DROWNING THE LIGHT – „From the Abyss“

31. prosince 2015 v 17:37 | RaznAgul |  recenze
Zahašené světlo udeřilo do mateřské hvězdy v hodinu rozbřesku a ze světa naposledy ošlehlého slunečním plamenem, onoho porobeného dne poslalo ji k čertu. V nastalé temnotě přadeno vinuté čarodějnou stvůrou spojilo jak most cesty nezměrných krajin pohaslého všehomíra s uzavřenou boží bránou. Ztečí vzali učedníci stínů ta vrata svaté špíny. Jak namnožená temná zhouba, křtěná pradávnými prameny, narvali se dovnitř, aby spláchli z povrchu dokonávající země člověčí pach do zívajících věčných hlubin. Do míst, kde panuje naprostá nepřítomnost světelného jasu. Zcela mimo dosah smyslového zření, se všemi svými přízraky volajícími ty, kteří ještě zůstali bdít, jejich jmény.

Za takových podmínek přišlo na svět třinácté album australské blackmetalové neúnavnosti DROWNING THE LIGHT. Se všemi svými proklamacemi pravé černé víry a kletbami prskanými směrem k modlářské scéně a zbloudilým bezvěrcům. Jako tolikrát dříve na svých nesčetných větších i menších nahrávkách se Azgorh i na "From the Abyss" vymezuje s odporem proti všemu a všem, co mu kdy šli proti jeho prašivé srsti. Sveřepý postoj k černému umění DROWNING THE LIGHT neopustil. Příjemně překvapivě však, co před lety bylo zaseto ortodoxně řemeslným debutem "Drowned" a dotaženo k vypelichané pekelnické poetice do tuctu s "Oceans of Eternity", doznalo na poslední desce nebývalé zvrácené temnokrásy. Album "From the Abyss" konečně vystavilo DROWNING THE LIGHT výsostnou místenku při černém trůnu a je peckou mezi zraky všem, kteří by Azgorhovi dlouhodobé nároky na plac ještě někdy chtěli upírat.


Třináctka střežená bytostmi z hlubin oplývá blackmetalovými ctnostmi. Její temná prostořekost jímavě zvučí kytarovým drnčením a klávesovými půvaby a prašná vrstva zvuku na ní více odkrývá, než skrývá. Tonoucí záře opět tahá ze svého bezedného smyslu pro melodiku obrazně silné, černé vášně. Muzika DROWNING THE LIGHT přes setrvávající zvukové potopení a papundeklový podmaz nabrala na nové desce zřetelnějšího výrazu a rázu. I ty nápadné, byť možná nevědomé, inspirace sargeistovským duchem ("Below the Horizon He Stalks") či šarlatánským indie vlněním ("Sic Itur ad Astra") do něj bez výhrad sednou. Pro tohle všechno může snad stoupencům kultu jeho současná stvůrnost připadat jaksi plyšovější. Zdání se ale rozplývá s prvním prozřením, že ani šálení libozvuku neubírá nic z nehostinnosti propasti. Může vadit, jak si Azgorh do svého krkavčení nadělal heroickými či jinde putykovými sborozpěvy. Ale třeba taky nemusí, protože takové občasné vokální vyšinutí dokáže s mírou rozptýlit a nabudit smysly k pokračujícímu peklení. Jeho hodina si vybrala z nejlepšího svoje. DROWNING THE LIGHT překročilo šťastným číslem svůj svědomitě stavěný stín. "From the Abyss" je bravurní deskou, která bude mít dlouho co hrát a čím svádět.

(Album vyšlo na CD u Dark Adversary Productions, v listopadu pak na vinylu u Obscure Abhorrence Productions)

datum vydání: únor 2015
původ: Austrálie


seznam skladeb:
1. From Old Mountains to Lost Seas
2.Drink the Blood of the Sun (Varcolaci Awakens)
3. Below the Horizon He Stalks
4. From the Abyss
5. Secrets of the Darkest Spells
6. Cursed Voyage
7. Apparitions in the Distant Woodlands
8. Rise! Under Satan´s Mighty Horns
9. The Return of Medieval Sorrow
10. Despoiler of the World We Know
11. Sic Itur ad Astra
12. The Inverted Ascension
13. Sinking into the Void
 


Komentáře

1 Dejv Dejv | E-mail | 1. ledna 2016 v 13:48 | Reagovat

Ale ale pěkná recka za tohle tě ti obič.metalisti nepochválí...ale já pleskám...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama