Původní rozhovor se STRIKER

8. srpna 2015 v 0:55 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Dnes se brány rozhovoru otevírají pro kanadské heavíky STRIKER. Těžký kov a pivo a smrt - tvrdí o téhle pětihlavé sani metalový archivář. Na světě je osm let a tři velké desky. V poslední době výrazně překopala sestavu a omladila, její úplné počátky tak pamatuje už jen její zpěvák. V pražském Exit-Usu, kde jsem na ně měsíc zpátky narazil, v nich mladá krev doslova vřela. Do povídání se se mnou pustil kytarista Tim.


I. Tak tu máme další zdivočelou bestii, která vydráždila můj zvrácený hudební vkus a kápla do mých heavymetalových choutek. Narazil jsem na ně čirou náhodou při listování v letních programech podzemní klubové scény. A zbystřil jsem ještě víc při zjištění, že tahle banda už má na svých futrech zařezané tři poměrně slušné desky. Kanadská rafající metalová surovost STRIKER projížděla v červenci Evropou se zastávkou v našich končinách. Jejich vystoupení v pražské noře Exit-Us bylo nehoráznou melou. A taky návnadou, abych se o ně začal zajímat blíže. Moje první otázka pro kapelu se musela dotknout jejich počátků. Co vás před lety přimělo rozjet STRIKER?
"Kapela pro nás vždycky byla především zábavou. Život je krátký, a tak se snažíme užít si ho! Rádi hrajeme muziku, a to je samo o sobě velkou motivací k tomu, pustit se do věci s vervou. A když k tomu přidáš všechno to další, totiž že jsi součástí kapely, která koncertuje a vydává desky po světě, tak se ti ten muzikantský život ještě víc osladí."

II. Běhen sedmi zastávek vašeho prázdninového evropského turné jste zahráli v malých undergroundových klubech i na pódiích velkých letních festivalů. Proč jste se vydali strávit letošní festivalové léto do Evropy a vzdali se koncertování doma? Je evropská metalová scéna během léta o dost aktivnější a bohatší, než ta kanadská? A máte třeba právě proto daleko více fanoušků tady u nás?
"Evropa je pro koncertní šňůru daleko lepší než Kanada. Když si to vezmeš, v Kanadě žije pětatřicet miliónů lidí, naproti tomu jen v samotném Německu jich je víc jak osmdesát miliónů. Takže v Evropě na tebe příjde podle úměry podstatně více lidí. Navíc, Kanada je rozlehlá. Zabere to osm hodin, než ji přeletíš z jednoho konce na druhý. Když kdekoli v Evropě vlezeš do letadla, za stejných osm hodin se dostaneš na úplně jiný kontinent. Mezi Kanadou a Evropou je veliký rozdíl co do hustoty obyvatelstva. A hlavně, evropské festivaly jsou úžasné, zejména ty metalové a hardrockové. V severni Americe skutečně nenajdeš nic podobného, proto tak rádi jezdíme k vám! A samozřejmě, není lehké zůstat delší dobu bez evropského piva!"


III. Nahráli jste tři hodně povedená alba. Zatímco "Eyes in the Night" a "Armed to the Teeth" tlučou naspeedovaným heavy metalem a lezou mi do hlavy svými chytlavými melodiemi, poslední deska "City of Gold" zní o poznání jinak. Muzika je sice stále pevně zasazená v heavymetalovém podhoubí, staví však na hrubších, thrashových riffech a pro příležitostného posluchače nemusí být zrovna hned přístupná. Berete tenhle posun od druhé ke třetí desce jako přirozený vývoj ve vyznění STRIKER? Nebo za posun v hudebním stylu a skladatelském přístupu spíše mohou nedávné změny v sestavě kapely?
"Naše první dvě desky byly produkovány hodně ve zpátečnickém duchu a vyznění osmdesátých let. Na "City of Gold" a taky na naší připravované nové desce jsme chtěli mít modernější zvuk, hutnější a mohutnější. Proto jsme se vypravili za Fredrikem Nordstromem, který už produkoval moře skvělých kapel, a s výsledkem jsme naprosto spokojeni. Chtěli jsme zkusit něco nového, ne úplně zabřednout do tradice, chtěli jsme se zbavit nálepky ryze oldschoolové kapely. Máme moc rádi osmdesátá léta a jejich vyznění, potřebovali jsme ale krapet porůst a rozšířit si horizonty. Zvuk "City of Gold" je nepochybně masivní, přesně, jak jsme zamýšleli."

IV. Váš pražský koncert jste rozjeli dvěmi vypalovačkami ze "City of Gold". Ta první s energickou pompou deklamuje, jak jste "korunováni, rozdrceni zvukem a naplněni vírou v underground", zatímco druhá vykresluje ponuré "zlaté město, v němž není dán čas žít, těm, kteří jsou vybraní na smrt". Jak STRIKER vyvažují svůj život strávený mezi podzemím a zlatými městy?
"Když se podíváš na naše turné, z polovic šlo o undergound a ve zbytku o nablýskané metalové festivaly! Uvědomujeme si hodně silně, odkud jsme vzešli a kolik máme za sebou undergroundového hraní za ta léta. Vystupovat na velkých pódiích a před masou lidí je parádní, určitě ale zůstaneme věrni i podzemí."


V. Proč jste "City of Gold" naložili tolika bonusovými skladbami? Máte pocit, že bez nich by byla deska neúplná? A proč jste sáhli po předělávce maidenovské "Two Minutes to Midnight", která už beztak má tucty coververzí?
"Vydání, které máš doma, je limitka, která obsahuje veškeré bonusy. Už z ní máme jen pár posledních kusů. Jakmile bude pryč, bude i po bonusech. Jsou na ní zařazeny skladby navíc z japonské verze vydání, z vinylového vydání a tak dále, prostě všechno. Standardní verze alba má jen jedenáct skladeb. "Two Minutes to Midnight" je tam z toho důvodu, že doma hráváme tributní set Iron Maiden, celý koncert "Live After Death". Ta skladba, si myslíme, je prostě pecka!"

VI. Patřím k těm, kteří propadli vinylové vášni. Proto jsem nadšeně sáhl po vašem debutu a třetí desce, které jste do Prahy přivezli na asfaltu. Chybělo mi ale vinylové vydáni dvojky "Armed to the Teeth", která mě z vašich nahrávek baví asi nejvíce. Máte tu desku jen na CDčku? Plánujete její vinylový lis či dotisk?
"Gramodeska "Armed to the Teeth" je rozebraná. Vlastně prodáváme rozhodně více vinylů než CDček, zvlášť v Evropě. Patří k tomu nejdůležitějšímu artiklu našeho merch. Bez prodeje vinylů bychom sotva měli na jídlo a pivo! Budeme objednávat další kusy. Snad, jak příště přijedeme, nebudeme zas hned vyprodaní!"

VII. Jaké jsou nejbližší plány STRIKER?
"Zrovna jsme poslali naše nové album Fredrikovi Nordstromovi do švédského studia Fredman k mixu a masteringu. Stejné osazenstvo, které produkovalo "City of Gold". Album vyjde někdy kolem začátku roku a půjde o pekelnou věc, to mi věř! Je na něm spousta kousků blížicích se stylu "Armed to the Teeth" a několik s naprosto novým a více heavy vyzněním, než co jsme doposud udělali. Album pomohl nabubnovat Randy Black, známý z Primal Fear, takže si jistě dovedeš představit tu parádu! Plánujeme severoamerické a evropské turné. Snad se do Evropy dostaneme minimálně dvakrát v následujícich dvanácti měsícich."

Díky za tvůj čas a odpovědi. Jen tak dál a ať se STRIKER daří!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama