Původní rozhovor s CONVENT GUILT

7. dubna 2015 v 16:21 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Dnes se sedm brán otevírá pro australskou bandu CONVENT GUILT. Začali hrát v roce 2011, o tři roky později se vytasili s eponymní demonahrávkou a v loňském říjnu přišli se svým debutovým albem nazvaným "Guns for Hire". Do sedmi bran rozhovoru vstoupil zpěvák a baskytarista kapely Ian.


I. Na australské heavy metalisty CONVENT GUILT jsem narazil před časem, když jsem se pustil do objevování hudebních pokladů z druhé strany zeměkoule, kterými bych si přikořenil mé tradiční evropské metalové chutě. Dnešní australská heavymetalová scéna zdaleka není synonymem pro něco exotického, a to ani pro evropskou staroškolskou metlu. Přesně naopak, scéna u protinožců bují jako plodná líheň skvělých heavymetalových kapel a parádní heavy muziky. CONVENT GUILT k těmto kapelám patří. První otázka je tedy nasnadě. Jak vás ovlivnilo vaše okolí při zakládání kapely? Jaké podněty stály za jejím vznikem?
"CONVENT GUILT jsme dali dohromady po rozpadu mé předchozí kapely Shackles (pozn. stylově death/thrash), ve které hráli rovněž oba kytaristé konventu. Chtěli jsme hrát tradičněji pojatý hard rock a heavy metal a pustit se do toho s novou bandou bylo jaksi přirozené. Všichni jsme dlouholetými fandy téhle muziky, ať už se jedná o mainstream žánru nebo naprosté vykopávky. V Austrálii nebylo příliš úderek, které by hrály chytlavý, melodický a k tomu tvrdý heavy metal. A to nás taky motivovalo, abychom zjednali nápravu."

II. Název kapely s jakýmsi okřídlencem v jejím logu mi nenapověděl vůbec nic o vaší muzice, když jsem se s CONVENT GUILT poprvé setkal. Čekal bych cokoliv. Co vlastně znamená název kapely a jeho okřídlený strážce? Co vypovídá o muzice, kterou hrajete?
"Myslím si, že název "Convent Guilt" vyznívá temněji než hudba, jakou hrajeme. Beru jej podobně jako třeba jméno "Judas Priest", jde o výrazný a mnohé vypovídající název, který otevírá kapele velký prostor pro její tvorbu. Jsem přesvědčen, že k heavy metalu patří temná, silná a přesvědčivá obraznost a přesně to najdeš i u CONVENT GUILT. Ten okřídlený strážce loga je chrlič, který může být chápán jako dozorce nad hříchy a proviněními, kterých se na tomto světě někteří lidé vědomě dopouštějí."

III. Máte za sebou čtyři roky existence, jedno demo a konečně loňský debut. Považujete se za dobře rozjetou kapelu se slibnou budoucností, nebo raději chcete zůstat zakopáni v metalovém podzemí a hrát pro hrstku nadšených fandů?
"Nejsme zrovna tou nejnašlápnutější kapelou, ale plány do budoucna rozhodně máme. Vystihl bych to asi tak, že jsme undergroundovou bandou s undergroundovým přístupem, ale určitě bychom se neobrátili zády k příležitosti zahrát si pro větší obecenstvo. Vždycky zůstaneme věrní sami sobě, než abychom se tlačili ke kompromisům kvůli jedné ráně nebo větší slávě. Naší nejvěrnější fandové patřili vždy k undergroundu a naše oddanost bude vždy a především patřit jim."

IV. Váš loňský debut "Guns for Hire" je napěchovaný chytlavým, prvotřídním heavy metalem, který do jisté míry překračuje hranice stylu. Mám tím na mysli, že ve vaší muzice slyším i něco jiného. Například hardrockové narážky ve skladbě "Don´t Close Your Eyes" nebo napunkované kytarové příchutě v "Stockade". A chvíli mi trvalo, než jsem zkousnul kramářskou melodii "They Took Her Away", jinak též hodně povedený kousek. Kam hudebně tíhnete v této pestré hudební mozaice?
"Nejpřitažlivější věcí na našem stylu skládání a pojetí heavy metalu je svobodná tvořivost, která nás pouští do různých hudebních poloh, rozličných temp a nálad. Srdce nám silně bijí hard rockem (jsou v nich kapely jako AC/DC, Thin Lizzy, Aerosmith apod.) a ten bude naší muzikou vždy prosvětlovat. Často jsme řazeni ke kapelám staré nové vlny britského heavy metalu, což je asi tím, že hrajeme podobnou původní hudební směsici. CONVENT GUILT jsou australskou, hardrockovou a heavymetalovou kapelou. To jsou tři atributy, které hodláme rozvíjet po všech stránkách v našich textech, muzice i výrazu."


V. Vaše skladby spočívají na silných, zapamatovatelných refrénech, promyšlených kytarových sólech a vzdušném vokálním projevu. Všechno to dohromady dělá z vaší muziky něco výjimečného v mé současné poslechové náloži. Co považujete za poznávací značku vaší hudební tvorby?
"Podstatným prvkem naší muziky je její chytlavost. Neviděl bych smysl ve skládání hudby, kterou si posluchač nedokáže zapamatovat. Takže se skutečně snažíme vytvářet silné refrény, melodická kytarová sóla a příležitostné harmonie k celkovému dobarvení toho všeho. Mnoho lidí ze zámoří na to nedá, ale i náš australský původ je něčím, co nejrůznějšími způsoby dotváří náš hudební charakter."

VI. "Heavy metal není pouze muzika, ale i životní styl", lze často slyšet. Jak se k tomu stavíte?
"Přesně tak to je. Neznamená to však, že jako metalista nemůžeš žít normálním způsobem života. Naopak. Metalové fandovství by tě mělo naplnit hrdostí a silou s lecčíms se v životě vyrovnat. Oddanost heavy metalu nemůže fungovat jako výmluva k floutkaření. Je to ale něco, co by mělo pronikat každou stránkou života metalového fanouška. Je to oheň, který tě pohání, ne šutr, který tě táhne dolů."

VII. Co nyní s CONVENT GUILT připravujete a co můžeme od kapely čekat v blízké budoucnosti?
"Na konci měsíce odehrajeme koncert s americkými Midnight, po kterém nás opustí náš doprovodný kytarista. Věřím, že brzy najdeme za něj náhradu a budeme moci dál koncertovat na domácí půdě a připravovat naši novou desku. Máme už poskládané nové věci a snad se příliš nezahrabeme s jejich dopilováváním. Jak bude vypadat naše další nahrávka, to ještě netuším. Ale můžu tě alespoň ujistit, že určitě se při ní nebudeš nudit."

Díky za rozhovor. Máte moji plnou podporu!!
"Taky díky za povídání a zájem. Snad se někdy uvidíme v Česku a dáme pivo a knedlíky."

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama