punkový přístup – Report z koncertu GBH (Klub Strahov 007 Praha, 15.12.2015)

16. prosince 2015 v 20:28 | RaznAgul |  punkový přístup
Britský punk rock urazil mezi stylovými milníky datovanými lety ´77 a ´82 pořádný kus cesty. Sotva se vyhrabal z londýnské pouliční směsi bigbítového natruc vzdoru a butikové výstřednosti, radikálně se naježil, přibrousil si hrany a v jádru zmohutněl. A že pozdější exploitivci měli pak ze života vždy o kus víc, než první punkoví pistolníci, se ukazuje až do dneška, kdy hc pořád zůstává téměř nezbytnou příměsí punkrockového živlu. Podívat se zpátky do časů. kdy se v téhle hudební branži jadrně přitvrzovalo, musí lákat každého, kdo si kdy přičuchnul k životu bez budoucnosti. Příležitost se naskytla se zastávkou birminghamských pamětníků GBH v neméně pamětnické strahovské špeluňce klubu 007. Ne že by GBH zrovna měli něco žhavého venku. Se svou zatím poslední, výtečným punkem napráskanou deskou "Perfume and Piss" přišli před pěti lety. U nás se jí dostalo díky předloňskému licenčnímu vydání na vinylu u papagáje o to vřelejšího přijetí. Současné desetizastávkové turné kapely po kontinentu alespoň zevnějškem na pičifuk desku upomínalo a dalo se brát, jakože tenhle albový skvost přiváží opět k nám.


Naprosto rozumím kultovnímu postavení strahovské sedmičky a tomu, že jestli u nás existuje punkový středobod vesmíru, leží u jejích dveří. Když se ale do klaustrofobního prostoru narve legenda z největších a přetrhne se prodej lístků, musí se čekat, že to bude maso. Bylo to maso! Stejnou měrou přičiněním urvaných GBH na pódiu i zjančeného všepunkového sletu před ním. Jak Colin Abrahall a jeho banda spustili svou, osazenstvo klubu bylo okamžitě na cucky, které létaly pod sníženým stropem do všech stran a přepadávaly přes odposlechy pod nohy kapely. Peroxidově rozčepýřený Colin celý ten pogo bordel požitkářsky provokoval a když mezi skladbami zrovna nepřál veselé vánoce či nevzpomínal dávné časy, věnoval bičující smrště punkovým slečnám, kouzlu úterních pařeb nebo čertvíjakým mexikáncům. Turné GBH sice vypadá jak na podporu "Perfume and Piss", z poslední deky ale kapela střihla jen úvodní "Unique" a k závěru pak "Kids Get Down". Podstatně více parád vybalili ze své nejranější tvorby posbírané do kompilační "Leather, Bristles, No Survivors and Sick Boys..." z roku 1981. Z nich třeba šlehovce "Alcohol" v klubu utopeném do piva musel rozumět každý. Rozbuškový kolovrátek GBH jel vkuse něco přes hodinu. Na přídavek, zdálo se, ještě mělo pár nadšenců, ostatní včetně kapely ale dostali na frak dosyta. Těžké ublížení na zdraví GBH se totiž nedá jen tak nevinně odsedět.

setlist (bez přesného pořadí): Unique, Race Against Time, Knife Edge, Lycanthropy, Necrophilia, State Executioner, Dead on Arrival, Generals, Freak, Alcohol, No Survivors, Self Destruct, Big Women, Slit Your Own Throat, Am I Dead Yet?, Give Me Fire, Man-Trap, Catch 23, Hellhole, Kids Get Down, Drugs Party In 526, Diplomatic Immunity, City Baby Attacked by Rats, City Baby's Revenge, Hey Keef
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama