Původní rozhovor se SVÄRTA

18. ledna 2016 v 19:28 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Když se nadaná blackmetalová kapela do toho pustí s pořádně drsnou, přímočarou vervou a umně si okoření zvláštními, téměř avantgardními obraty a starosvětským hypnotizujícím duchem, je na půli cesty k tomu, aby si získala pozornost a uznání metalových floutků. A když tak činí s plnou nůší chytlavých hudebních nápadů, podnícených oddaností kumštu a energií v bodě varu, čerstvé poblouznění je na spadnutí. Takové příběhy se dějí i v nejhlubším metalovém undergroundu. Jeden z aktuálních je o švédských SVÄRTA a jejich debutovém albu "Sepultus", které se teď stalo věrným společníkem mých nočních posluchačských dýchánků. Bylo by krátkozraké zařadit muziku kapely jako tradiční black metal. Výstižněji na ni padnou slova o potemnělém metalovém odpalu, prošpikovaném ujetými odbočkami z pravověrné černosti a střídavě uvolňovaném do esoterických nálad, což vše dohromady umí udělat hodně slušné peklo v hlavě. Jednoduše, "Sepultus" je skvělé album od velmi nadějných nováčků smrtelně prokleté metalové scény.

I. Samotná hudba vypoví jistě víc, než stovky slov rozhovorů, ale nedá mi to. SVÄRTA sice o sobě moc nemluví, ale jejich debut "Sepultus" přece jen o kapele něco prozrazuje. Podle jeho hudebního důvtipu a vyspělosti lze odhadovat, že nahrávka nebude jejich prvním vážnějším obcováním se scénou a jejími nabroušenými démony. Na jakých kořenech, tradici a vlastních zkušenostech jste postavili SVÄRTA?
"Je to přesně tak, jak říkáš. Hudbě se věnujeme od útlého věku a vedle SVÄRTA máme ještě i jiné kapely. V mládí obvykle vyrůstáš zažraný do určitého vzorce nebo směru a držíš se svých hudebních principů, dokud tě neomrzí a nepošleš je k čertu. Nebo si s nimi začneš pohrávat a někam se posunuješ. Držíme se pouze jediného pravidla, a tím je nikdy se nebát hudebně experimentovat. Stává se totiž dost často, že si kapely zvolí nejjednodušší cestu a zuby nehty se drží svého pevně okutého kopyta. Příliš dají na to, co by si scéna o nich asi myslela, kdyby se pustili do nějakých neotřelých věcí. A co by na to řekli jejich fandové, kdyby třeba zcela změnili své hudební směřování."

II. "Sepultus" se nezpronevěřuje blackmetalové tradici, na druhou stranu ji ale koření, řekněme, jakýmisi nečekanými, až avantgardními kousky. Je pro SVÄRTA důležitější držet se ortodoxie nebo znít zvláštně?
"Nejdůležitější pro nás je hrát a nahrávat muziku, na kterou můžeme být pyšní a za kterou si můžeme stát. Samozřejmě, že v jejím pojetí se může řada věcí změnit, což je i dost pravděpodobné, protože jako lidé se nějak vyvíjíme a dospíváme. Jak už jsme zmínili, důležité pro nás je zkoušet nové věci. To by ostatně mělo být jednou z hlavních zásad každého muzikanta, umělce, autora, kohokoli, kdo se věnuje nějaké tvořivé činnosti. Nezajímá nás následování ortodoxie, i když se nám určitě líbí některé z kapel, které se nijak nesnaží vymanit se ze svého hudebního a myšlenkového sevření. Švédská blackmetalová scéna je proslavená jako žumpa plemenných křupanů, kteří se jen snaží navzájem se zalíbit nebo trumfnout se v tom, kdo je ze všech nejzlejší. Nebo kdo zná ty pravé "důležité lidi". Nejsou schopni pochopit, že jsou jen prázdnými makovicemi a že jejich ubohé snažení, být něčím víc, nemá žádnou cenu, stejně jako oni sami, jako my všichni, co se jednou staneme pouhou potravou pro červy. Než ale nadejde onen soudný den, nebudeme se nijak omezovat nebo snažit se někomu zalíbit. V naší muzice vždy půjde jen o nás samotné."


III. Náladové rozpoložení "Sepultus" se opírá o působivou zvukovou alchymii. Jak jste technicky dosáhli takového sklepního vyznění?
"Album jsme nahrávali ve víceméně domácích podmínkách. Nepoužívali jsme nijak prvotřídní technické vybavení, ale podařilo se nám s ním dosáhnout takového výsledku, jaký jsme zamýšleli. Chceme i produkci postupně někam posouvat, určitě ale nebudeme zvuk nějak leštit nebo něco podobného. S každou další nahrávkou chceme zkoušet jiné zvukové polohy a dál objevovat."

IV. Podobně jako s vaší hudbou, snažíte se i v textech sáhnout po něčem neobvyklém, co jde mimo tradiční blackmetalová témata a klišé? Jak moc se "Sepultus" zaobírá vážným okultismem?
"Od samého počátku naší tvorby se věnujeme představě smrti. Budeme dál pokračovat ve stejném duchu, smrt bude vždy středobodem našeho hudebního zájmu, i když třeba v různých souvislostech. Okultismus zahrnuje dost širokou oblast myšlení, záleží, co máš přesně na mysli. Máme svoje vnitřní přesvědčení, svoje "stezky", ale považujeme tyhle věci za příliš osobní a nechceme je ventilovat."

V. Svou prvotinu jste vydali loni v létě na CD u téměř neznámého labelu A Sad Sadness Song. Ozval se vám od té doby někdo známější s nabídkou vydat "Sepultus" na vinylu nebo kazetě, tedy dnes v metalovém undergroundu dost velebených formátech?
"Neozval, alespoň ne dosud."


VI. Nedávno jste změnili logo. Má tahle změna předznamenávat nějaký posun ve vašem příštím hudebním směřování? Pokud je to čistě otázka vkusu, mně se rozhodně víc líbilo to předchozí.
"Ano, naše hudební směřování se změní a to, jakým se vydáme směrem, lze už tak trochu slyšet na splitku s Elände, které nám vyšlo nedávno u Darker than Black Records. Naše původní logo jsme tak nějak narychlo spíchli, abychom vůbec nějaké měli. To nynější daleko více odpovídá našim hudebním úmyslům do budoucna."

VII. Jaký máte přístup k živému vystupování? Potřebujete k motivaci a tvůrčímu nakopnutí energii proudící z koncertního kotle? A má vůbec SVÄRTA koncertní sestavu?
"Nikdy se SVÄRTA nevystoupíme na pódiu, a ani o to nemáme zájem."

Díky moc za rozhovor. Máte moji plnou podporu!
"Taky děkujeme a hodně štěstí ve tvém dalším snažení."
 


Komentáře

1 abraxice abraxice | Web | 19. ledna 2016 v 19:49 | Reagovat

Výbornej rozhovor :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama