Původní rozhovor s RIOTOR

1. srpna 2015 v 1:10 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Dnes se brány rozhovoru otevírají pro thrashmetalovou smečku RIOTOR. Kapela vznikla před osmi lety v kanadském Québecu a své jméno si nejprve naskicovala dvěma demonahrávkami, které sklidily dost slušnou odezvu. Debutovali v roce 2010 deskou "Beast of Riot" a letos se vrátili do povědomí scény druhým albovým zásekem "Rusted Throne". Na otázky se svolil odpovědět kytarista "vzbouřenců" Gabrihell.


Dobrá tedy, thrash až za hrob, dejme si to teď v tomto duchu! Jakou cestu pod zem s nařvanými sluchátky na uších si ale zvolíte? Můžete si vybrat. Buď budete rozmetáni na cimprcampr pod náporem nezkrotného metalového šílenství, nebo váš život vyhasne poztrácením se v bludném labyrintu technických fines muziky, kterou právě posloucháte. Anebo se můžete sprovodit ze světa oběma způsoby naráz při jedné pořádně prohnané šlupce. To když sáhnete po druhém albu kanadského thrashmetalového poprasku RIOTOR nazvaném "Rusted Throne". Pět let po svém debutu kapela opět vyvrhla ven kvanta thrashové energie a vytříbeného metalového důvtipu. Jejich muzika může být zpočátku krapet nepřístupná. Spráskaní jak pekelní psi a rozemletí na metalovou kaši, možná budete dychtit po nějakém vodítku, které by vám jejich muziku blíže připoutalo k srdci a duši. A i když se vám třeba nikdy nepodaří pochytit každou ze skladeb desky a uchovat si je někde hluboko v paměti, každá z oněch jedenácti stop skrývá nějaký ten jedinečný riff či moment, které staví nahrávku do výšin a cpou zpátky do uší. Jasně, na desce je pár přímočarých skladeb k odvazovému hlavotřasu jako třeba "Nightmare Is My Life" a "Narcotic Death". Zpočátku jsem ale vážně měl dost problémů se do nahrávky plně dostat. Až když to přišlo, uhranula mě. Nebo jsem až moc choulostivý...

I. Pojďme tedy k první otázce, která se sama nabízí. Tušíte, že s tak technicky vypiplaným přístupem k muzice můžete snadno odradit příležitostné metalové posluchače a udržet si jen hrstku takových, kteří mají čas a kuráž se vám dostat pod kůži?
"Metal s tebou, ty nadšený spratku! Díky moc za podporu opravdové kovové muziky! Abych byl upřímný, nikdy jsem nepovažoval naši muziku za nějak přehnaně technickou, takže tvoje otázka mě spíše překvapuje, než že bych na ni měl samozřejmou odpověď. V našich skladbách určitě najdeš tu a tam pár výmyků a krkolomností, které jim dávají jistý technický ráz a které třeba neuslyšíš u jiných kapel. Ale nemyslím si, že by to nějak mohlo odrazovat."

II. Jaksi přirozeně si muziku RIOTOR řadím do thrashmetalové škatule a nejsem v tom jistě jediný. Považujete se ale vy sami za příkladnou thrashovou kapelu a "Rusted Throne" za kategorické thrashmetalové album?
"Beru muziku RIOTOR jako "extrémní thrashující metal" s prvky black a death metalu, ale také se stopami speedu a heaváče. Je to takový bastard odevšad něco, chceš-li. Album "Rusted Throne" zosobňuje tento přístup, určitě není příkladnou thrashmetalovou nahrávkou."

III. Jak moc jste se svým druhým albem vzdálili počátkům kapely a vašemu debutu? Podepsali byste se i dnes pod vaše začátky v RIOTOR se stejnou pýchou a pochopením?
"Nemyslím si, že by se zvuk kapely za tu dobu nějak výrazněji změnil. Hlavní odlišnost oproti předchozí desce spočívá v tom, že na dvojce jsem se příliš skladatelsky nepodílel. Složil jsem podstatnou část debutu "Beast of Riot", pak jsem ale na jeden rok od RIOTOR odešel a vzal s sebou téměř všechny skladby vytvořené pro následující desku. Kevinator a Mikalcoholic tedy napsali převážnou část "Rusted Throne". Myslím si, že se jim podařilo v deseti skladbách udržet ducha kapely. Mně se to líbilo natolik, že jsem se vrátil a nahrál jsem sólovou kytaru na album. Teď jsem tedy zpátky v kapele a máme už sedm skladeb pro naši třetí desku. Ta bude skládaná podobným způsobem jako za časů našich demonahrávek, tedy já a Kevinator se na ní budeme podílet z převážné části a Mikalcoholic k tomu přihodí jednu dvě skladby a semtam nějaký ten riff. Na náš debut stále pohlížíme a vždy budeme pohlížet se stejnou pýchou, jako když vyšel. To samé mohu říct o našich demonahrávkách, které ukazují, s jakým vyloženým nadšením jsme kdysi začínali."


IV. Vypadá to, že "Rusted Throne" se staví proti všemu a všem. Což je pochopitelné, vždyť samotný název kapely o tom vypovídá. Deska se bouří proti dnešní společnosti a jejím hodnotám, proti společenským elitám i plebsu, proti státu, náboženství, lidské duši i tělu. Jediná spása na tomto zasraném světě přichází s metalem. Líbí se mi takový přístup: "Založíme si metalový stát, kam nepustíme žádné zmrdy a kde zasvětíme celý svůj život hlasité muzice". No dobře, ale myslíte to opravdu vážně?
"Texty našich skladeb odrážejí Ismareviluv vnitřní svět. Má hlavu silně poznamenanou nenávistí. Prožil si válečné trauma a utrpení genocidy ve své zemi, Bosně. Všichni se shodneme na tom, že žijeme ve zkorumpovaném světě, kde vše, co má smysl, je odstrčeno stranou v honbě za ziskem a mocí. RIOTOR se staví proti veškerému establishmentu a vyzývá ke vzpouře a osvobození. Metal je naše společná vášeň a naše zbraň proti trvajícímu zotročování, v němž žijeme. Když to zlehčím, utopický metalový svět, který oplývá ocelí, pivem a ženskými, by byl určitě nejlepším místem pro život."

V. RIOTOR fungují v pětičlenné sestavě. V bookletu "Rusted Throne" se ale uvádí, že bicí a rytmické kytary nahrál Caporal Jack a sólové kytary, basu a zpěv Kevinator. Znamená to, že na nahrávání alba se nepodílela celá kapela?
"Caporal Jack a Kevinator byli techniky zvuku během nahrávání nástrojů. Každý z kapely si nahrával svoje. Pouze Kevin nahrál obě rytmické kytary na desku, tedy jednu z nich místo mě, protože jsem tehdy v kapele nebyl. K tomu musím podotknout, že jsme vždy zůstali přáteli. Půjčil jsem mu do studia můj zesilovač, aby kytara zněla podobně jako na "Beast of Riot". Vrátil jsem se chvíli po nahrávání rytmických kytar a přidal jsem sóla."

VI. Upsali jste se francouzskému labelu Infernö Records. Chtěli jste se tak více zviditelnit na evropské metalové scéně? Mělo to nějaký efekt, třeba co se týče koncertování?
"Vždy jsme tíhli převážně k evropským labelům. První desku jsme vydali u skotských Bestial Records a německých Dying Victims Productions. Spolupracovali jsme též s makedonským Terror Blast. Co se týče koncertů, Dominikovo Bestial Invasion nás dostalo poprvé do Evropy v r. 2010 a ta devastující vystoupení se navždy zapsala do našich myslí jako vrcholný zážitek a ožralé metalové cizoložství. Infernö byl pro nás přirozenou volbou, protože Fabien je mým dobrým kamarádem a spolupracovali jsme spolu už dříve. Věděl jsem, že je dobrý a že naše vazby s labelem budou v pohodě. A taky že jo! "Rusted Throne" vyjde pro jihoamerické metalisty také na kazetě, a to u argentinských Total Desaster Productions. Podle mě, Jižní Amerika dnes nejvíce přeje metalu, má nejšílenější kapely a fandy. Plánujeme znovu dobýt Evropu, chystáme se šířit náš jedovatý metal také v obou částech amerického kontinentu v následujících letech."

VII. Já sám jsem nakonec propadl poprasku RIOTOR. Na dnešní přelidněné metalové scéně, hádám, je ale asi dost těžké vytvořit si pevnou základnu oddaných fanoušků, kteří kupují desky a merch kapely. Co byste si napsali na vchod do vaší pevnosti, abyste k sobě přilákali další fandy?
"Dnešní scéna určitě je přecpaná. RIOTOR se hlásí k extrémnímu thrashujícímu metalu, nic víc, nic míň. Nadšenci jistě poznají, kdo jsme."

Díky moc za tvůj čas a odpovědi! Ať se skvostným RIOTOR daří jak doposud!
"Díky za tvou podporu a oddanost metalovému undergroundu! Žijte ocelí - zemřete pro ocel!!"


recenze na album "Rusted Throne":
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama