Report z koncertu STEELWING, NOCTUM, POWER 5 (Exit-Us Praha, 9.9.2015)

11. září 2015 v 16:40 | RaznAgul |  reporty
Na dnešní době je cosi zvláštního. Přijede pár heavymetalových kapel, o kterých není zrovna všude slyšet, a znáte to nutkání urvat si odněkud z volných bajtů kus žvance jejich muziky a pídit se, co že jsou vlastně zač. Většinou pak zůstane u toho žvance a rychlého soudu buď a nebo. Kde je pak místo pro objevné nadšení metalisty vrcholící v návalech euforie při kardinálním orazu, nebo v rozčarování nad prachama uvalenýma za vstupné? Uvězněno a vysáto v těch zpropadených bajtech namísto u pódia před živou kapelou. Řekl jsem si na to: už dost! Když se objevilo, že v pražském klubu Exit-Us bude zase metal a přijedou ho hrát švédští STEELWING a NOCTUM s dvojitou českou podporou, šel jsem napasblink. Jako kdysi dávno, bez zbytečných vymožeností, které jsou dnes i pro orientaci metalisty nezbytné. Metal býval hlavně živý a možná i proto se opravdově žil. Ale dost už plků a hybaj do kotle!

Hned u valašských spídařů POWER 5 jsem seznal, že tady si budu muset těžce doplnit vzdělání. Neznal jsem a styděl jsem se za to. Domácí heavíková srdcařina mě dostala možná i proto, že jsem dospíval na tancovačkách a tohle mělo všechny jejich chutě. V dobrém, ba přímo výtečném smyslu. Nevím, co všechno chlapi hráli, ale jejich nasazení a mé úlovky z něj velikosti melodické pastvy a ostrobřitvého nářezu úplně stačily k dalšímu a hlubšímu zažírání se do jejich muziky. Vystoupení POWER 5 mělo kulové grády i díky neskutečnému bicmenovi, který bombardoval škopky a řinčel jim do činelů naražených na dvoumetrových tyčích. Šestialbová tvorba kapely má nejednu heavymetalovou perlu a "silná pětka" dokázala ze svého repertoáru poskládat pěknou koncertní melu. Největší měkařina, kterou hráli, tak byl cover "Hunting High And Low". Přesně podle vzoru pražského koncertu POWER 5 si představuju nové metalové zážitky. Připomínám si je teď dvěmi albovými plackami "Tvoje zem" (2010) a "Power 5" (2012), které jsou u kapely ještě pořád k mání. A prý se už chystá něco dalšího, nového, velkého.


Švédští NOCTUM se zapomněli v sedmdesátých letech zatěžkaných tvrdým kovem. Jejich sjíždění se na hlučné hipísovské retro vlně bylo zajímavé, ale brzy začalo nudit. Takovému pojetí bigbítu musí člověk buď od přirozenosti hovět nebo se k tomu nažrat hub. Ladění NOCTUM jsem pochopil, ale nepodlehl mu.

Titulní kapela večera STEELWING vyloupla zdravé jádro současného švédského heavy metalu. Bylo okamžitě vidět i slyšet, že železná mašina enforcerského typu má těžký kov zažraný v pazourech. Asi jsem měl zrovna bicí den, protože i u téhle bandy mě metelice, stopky a přechody tlučmistra bavily jak cyp. Kytaristé svou pódiovou předváděčkou za ním nijak nezaostávali a korunu tomu všemu dával dickinsonovský zpěvák s hrdlem pěkně našpacír. Kapela bude mít co nevidět venku třetí desku "Reset, Reboot, Redeem", z níž zahráli vedle titulky hned dvě další skladby. Nové věci by podle borců měly být posluchačsky náročnější a temnější, naživo ale nijak neuhýbaly z odpichového náběhu starších kusů. STEELWING jsou přes své mládí už metalovými machry a není se co divit, že německé zastávky jejich současného turné se vyprodávají. V Exit-Usu jim do not házelo palicí sice jen pár desítek lidí, ale čert to vem, říkala si jistě i kapela. Protože hrála do posledního dechu, do poslední kapky potu a krve, která proudí v metalových žilách. V těch mých ještě stále pod tlakem z tutového večera. Pobitého ryzím těžkým kovem a silnými metalovými zážitky.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama