Report z koncertu EXODUS (Favál Brno, 14.6.2015)

16. června 2015 v 0:02 | RaznAgul |  reporty
Poprvé se mi kalifornští bay-area thrasheři EXODUS dostali pod ruky před drahnou dobou na tehdy zlatem ceněné, polské kazetové šunce, na níž jsem si z burzy domů přinesl jejich třetí řadovku "Fabulous Disaster". Pozemský čas musí letět rychlostí jejich thrashmetalové mely. Jinak si totiž nelze vysvětlit, že od debutu téhle legendy letos uplynuly už tři desítky let. Deska "Bonded by Blood" patří k základním kamenům břinkavé odnože těžkého kovu. Hlas jí tehdy propůjčil Paul Baloff, který dnes kalí už kdesi na věčnosti páně. Pro zaryté thrashery album zůstává nepřekonatelným klenotem. Stejně tak pro kapelu, která svou loňskou, v pořadí desátou, desku nazvala ve volném parafrázování debutu "Blood In Blood Out" a nyní se s ní rozjela po turné, které má dlouhé hudební kariéře thrashmetalového exodu dát náležité hobla. Do řad kapely se současně vrátil její značkový zpěvák Steve "Zetro" Souza, který Baloffa od řadové dvojky vystřídal a bandu dlouhou dobu držel nad kvalitními thrashovými vodami. U nás se turné zastavilo v nedělním brněnském Favále, zvenčí bičovaném skoroletní bouřkou.


A zatímco venku si to spolu rozdávaly hromy blesky, uvnitř se s nástupem legendy na pódium strhlo nekonečné, šestnáctivruté tornádo. Právě tak početnou nálož skladeb exodi nasypali do rozběsněného faválského kotle. Začalo se úvodními fláky z novinky a pak už střemhlav do minulosti. V ní se nezapomnělo ani na věci z doby, kdy Souza v kapele absentoval. Drtivá část koncertu ale byla postavena z "jeho" desek a vzpomínek na oslavný debut. Je strašně dobře, že je zpátky. Se svým "Zetrem" mají EXODUS totiž opět ty pravé koule. Bylo fantastické žít v tom a lítat hlavou do jejich fanatické rozjetosti. Řval jsem se Souzou notorické thrashmetalové refrény. Žral jsem očima Lee Altuse vytrhávajícího ze strun ostré kytarové skeče, v "Pleasures of the Flesh" se doslova překonával! Zasypávala mě lavinová kovořezba rozbuškového Toma Huntinga a razance, s jakou dal "Metal Command", mě pohřbila. Smekal jsem před sólovými parádičkami Kragen Luma (Heathen), který mistrovsky zaskakoval za domovského Grayho Holta. Jako vrchol naživo předváděné čerstvé tvorby Souza uvedl skladbu "Body Harvest". I tak ale pětice kultovek z debutu byla tím, co hlavně pumpovalo žíly. Kdo čekal na kreatorskou "Strike of the Beast", dočkal se. V úplném závěru neuvěřitelného koncertu, který dokonale vymačkal šťávu ze všeho a ze všech. Souzovu slibu, že se opět vrátí, protože jsou nesmrtelní, po tomhle živáku bezmezně věřím.


setlist: Black 13, Blood In Blood Out, Iconoclasm, Children of a Worthless God, Piranha, Salt the Wound, Pleasures of the Flesh, Body Harvest, Metal Command, The Last Act of Defiance, Blacklist, A Lesson in Violence, Bonded by Blood, War Is My Shepherd, The Toxic Waltz, Strike of the Beast
 


Komentáře

1 Wilibald Wilibald | 17. června 2015 v 23:36 | Reagovat

Odvážím se napsat,že nejlepší koncert v životě.(Je mi 40) Suprově jsem si to užil.

2 RaznAgul RaznAgul | 18. června 2015 v 9:19 | Reagovat

[1]:Nápodobně!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama