LUBBERT DAS – „Deluge“

26. ledna 2016 v 21:06 | RaznAgul |  recenze
Šílenství ducha nebo posedlost ďábelskými silami, obé dělá v hlavě stejný nepořádek, jakožto obé dvěma pohnutými stavy z jedné příčiny jest. Tou příčinou dozajista musí být vzpurný démon, který se usídlil v lebeční dutině jak tíživý kámen, aby tam pučel do zvrácených stavů mysli. Jak na něj, vědí prý jen šarlatáni, co jim moudro všeznalých knih do kotrby nenateklo, protože trychtýř vědění nosí obrácený jak čapku. Ti se pak uchylují k čarodějným praktikám trepanace, kdy obětem satanského uřknutí do temene navrtají otvor, skrze nějž pekelné moci odcházejí ven. Bolestnou smrtí se nezřídka platí daň za exorcismus, i bídný skon je ale pro nešťastníka jak smilování oproti prožitému v osidlech luciperů. Proto zoufalý Lubbert Das s načnutou lebkou se na středověkém plátně Hieronyma Bosche oddává pokoutnému mastičkáři a prosí jej "pane, vyjměte ten kámen!". Stejné jméno jako vymítaný si vetkla do názvu nizozemská černost, která loni spáchala své kazetové EP "Deluge". Muziku blackmetalových LUBBERT DAS pojí s obrazem klasika zpodobnění tíže čehosi zákeřně usazeného v hlavě, co žene mysl hluboko do vyšinutých infernálií. Dvě delší skladby se soustavným tahem do temnot naší kapele úplně stačí k nevyléčitelné posedlosti.


"Deluge" není ničím víc, než prachsprostým černokovovým nátěrem přes pár podstřižených riffů, popouštěným do ještě prachsprostších blasfemických cvalů. Přes svou neskrývanou poplatnost přízemní ortodoxii se nahrávka může chlubit jistým kouzlem. Čarem, které bez dalšího dokáže blackmetalové kapele udělat jméno a jinou, i když třeba vycvičenou, která jím však strádá, mine cestou do kytek. Přízračná náladotvornost svede vystavět všelicos mrzké do výšin. A LUBBERT DAS se představují jako mistři v jejím podchycení. Nálady ozvuků deštného stmívání, nálady zborcených ozvěn stísněných chodeb mysli, nálady brusného zimotřasu, nálady hříchem padlého i bázlivě posvátného, nálady blackmetalové podlosti i majestátu. To vše může v černé stylistické jednoduchosti "Deluge" slyšet naslouchající. Nelze čekat, že LUBBERT DAS se svým přístupem někdy udělají díru do světa. S nizozemským triem se dostáváme hodně nízko pod zem, kam většina ani nedohlédne. Přesto, a též právě proto, k občasné trepanaci vlastní hlavy lze krátkou nahrávku z jejich dílny o vyšinutém ďábelství jen a jen doporučit.

(EP vyšlo na kazetě limitované sto kusy u vlastního labelu kapely Haeresis Noviomagi, začátkem letošního února vyjde jako digipack CD u Dunkelheit Produktionen)

datum vydání: říjen 2015
původ: Nizozemí


seznam skladeb:
1. Stone, God's Blood
2. Forlorn Ages

"Deluge" k poslechu na odkazu: https://lubbertdas.bandcamp.com/
 


Komentáře

1 andromaus andromaus | Web | 27. ledna 2016 v 3:40 | Reagovat

Náářez jaxviň.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama