Poslední rozhovor s Jonem Nödtveidtem z DISSECTION (II. část)

1. dubna 2015 v 20:03 | překlad RaznAgul |  převzaté rozhovory
Dokončení rozhovoru, který vznikl na základě otázek fanoušků DISSECTION a vyšel na oficiálních stránkách kapely v květnu 2006. První část překladu rozhovoru vyšla na tomto blogu 11.3.

Na webstránce kapely jsem našel spoustu informací o MLO a duchovním přesvědčení řádu. Připadá mi, že řád ve svých názorech vychází hlavně ze sumerské mytologie. V textech tvých skladeb se často objevují odkazy na božstva různých náboženství, například starověkého Egypta nebo hinduismu. Mohl bys přiblížit, jak se tato náboženství obráží v tvé osobní víře? Jsou ještě nějaká jiná prastará náboženství, která ovlivňují názory MLO?
Určité prvky starého sumerského náboženství hrají důležitou roli v soustavě duchovních názorů MLO, jako třeba mýtus stvoření Enúma eliš, ale samotný sumerský náboženský systém není jádrem víry řádu. Zaměřujeme se na všechny duchovní tradice, které pracují se silami odvrácené, temné strany a vedou po stezce levé ruky ke gnózi a duchovní transcendenci. Jak už jsi zmínil, patří k nim rozličné esoterické proudy starého Egypta, Persie, Sumeru/Babylonie, védské, nordické a helénské duchovní vyznání, vše z toho nás zajímá a je nějakým způsobem zpracováno v názorech řádu. Někteří z nás se věnují rovněž duchovním tradicím vycházejícím z afro-brazilské černé magie Quimbanda a jihoamerických kultů Pána smrti.

Mohl bys ve stručnosti vyložit tvou náboženskou víru? Co je vlastně MLO? Kdo je Frater Nemidial?
Frater Nemidial je magistr řádu. Na ostatní už jsem několikrát odpovídal v minulosti a informace o MLO jsou dostupné pro každého, kdo má vůli se o řád blíže zajímat.

Co symbolizuje reinkarnace chaosu pro DISSECTION?
Rozumím tomu tak, že narážíš na název "Reinkaos" a jeho význam. Reinkaos ale neznamená "reinkarnace chaosu", jde o "návrat do chaosu", což je protikladem k reinkarnaci jako "návratu do tělesnosti". Reinkaos představuje pátý stupeň zakázané alchymie, která je součástí učení MLO, a část procesu AtAzoth, v němž posílení proti-příčinných sil ducha umožní překročení hmotného světa a návrat do všeprostupujícího chaosu.

Jsou nějaké speciální knihy nebo pojednání, které tě inspirovaly při práci na "Reinkaos"?
Myšlenka Reinkaosu vychází z učení knihy Liber Azerate a řádu MLO.

DISSECTION vždy představovali cestu k sebezdokonalení, vlastnímu vývoji a rozvoji. Vaše muzika je opravdovým zosobněním vašeho vnitřního ducha a vůle. Proč je tento přístup tak důležitý nejen pro DISSECTION jako celek, ale rovněž individuálně pro členy kapely jako anti-kosmické satanisty? Jsou tyto kvality metou, ke které by měl směřovat každý anti-kosmický satanista?
Sebezdokonalování, vlastní vývoj a rozvoj jsou součástí cesty k osvobození. Proto se dají brát jako kvality, o něž by měl usilovat každý satanista.

Jakou radu (pokud nějaká je) bys dal tomu, kdo má zájem o anti-kosmický satanismus?
Studuj všechno, co se ti dostane pod ruky ve spojitosti s tradicí, a vše, čemu ses naučil, vyzkoušej v praktickém životě.


Jak je důležitá fyzická kondice pro přesvědčeného satanistu?
Nejpodstatnější je duchovní kondice.

Co znamená verš skladby "Starless Aeon": "Dies Irae, Dies Illa, Solvet Cosmos In Favilla. Vocamus Te Aeshma Diva!"
"Den hněvu, den, který obrátí kosmos v prach. Vzýváme božstvo Aešma Diva!" (Aešma Diva je perským bohem hněvu).

Do jaké míry je DISSECTION důležitou kapelou pro MLO?
Řád MLO hraje důležitou roli pro DISSECTION. A i když DISSECTION je hudební propagandou MLO, samotný řád nemá nic společného s muzikou.

Tvoříš muziku nějakým zvláštním způsobem? Tak, aby byla magická?
Komponování muziky má pro mě duchovní význam v osobní rovině, každá skladba představuje poctu určitým duchovním silám a principům, temným božstvům, jež jsou ústředním prvkem duchovního proudu 218. Texty skladeb se opírají o invokace a zaříkávání sloužící k vyvolávání duchovních sil. Při skládání muziky využívám okultní hudební teorii, abych symbolicky nabil strukturu skladeb. Čerpám inspiraci také z vědeckých názorů, například z kosmologické teorie superstrun. Všechny skladby jsem složil se záměrem použít jejich zvuky a vibrace jako anti-kosmický nástroj a jako prostředek k probuzení anti-kosmických sil.

Co bys vzkázal lidem, kteří nevěří v magii a okultní nauky ?
Nic. Lidé si můžou věřit nebo nevěřit, v co chtějí. Ani trochu mě to nezajímá.

Pověz mi něco o vašem labelu Black Horizon Music.
Vlastní label jsme založili z potřeby dělat a řídit si věci podle sebe, bez kompromisů.

Co si myslíš o black/death metalové scéně? Zdá se, že DISSECTION si jdou vlastní cestou mimo nějakou scénu. Je tomu tak?
Máš pravdu, jdeme si vlastní cestou, protože prostě hrajeme "satanistickou muziku". Necítíme potřebu být součástí nějaké hudební či metalové scény. Vlastně se od něčeho takového zdaleka distancujeme.
Neexistuje pro nás scéna, které bychom byli součástí, se kterou bychom se dokázali ztotožnit. O co jde? "Death metal" podle mě nemá nic společného s uctíváním smrti, jak si to možná někdo představuje, a první "black metalové" kapely nezakládali satanisté. Stejně jako u dnešních kapel šlo jen o pohrávání si s textovou a výrazovou stránkou.
Protože členové DISSECTION patří k satanisticko-luciferiánskému kultu a nekrosofickému kultu Pána smrti, zvolili jsme pro náš hudební styl nálepku "anti-kosmický metal smrti". Má vyjádřit duchovní směřování naší tvorby. Nepatříme k současné hudební scéně.

Jak vnímáš přijetí vaší muziky po jedenácti letech odmlky?
Moc mě těší, jak bylo naše nové album přijato, a to jak těmi, kterým se líbí a rozumějí mu, tak i těmi, kteří jej odmítají. Co se týče těch, kteří neporozuměli - ta deska nikdy nebyla určena pro ně. Naše muzika je duchovním nástrojem a dosahuje pouze k těm, kterým proudí v žilách stejná duchovní krev jako nám. K těm, kteří dokážou odkrýt podstatu skrytou v hudební formě. Pro ostatní půjde vždy pouze o muziku, zvukové dílo, které se může, či nemusí líbit.

Co čeká DISSECTION teď krátce po vydání "Reinkaos"?
Každá cesta jednou skončí a my jsme nyní s DISSECTION dosáhli konečné mety. Chceme však ještě zanechat poslední otisk a odehrát materiál z Reinkaos živě.


Měl jsem poslední dobou zvláštní pocit, že DISSECTION definitivně skončí po Midsummer Massacre festu. Co tedy bude po "Reinkaos"? Co bude po tak skvělém návratu?
Nyní máme před sebou pár obezřetně vybraných koncertů, které ukončí činnost DISSECTION. Úplně posledním a jediným evropským vystoupením bude to na švédském Midsummer Massacre festivalu 24. června. Předtím ještě odehrajeme náš vůbec jediný koncert v Izraeli a dva na americkém kontinentu.
Vyčerpal jsem muziku jako nástroj k vyjádření toho, co jsem chtěl, pro sebe i pár lidí kolem, o které mi jde. Nyní se chci věnovat jiným oblastem.
Album "Reinkaos" bylo dlouhou dobu našim jediným ohniskem zájmu a upíraly se k němu veškerá práce a fanatické odhodlání všech členů kapely. Po dokončení "Reinkaos" cítím, že už nezbývá nic dalšího, co bych chtěl s DISSECTION dosáhnout. Dokázali jsme nahrát opravdovou satanistickou desku požehnanou temnými božstvy a dokázali jsme to s přesvědčenou satanistickou kapelou.
Mým cílem bylo obnovit DISSECTION v plné síle a postavit kapelu jako satanistické těleso, jak jsem si vždy přál, a nástroj k dovršení mé osobní praxe černé magie, se kterou jsem započal před mnoha lety. S "Reinkaos" jsem toho všeho dosáhl a jsem s výsledkem opravdu velmi spokojený. Nebylo by ani žádoucí, abych nějak dál pokračoval, protože všechno co jsem chtěl, bylo již dosaženo.
To jsou důvody, proč jsme se rozhodli nyní pohnout dál a ukončit činnost DISSECTION. Je to pro mě veliká výhra posunout se z této fáze osobního růstu.
S "Reinkaos" jsme dopsali poslední kapitolu. DISSECTION končí a toto je náš odkaz. Chtěl bych poděkovat mým spolubojovníkům Setovi a Tomasovi, že mě tohle všechno umožnili. Salve Satan! Salve Azerate 218!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama