Původní rozhovor se SERPENT

28. října 2015 v 21:39 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Dnes se brány rozhovoru otevírají pro německou heavymetalovou magii SERPENT. Vent (kytary, bicí) a Tongue (zpěv) stvořili černého hada před čtyřmi lety a vším, co doposud v jeho jménu vyplodili, u mě jednoznačně zabodovalo. Je mi ctí šířit jejich jed i na těchto stránkách.


Až vás uštkne tohle chytré, zákeřné hadí potvorstvo, už se nikdy nebudete shánět po hojivém protijedu předepsaném proti novému německému heavy metalu. Alespoň určitě ne v případě nováčků scény SERPENT, kteří mě loni ohromili svou demo kompilací "Posssessed by Night". Přiotráven uchvacujícím blouzněním jejich načernalých heavy melodií jsem skočil s nadšením po jejich zbrusu nové nahrávce hned, jak se objevila na světě. S EP "Ablation" se divoká jízda na hřbetu hada skrze okultno do hladových koutů metalistova srdce a duše nakopla do vyšších otáček. Tongue a Vent pokročili v pestření své temné kompoziční alchymie a hecování svých těžce naložených beatů. S novou nahrávkou se stále valí po cestě návykových nočních posedlostí, současně však do metalového kotle přimíchávají o hrst více ztemnělých sklonů a halucinogenní substance. Jak se hlouběji nořím do uhrančivé řežby "Ablation", současně s nadšením přichází zvědavost.

1. Zatímco vaše loňská demo sbírka "Possessed by Night" se nesla v duchu syrového, ďábelského heavy metalu osmdesátých let, nové EP "Ablation" se zavrtává hlouběji v čase a oživuje přízraky šedesátkové vlny psychedelického rocku. Alespoň takové dojmy ve mně setrvale přežívají od chvíle, kdy jsem se poprvé pustil do poslechu vašich nahrávek. Kdy jste přišli na to, že had potřebuje svléci svou starou kůži a trochu se "nabudit"?
"Není snahou SERPENT trefit se do určitého hudebního žánru a naplnit jeho charakteristiky. Jeho život se řídí znamením všemocného draka chaosu, který je symbolem nevýslovné síly přesahující schopnosti jednotlivce, stejně jako symbolem zkázy a zášti. Současné estetické souvislosti muziky SERPENT jsou výsledkem určitého stavu mysli v určitém okamžiku tvoření, zároveň však nepřehlížejí souvislosti inspiračního celku.
Prostě nadešel čas odhalit se."


2. Našly si všechny nové skladby cestu na "Ablation"?
"Nikoli. SERPENT se zaměřují na vytváření souvislých děl a šest kapitol "Ablation" tedy představuje uzavřený kruh. V době, kdy jsme se soustředili na skládání materiálu pro EP, jsme vytvořili i další skladby. Ty se objeví později v nějaké jiné souvislosti."

3. Z nového EP dýchá inspirace anglickým literátem, výtvarníkem a mágem Williamem Blakem. Abych byl upřímný, nepatřím zrovna k těm, kteří obdivují jeho literární dílo. Jeho veršovačky pohrávající si s prvky temné magie mi připadají spíše jako dětinské tlachání, než opravdu vážně pojímaná poezie. Co pro vás představuje jeho literární a esoterický odkaz?
"Blake byl revoluční postavou své doby. Anglickou společnost osmnáctého století svazovaly přísně ortodoxní křesťanské normy. Blakeovy vize a dílo se stavěly proti tehdejšímu racionálnímu duchu, a to nejen jeho mystickým pohledem. Své magické poselství zašifroval do literárních textů. Záměrně využíval prolomení zjevných kontrastů a zmatení v pochopení reality, aby vyvolal nekonečné síly imaginace.
Řekněme tedy, že Blake je ukázkovým příkladem boření obecně přijímaných pravidel.
V zásadě sledujeme stejné cíle. Pro grafické zpracování EP jsme použili dvě jeho kresby. Jednou z nich je jedenáctá ilustrace z první Knihy Urizen z roku 1794, která zpodobňuje uzavřený kruh vinoucí se z niterných myšlenek jedince.
Zkus se zamyslet nad tím, jak jsou skladby na EP řazeny právě do takového kruhu."

4. Mohli byste poodkrýt význam a vyložit symboliku dvou kreseb, které zdobí vnitřek EP bookletu?


"První lept zobrazuje Hekate, bohyni magie, teurgie a černokněžnictví. V podstatě jde o bohyni rozcestí. Na druhém leptu je Artemis, bohyně lovu a měsíce. Je zde také naznačena určitá destruktivní souvislost. Obě bohyně jsou vzájemně propojeny, jejich mohutnosti se totiž prolínají. Najdeš zde také ztotožnění se Selene, helénskou bohyní měsíce.
Symbol měsíce se opakovaně objevuje v textech našich skladeb. V mnoha mytologických myšlenkových proudech, i mimo řeckou tradici, jsou slunce a měsíc vylíčeny jako dvojčata či partnerská dvojice, což představuje blízký vztah mezi "nejvyššími světly". Například v indiánské mytologii Sioux Wi vystupuje sluneční bůh jako partner Hanwi, bohyně nočního slunce. Pojem "noční slunce" je opravdu výstižný, spojuje v sobě nepředstavitelnou energii žáru životodárné hvězdy a fascinující mystické ztělesnění noci, odvrácené strany. Noční slunce ztělesňuje něco, co míří do temnoty a současně vede na cestě k osvícení.
Ještě zpátky k tématu: Hekate stejně jako Artemis symbolizují ženskost, což skvěle zapadá do již zmíněného překračování hranic a boření obecně sdílených norem. Bohyně ničení a černokněžnictví jsou rovněž schopny dát život dětem a být jejich ochránkyněmi. Je to uhrančivé, co?"

5. SERPENT jsou oficiálně dvoučlennou kapelou. Ke koncertování si ale k sobě přibíráte další, hostující muzikanty. Jakou roli hrají v kapele mimo pódium, co se týče hudebních nápadů, skládání a společných zkoušek?
"Hrají velmi důležitou roli."


6. Jak vznikl koncertní záznam "Live in der Woltuchfabrik", který uvádíte ve své diskografii pod rokem 2013? Chtěli jste mít hned mezi svými prvními nahrávkami i živák, nebo záznam vznikl náhodou, jako bootleg pořízený některým z vašich fandů?
"Šlo o spontánní rozhodnutí. Nahrávka zachycuje jedno z našich prvních vystoupení a může posloužit každému, kdo by se zajímal o naše začátky a chtěl porozumět našemu směřování. A navíc jsme měli zájem spolupracovat s labelem Into Dungeons Records."

7. Přemýšleli jste už o nějakém delším evropském turné. Nebo budou SERPENT ještě nějakou dobu vystupovat spíše na ojedinělých akcích?
"Určitě bychom rádi vyrazili na turné."

Díky za váš čas a úsilí věnované zodpovězení otázek. Ať vás ani nenapadne šetřit magickým jedem SERPENT!!
"Díky za zájem a podporu!"

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama