infernal Vortex" je daleko osobitější.

Mohl bys nám povědět něco o grafickém zpracování obalu "Black Infernal Vortex" od skvělého Paolo Girardiho? Jak se ten obraz hodí k hudbě BRUTALLY DECEASED?
Je to skutečně parádní malba. Pokud si dobře vzpomínám, poslali jsme Paolovi nějaké texty pro inspiraci, v tomto případě šlo o text skladby "Black Hammer of Satan". Obal zpodobňuje jakési rohaté ďábelské stvoření, jehož tělo se skládá z pozřených lidí a dalších znepokojivých věcí, jak se chystá udeřit obrovským kladivem. Vedle něj jsou kastlíky plné lidských lebek připravených k rozdrcení, aby nasytily svět zla. Co jiného bys chtěl mít na obalu svého deathmetalového alba?


Doomentia Records je málo známým extrémně metalovým labelem, který však vydává tuny zabijáckého death metalu. Jak jste se k nim přifařili a jaké další, tebou oblíbené, kapely jsou na jejich soupisce?
Protože jsme měli nějaké neshody s naším předchozím labelem Lavadome Productions, byli jsme přinuceni poohlédnout se po jiném vydavatelství. Tehdy bylo připraveno k vydání naše vinylové splitko se švédskými Interment a právě jsme nahráli skladby pro naše druhé album, takže to pro nás nebyla vůbec jednoduchá situace. Obeslali jsme několik dobře fungujících labelů a Lukáš z Doomentia Records byl, věř mi, nebo ne, jediným, který o nás projevil zájem. Pokud mám vyjmenovat pár povedených věcí, které Lukáš na svých vinylech vydává, uvedl bych Nominon, Graveyard, Revel In Flesh, Disma, Interment a spoustu dalších.

Ztvárnění digipacku "Black Infernal Vortex" je úžasné, je album k dostání také na vinylu a v picture disk formátu?
Ano, existuje i na černém vinylu. Obal vinylu je ve světlejších barvách než přebal CD, takže veledílo Paolo Girardiho si na něm můžete užít daleko víc a v celé jeho kráse. Můžete se po něm poohlédnout na webstránkách obchodu Doomentia Records.

Pověz mi něco o textu skladby "Divinity and Decay" a celkově o tématice vašich textů.
Text té skladby je o patologické potřebě být vmanipulován do nějakého systému víry, potřebě, kterou trpí překvapivě obrovská část populace. Jsou to ti samí lidé, kteří dychtí po tom, naučit se od Trumpa, Kiyosakiho, Coveye, Welshe a dalších finančních šarlatánů, jak se stát milionářem, tohle stupidní, nevzdělané a nudné stádo prasat potřebuje také nějaké vůdce svých duší, kteří je naučí, jak se "vnitřně osvobodit". Vzmáhající se hloupost, arogance a stále se zmenšující prostor pro to, co by mělo zůstat v soukromém světě, nebo by se alespoň nemělo tak hanebně odkrývat, to vše je pro nás bezednou inspirací, kterou převádíme do svinské, ohavné a znepokojující deathmetalové obraznosti. Texty některých skladeb jsou spíše tradičnější a zaobírají se hororovými a záhrobními věcmi, ale i v některých z nich jsou skrytá poselství.

Jaké jsou reakce zahraničního metalového undergroundu na zvířenou noční můru krveprolití, kterou představuje "Black Infernal Vortex"?
Zaznamenali jsme spoustu pochvalných reakcí především z undergroundové deathmetalové scény. Je to naše druhé album, takže někteří jej srovnávají s naším debutem, který byl velmi úspěšný na začínající kapelu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama