Původní rozhovor s IXXI

12. listopadu 2015 v 18:59 | RaznAgul |  původní rozhovory
Dnešní spočinutí u "sedmi pekelných bran" je v něčem výjimečné. Do pražského klubu Exit-Us se v listopadu chystá švédské blackmetalové číslo IXXI, a brány rozhovoru se tak otevírají pro něj jako pozvánka na tuto událost. I samotná zpovídaná kapela je v lecčems výjimečná. Velmi slibnými začátky, vynikajícími deskami, osudovým zasažením smrtí, pádem téměř do zapomnění i schopností znovu se zvednout a zažehnout černý plamen v obnovené síle a žáru. Na otázky rozhovoru odpovídal zpěvák IXXI Outlaw, který s kapelou natočil její zatím poslední, předloňskou desku "Skulls n Dust".


I. Datumová zkratka 9/11 je notoricky známá a vystupuje jako jeden ze symbolů dnešní doby. Pro některé jde o velmi citlivé téma, hodně zpolitizované a v jistém směru možná i kontroverzní. Když se napíše římskými číslicemi jako IXXI, vypadá magicky. Co má symbolika tohoto data společného s blackmetalovou ideologií a hudebním tíhnutím kapely?
"Nejsi první, kdo se nás na jméno kapely takto ptá. A není se čemu divit, název IXXI vzbuzuje oprávněnou zvědavost. Jsou i tací, kteří v něm nevidí souvislost s 9/11 a hledají jiné taje. Další se ptají, o co vůbec má jít. Zkratka 9/11 představuje daleko více než dvojčata, se kterými si dnes řada lidí ta čísla spojuje. Nevím, co přesně měli zakládající členové kapely za lubem, když vymysleli takový název. Jasné je, že pro spoustu lidí má velmi osobní a sugestivní význam, je proto provokující, tajemný a současně fascinující. Jak půjde čas, naše poselství se budou dále odkrývat, a to platí i pro číslice v našem názvu. Numerologie IXXI se dá uchopit mnoha způsoby, je posvátná i okultní, záleží na úhlu pohledu. Pro nás představuje provokující sílu i nástroj komunikace skrytých sdělení."

II. Kapelu založili Acerbus (Ondskapt) a Nattdal (Lifelover) jako boční projekt ke svým už delší dobu slušně fungujícím uskupením. První album IXXI pod eponymním názvem ještě nepřineslo nějak zvlášť přelomové věci a drželo se jinými už odzkoušeného, přímočarého blackmetalového náklepu. Co vedlo dva výjimečné muzikanty s osobitým hudebním stylem pustit se do kapely, která na své první nahrávce předvedla, dovolím si říct, spíše všední muziku?
"Je to tvůj pohled na věc. Mně se první album IXXI hodně líbí a určitě bych jej neoznačil jako všední black metal. Najdeš na něm spoustu zajímavých nápadů a originality. Ale zpět k tvé otázce. Acerbus a Nattdal chtěli rozjet něco jiného, než na co byli zvyklí ve svých původních kapelách. Pustili se do IXXI jako něčeho, co by přesáhlo zažitá kritéria black metalu, a mohli tak dále rozvíjet své hudební a skladatelské obzory."

III. Druhá deska kapely "Assorted Armament" přišla jako zjevení! Jako kdyby kapela nabrala zcela nový, svěží dech. Úvodní skladby alba tlučou jak precisní dílna na nýtování černokovu a ženou ke zlomovému okamžiku, kterým je skvost v lifeloverském duchu "In the Name of Nothing". Po něm následuje jeden vybraně riffovaný kus za druhým. V čem podle tebe vězí kouzlo té desky? A považujete ji stále za pilíř dosavadní tvorby kapely?
"Zdá se, že "Assorted Armament" je obecně považováno za nejpodařenější album kapely. Jde skutečně o hodně dobrou desku. Já ale nedokážu vybrat z naší diskografie jednu nahrávku a říct, že ta je lepší než ostatní. Každá má své kouzlo a je něčím výjimečná. Stejně je ale zábavné sledovat, jak jedna deska vzbudila tolik nadšeného obdivu."

IV. Následující "Elect Darkness" možná nepřekvapí tolika úchvatnými okamžiky jako jeho předchůdce, má též ale své nepopíratelné kvality. Album je neotesané, ponořené do pekelné špinavosti a dráždivě rouhavé. Co vedlo kapelu v téměř stejné sestavě k tomu, takhle se posunout ve svém hudebním vyjádření?
"Upřímně, na to nedokážu odpovědět. Je to opět tvůj pohled. Každá kapela se nějak vyvíjí. A pokud ne, měli by dotyční zvážit, zda ji neuložit na nějaký čas k ledu, než začnou něco dalšího skládat."


V. Po třech albech se IXXI otřásla půda pod nohama. Kapelu výrazně zasáhl odchod zpěváka Totalscorna a jednoho ze zakládajících členů Nattdala (který později tragicky zemřel). Na nějaký čas se dokonce úplně odmlčela. Vzkříšení přišlo se čtvrtou deskou "Skulls n Dust". Co si na albu IXXI ponechali z původního ducha a v čem jsou jiní?
"Před "Skulls n Dust" si kapela prošla celou řadou změn, proto není divu, že se možná posunula trochu jinam ve svém pojetí black metalu. Základní poznávací prvky své muziky si ale podržela, a to hlavně díky Acerbovi, který je vynikajícím skladatelem. Byl jsem připravený na to, že se objeví takoví, co budou remcat, že předchozí zpěvák byl stejně nejlepší. Tak je to vždycky. Ale změna je život. Máš hodně kapel, které změnily zpěváka a udělaly fajn. Marduk a Dark Funeral jsou toho dobrými příklady. Oběma kapelami prošla řada vokalistů a dnes mají asi nejlepší frontmany, jaké kdy měli."

VI. Od vydání "Skulls n Dust" uplynuly už téměř dva roky. Připravujete něco nového?
"Teď se snažíme co nejvíce koncertovat. To je naše nynější priorita a záměr. Už i ale začínáme skládat nové věci. Kdy to bude na cestu do studia, na to je ještě brzy hádat."


VII. Je váš nadcházející koncert v pražském klubu Exit-Us zastávkou během nějakého většího turné, nebo se jedná o individuální akci? Na co se můžou těšit ti, co se rozhodnou dorazit?
"Jedeme turné po východní Evropě s devíti zastávkami v devíti různých zemích a do Prahy se hodně těšíme! Ohlasy na turné byly skvělé ještě před jeho samotným začátkem, takže vyrážíme na šňůru nabuzeni. Těm, co na nás přijdou, můžeme slíbit zážitek, o kterém budou ještě dlouho mluvit. Takže nepřemýšlejte a neseďte doma, kamarádi vám sotva dokážou vylíčit, co se dělo. Dorazte a nemusíte pak ničeho litovat!"

Díky moc za rozhovor. Těším se brzy na viděnou v pražském podzemí!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama