punkový přístup – Report z koncertu RICHIE RAMONE, DEGRADACE (Exit-Us Praha, 26.2.2016)

28. února 2016 v 20:14 | RaznAgul |  punkový přístup
Joey na zhoubu mízních uzlin, Dee Dee z předávkování heroinem, Johnny na souchotě prostaty, smrtka si i mezi nesmrtelnými punk rockery uměla nekompromisně vybrat své. Z lepší části příbuzenstva rodiny Ramonů, ze třetí sestavy kapely, která se v polovině osmdesátých let přičinila o slávu rodu ramonskými klasikami "Smash You" a "Somebody Put Something In My Drink", chodí ještě dnes po světě jejich tehdejší bubeník Richie. Občas prý na něj dolehne, že teď je právě on na řadě na cestě za svými bývalými spoluhráči. A tak po světě jen nechodí a nemilosrdnému spádu života se staví podobně nemilosrdnou muzikou. Tři roky po vydání svého skvostného sólového debutu "Entitled" má už plně zaděláno na další desku. A po britské části svého světového turné Attack of the Animal Boy! svou koncertní šňůru nyní odvíjí po evropském kontinentu. U nás se provlékla pražským klubem Exit-us. Vyprodané místo bylo v nostalgii až po uši, i když vzpomínky na punkovou legendu přilákaly spíše nevyléčitelné staré rockery, než zavilé pankáče. Styl nestyl, osud klubového večera předurčila známá pódiová pečeť, kterou si RICHIE RAMONE stejně jako své jméno ponechal od svých Ramones.


Pódium předpálila ostravská DEGRADACE. K partě jsem se dostal docela nedávno přes Staré pušky, jejichž frontman Sidney původní Degradaci před patnácti lety zakládal společně s basákem Rudeem a tehdy bubnujícím Heroinem. Dnes zpívající basista Rudee s kytaristou Heroinem káru táhnou po svém dál. Stará Degradace si mě získala nezaměnitelným Sidneyho projevem, který on teď s písničkovým nadhledem posunuje trochu jinam ve Starých puškách. Současná DEGRADACE mě zas baví svým syrovým hard rockovým výrazem, jímž dál prořezává svůj dědičný punkový přístup. A přesně takové bylo i jejich vystoupení, rockově tvrdé a punkově nafackované. Hned na začátku "Rychlou jízdou" připomněli, že jim za pár týdnů vyjde nová deska a pojede zhurta v novodobém stylu. Na novinkovém albu "B-Side Blues" se kapela svezla i v dalších skladbách "Nevěra" a "Alright". A mezi nimi sáhli do o něco starší tvorby s "Horror show" a kaktusářským mementem "Nic netrvá věčně". K tomu ještě z dávné historie vysmahli opěvující "Halelluyah Punk&Roll". Načepýřený Rudee poklekával do basových ekvilibristik a Herák v klóbrcu mu odsekával přebroušenými kytarovými drzostmi. Veleživá DEGRADACE vypráskala klubu kožich. Ke konci je tlačil čas, a tak museli mírně osekat svůj čerstvý koncertní setlist. Rozloučili se ramonskou "Bye Bye Baby" a po snadném ukecání zvukaře dali pódiu definitivně sbohem dějepisným přídavkem "No image No style". Na skvělý večer bylo skvěle předkrmeno.

setlist: Rychlá jízda, Horror show, Nevěra, Nic netrvá věčně, Alright, Halelluyah Punk&Roll, Píšu dál, Cesta nikam, Bye Bye Baby, No image No style


Ještě než přišel samotný velký Richie, zahráli italští Lester Greenowski. Jejich chvíli chytlavý punk rock, chvíli estrádní bigbít sice vyloženě neurážel, ale víc k počtení o něm se sem nevejde.


RICHIE RAMONE je punkrockovou starožitností, které na rebelských karátech vydatně přidává jeho doprovodná kapela a z ní hlavně basová dračice Clare Misstake a kytarový střepec Alex Kane. Bez těch dvou by možná koncertní dojem byl poloviční, i když Richie bez debat prknům kraloval. Své našlapané punkárny střídavě poháněl za bicími a frontmenoval v čele pódia. V koncertní hodině vysázeli pecky ze sólové desky "Entitled", ze třech albových placek uválených Richiem v Ramones i z klasické řady ramonských hitovek. Vlastní tvorbu představily divočiny "I Know Better Now", "Into the Fire", nepřekonatelná "Criminal" a uklidněné "Better Than Me" a "Forgotten Years". Se "Somebody Put Something in My Drink" Richie ukázal, proč navždy zůstane Ramone. Na hvězdné manýry si ale ani s tímto vznešeným přijmením nepotrpí. Když kapelu představil po jednom jmény, sám sebe beze slov uvedl tím, že skočil do kypícího kotle a nechal se v jeho potu doslova uvařit. Bylo až zázrakem, že se z té skrumáže dokázal dostat zpátky k mikrofonu. Stará dobrá léta vrátil s povinnou "Blitzkrieg Bop", nesvatým popraskem "I'm Not Jesus" a na závěr hodně zesurovělou "Sheena Is A Punk Rocker". Kapela kypěla závratnou energií a přímému kontaktu se svými fandy se z nich nebránil nikdo, opovážlivce lezoucí na pódium Misstake a Kane nemilosrdně skopávali zpět do pogujíciho bordelu. Když už si někdo pro punkovou agesi přišel, tak ať ji má se vším všudy. Koncert RICHIEHO RAMONA se zapsal jako velkolepý výlet do punk rockových dějin, které kdysi začali Ramones psát a které i dnes mají své pokračování.

setlit: Durango 95, I Don't Wanna Go Down to the Basement, Somebody Put Something in My Drink, Smash You, I Just Want to Have Something to Do, Better Than Me, Criminal, Animal Boy, Into the Fire, I Know Better Now, Blietzkrieg Bop, Entitled , I Fix This, You Can't Say Anything Nice, Forgotten Years, Today Your Love - Tomorrow the World, Warthog, I'm not Jesus, Sheena Is A Punk Rocker

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama