Původní rozhovor s GAMBANTEINN

31. srpna 2015 v 17:02 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Dnes se brány rozhovoru otevírají pro finskou temnotu GAMBANTEINN. Po čtyř letech existence vydal její šířitel Þjaziholoni v lednu první hudební záblesk v podobě EP "Nielevä pimeys". K rozhovorům má tenhle samotář docela vyhraněný postoj, proto následující povídaní s ním beru jako velikou poctu.

Pětiskladbové EP "Nielevä pimeys", které představuje světu nový zjev finské blackmetalové scény GAMBANTEINN, by mělo být kořistí pro každého nadšence s vybíravými podzemními chutěmi. Jestli patříte k těm, co hledají slibnou nálož pořádné temnoty dneška, nemusíte chodit dál. Tahle nahrávka má vše k tomu, aby se vám zavrtala do hlavy na dlouhou dobu. Muzika solitéra Þjaziho se vám dostane pod kůži a do duše se všemi vedlejšími účinky dokonce dříve, než se naučíte vyslovovat vlastní jméno kapely. Je čerstvá ve svém nekompromisním ladění, vynalézavá na dávno odzkoušeném teritoriu a chytlavá přes svou bestiální hrubost. Sáhl jsem si naslepo do hlubin scény a můj úlovek se zatraceně vyvedl. Nerozumím tomu, pročÞjazi zahodil minulou zimu hromadu nového materiálu v podobném ladění a zdůvodňoval to na svém facebookovém profilu tím, že nové věci postrádaly jakýkoli hudební posun. Já bych totiž další náloží podobné muziky ani trochu nepohrdl!

I.Jseš stále přesvědčený, že jsi udělal dobře, když jsi nedávno zahodil všechen nově poskládaný material a s ním i svůj slib z loňského prosince, že brzy příjdeš s novými skladbami?
"Pořád si myslím, že jsem nemohl udělat nic lepšího. Věci, které jsem od té doby složil, svou kvalitou daleko přesahují to, co jsem měl hotové tehdy a co jsem zahodil. Člověk by se nikdy neměl držet něčeho, s čím není naprosto spokojený. Zvášť, pokud jde o opravdový metal, tam není vůbec žádné místo pro kompromisy. Když skládám novou muziku, pracuju na každé skladbě tak dlouho, dokud každá její část není vypilována do naprosté dokonalosti. Když se ze skladby nic pořádného nevyklube ani po vynaloženém úsilí, jediné místo, kam patří, je dosmetí. Týká se to samozřejmě i psaní textů."

II. Opravdu si myslíš, že hudební novátorství a progrese jsou hodnotami samy o sobě, že nezabíjejí zemitou podstatu black metalu a že jsou v souladu s nejtemnější přirozeností GAMBANTEINN a jeho "Nielevä pimeys"?
"Novátorství a progrese by se možná měly stát hodnotami tehdy, když stále dokola skládáš podle jedné zpropadené šablony. Nemyslím si, že by měly být hodnotami samy o sobě nebo středobodem jakéhokoli druhu umění. Když se příliš soustředíš na to, jak by měla tvá tvorba vypadat, ztrácíš svou přirozenost, která spočívá v "náhodné" či nevědomé tvořivosti. Ale proč by ses měl násilně omezovat, když směřuješ k určitému hudebnímu vývoji? Osobně stále hledám nové a nové způsoby sebevyjádření a nechci dělat pořád dokola tutéž muziku.Pokud jde o black metal obecně, jeho původ a zdroje spočívají v chaosu, smrti a temnotě, kteréžto nemají žádná omezení a nesklání se před žádnými zákony ani předpisy. Ten, kdo tohle pochopí, měl by pochopit rovněž to, že neexistuje omezení, jak by měl black metal znít. Tedy novátorství ani progrese nemohou žádným způsobem zabít podstatu black metalu. Nebo si myslíš, že kapely jako Deathspell Omega neboSvartidauði jsou nějak méně blackmetalové jen proto, že jejich muzika překračuje to, co dokážou nabídnout průměrné blackové kapely? Pravý black metal je ozvěnou stále se proměňujícího a vzpírajícího se chaosu, je muzikou, která nikdy nebude zkrocena."


III. Přemýšlel jsi někdy, že uděláš z GAMBANTEINN plnohodnotnou kapelu s muzikanty, kteří by přispěli svojí "trochou do mlýna" k tvé hudební tvorbě? To by třeba mohlo posunout hudební výraz kapely někam dál a přitom by zůstalo zachováno její charakteristické vyznění, které jsi vštípil do prvního EP. Nebo se cítíš lépe jako samotář?
"V současné době nehodlám nic měnit, GAMBANTEINN zůstává i nadále jednočlenným tělesem. Protože byl vytvořen s určitým záměrem, totiž šířit černé evangelium Urkaos-Ginnungagap a jeho široký rozsah zjevení, jedinou cestou k rozšíření kapely by bylo najít člověka stejného smýšlení a přesvědčení, jaká mám já. Protože ale nevím o jediné muzikanstké duši, která by naplnila mé požadavky, nemůže GAMBANTEINN existovat jako vícečlenná kapela. Jasně, někdo může říct, ať si někoho takového najdu. Já ale nemám o něco takového zájem a ani se nesnažím. Totiž 99,999%lidí jsou pitomé a nevzdělané ovce. Další věcí je to, že vlastně ani nepotřebuju nikoho k sobě, protože svedu zahrát na všechny nástroje, které ve své muzice používám. Sice nejsem zas až tak dobrý kytarista, ale dokážu si pomoct, když je potřeba. Například při nahrávání "Nielevä Pimeys"mi s kytarami helfnul J.R. A taky se nehrnu do několikačlenné kapely, protože si rád dělám muziku sám. Jedna či dvě kapely jsou až nad hlavu a v současnosti jsem vedle GAMBANTEINN zapojený také do Sepulchral Curse. Občas mě napadá, že bych mohl mít alespoň "živou" sestavu pro GAMBANTEINN. Stačilo by, kdyby její členové měli pochopení pro moji práci a nemuseli by nutně sdílet můj duchovní postoj. Byli by jen koncertním nářadím a nepodíleli by se na komponování. Teď však není živé hraní na pořadu dne. Ale určitě je něčím, co budu zvažovat, až bude vice nahrávek v diskografii GAMBANTEINN. Uvidíme, co příjde."

IV. Na EP "Nielevä Pimeys" se mi hodně líbí silné kytarové riffy a vyhrávky, způsob, jakým si dokážou poradit s upalující metalovou šíleností i jemnými hudebními emocemi. Struny jsou tak tažné, že občas téměř zastíní hudební zbytek. Považuješ svoji muziku za instrumentálně založenou, spíše než postavenou na zachycení určité atmosféry nebo na určitém tématu?
"Neberu svoji muziku jako postavenou na něčem specifickém. Ale pokud bych měl použít tvých pojmů, řekl bych, že GAMBANTEINN má z každého něco. Skladby se točí kolem určitého tématu, mají silný instrumentální základ a zpodobňují určitou děsivou, nenávistnou atmosféru. Chápu to, že někomu může moje muzika připadat instrumentálně založená, protože v jádru spočívá na "základních" metalových nástrojích. Ale když ji posloucháš pozorněji, najdeš v ní prvky a pasáže výrazně zaměřené na zachycení atmosféry, jako třeba začátek skladby "Awakening Giants" nebo konec "Nielevä Pimeys". Když nad tím tak přemýšlím, musím připustit, že určitý vliv může mít i to, který nástroj používám při skládání muziky. Je nadmíru jasné, že když skládáš s akustickou kytarou, výsledek bude mít vice z atmosféry, než když komponuješ na elektrické nebo basové kytaře. I tak ale, těmito věcmi se nijak nezabývám. To nechávám na posluchači."

V. Grafické ztvárnění obalu "Nielevä Pimeys" mi připadá jako recese. Jako kdybys chtěl říct: "Tady máte kopec muziky. Jestli vás ale spíše zajímá nějaký pravověrný, kultovní obrázek na přiblblé metalové tričko, jděte do hajzlu!". Nebo co má k sakru ta dětinská čmáranice na přebalu vypovídat o GAMBANTEINN a jeho první nahrávce?
"Obal je vizuálním zpodobněním zvukového obsahu "Nielevä Pimeys". Napovídá, co můžeš na EP slyšet, totiž cosi temného, podivného, primitivního a děsivého. Vím moc dobře, že ten obrázek je jednoduchý, možná neumělecký a nenáročný, ale přesně takový jsem ho chtěl. Pár lidí se mě na to už ptalo. Říkali, že se jim ten obal nelíbí. Upřímně, je mi u prdele, pokud se někomu nelíbí moje práce, ať už jde o muziku nebo obal."


VI. EP vyšlo pouze na kazetě v limitovaném nákladu 200 kusů. Formát stejně jako množství nevypovídají o nějakém velkém úsilí upoutat na tvou muziku pozornost, jakou si zaslouží. Chceš se s GAMBANTEINN držet spíše v pozadí a věřit, že skuteční nadšenci si k tvé muzice cestu najdou?
"Tak předně, mám raději kazety a vinyly, než CD. Takže bylo pro mě jednoduché rozhodnout, na čem "Nielevä Pimeys" vydat. CD je nudný format bez duše, kus plastu, který člověk může kdykoli bez váhání odhodit. Během uplynulých let jsem v jiných kapelách udělal několik CD nahrávek a všiml jsem si, že CD si lidi kupují hlavně proto, aby "podpořili svou kapelu". Nějak mi připadlo, že kazety a vinyly si lidi kupují jen tehdy, když si muziku chtějí skutečně pořádně poslechnout. Nechci, aby se na mé hudbě usazoval prach někde v zapadlém rohu pokoje. Jasně, že kdyby se nějaký label svolil k vydání GAMBANTEINN na CD, kdyby mě to nic nestálo a dali by tomu prvotřídní kabát, popřemýšlel bych o tom! Ale i tak budu raději dávat moji muziku na kazetu nebo vinyl. K nákladu "Nielevä Pimeys" bych řekl, že dnes je GAMBANTEINN tak neznámým pojmem, že by nemělo smysl dělat větší množství kazet. Až se současný náklad rozebere a jestlibude stále zájem, je možné udělat repress. Je blbost limitovat dostupnost muziky jen proto, aby se z ní udělal "kurevský kult". Je to stejné, jako kdybys chtěl říct, že tvoje hudba stojí za starou belu a lidi by ji vlastně raději neměli slyšet. Stejné, jako kdybys namíchal velmi silný jed a zabil s ním jen deset lidí. Nalej ho do vodovodního řadu a pošli pod drn celé město!"

VII. Před pár měsíci jsi napsal "nic nového od GAMBANTEINN letos nebude". Kam dnes s kapelou spěješ a kdy se dočkáme něčeho hmatatelného a nového k poslechu? Je pro tebe debutové album metou?
"Nové kletby a zaříkávání se vtělily do podoby čerstvého hudebního materiálu během tohoto léta. Plán je ještě pár kousků k nim přidat a dohromady vydat na dalším EP. Pokud se zadaří, nová nahrávka by mohla být venku koncem roku 2016. Nikdy ale nevíš, co se přihodí. A kam mířím? K naprosté zkurvené zkáze! K Ragnaröku!"

Recenze "Nielevä Pimeys" v sekci recenzí tohoto blogu
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama