punkový přístup – Report z koncertu UK SUBS, TV SMITH (Futurum Praha, 2.2.2016)

3. února 2016 v 18:31 | RaznAgul |  punkový přístup
Není to sice z mé hlavy, ale sem se to hodí. Poučka, že punk rock konzervuje. Potvrzuje se každou chvíli, kdy k nám dorazí nějaký ten kus obstarožní ostrovní rebelie, plnou parou spustí svou a zamete klub. Jakoby pro hudbu v životním postoji bez budoucnosti a její následovníky vůbec neplatily proměny času. Tady se nestárne. Žádné elixíry, ale vzdor proti každé danosti, který se hudebně zrodil v punku, dokáže zatočit i s neúprosným během let. Zatočit s jedním večerem je pak pro něj hračka. Ukázali to i podvratně proslulí UK SUBS, kteří se svým věrným koncertní souputníkem TV SMITH po téměř roce znovu zabrousili do pražského Futura. Ten rok se na kapele s letošními čtyřiceti křížky na bedrech vůbec nepodepsal. Jen potvrdil starou jistotu, že Charlie Harper a jeho Subs tu budou zakonzervovaní v plné parádě a síle, dokud se bude jejich muzika hrát. Vlastně něco se přece jen za ten rok událo. UK SUBS mají hotovou novou desku, poslední v abecedě, která by měla na šestadvacáté položce ukončit jejich albovou sbírku. Až tedy bude venku. Prozatím na ni harperovci přijeli navnadit a připomenout se výběrem toho nej ze své věčně živé tvorby.


Samoděržavec TV SMITH vzešel z londýnských The Adverts, kteří se v sedmdesátých letech krátce mihli v rané britské punkrockové vlně. Po rozpadu své původní kapely hrál v několika méně známých helekačkách a poctivě se věnoval též sólové dráze. V té zůstává zakolejený dodnes. A skutečně mu svědčí, jak znovu předvedl svým strhujícím one-man-show. TV SMITH své koncerty hraje pořádně nahlas, s ostrým strouháním svého akustického kytarového dřeva, s důsledným držením rázné rytmiky a skvěle naředěnou pankáčskou barvou hlasu. Dostal se do všeho hned s táborákovými pogovačkami "Only One Flavour" a "No Time To Be 21", kterým pak přiložil agitkami pro chudinu "Expensive Being Poor" a spravedlivě stejně pro zazobance v "Immortal Rich". Timothy neumí hrát srdceryvné fňukárny, a tak jeho vystoupení mělo silně energický spád. Pokračovalo přes existenciálně zatracenou "Generation Y" k výpovědi o vlastní muzikantské neurvalosti "My String Will Snap". V závěru nesměly chybět nesmazatelné klasiky z časů The Adverts, vrahounská "Gary Gilomore´s Eyes" či vzpruha pro mladistvé flákače "Bored Teenagers". TV SMITH po roce opět uchvátil. Svým výbušným rebelským písničkářstvím a nepředstíranou muzikantskou skromností, které z něj dělají skutečnou punkovou personu.


Při UK SUBS jsem si znovu uvědomil, jak moc mám nestora Charlieho a jeho rozčepýřenou družinu rád. Metající punk rock od Subs mě asi nikdy neomrzí a v jeho živém podání něco jako vlažnost hlavy nehrozí už vůbec. Kapela dýchá věkem s jeho brnící nostalgií a pohání s nimi i kola dneška. Harperovci se mi zdáli na pódiu zpočátku spíše tvrdší, než punkrockoví. Dojem ale zlomili první zpěvnou srdcovkou "Limo Life" a po ní jsem se už vezl. Letos dvaasedmdesátiletý Charlie svým zpěvem i rejdováním dával za vyučenou všem punkerům světa, famózní Alvin Gibbs se v poklecích opíral do svých kytarových kreací a Jamie Oliver kapele podbíjel svižným klepačkovým dvoutaktem. Z nejstarších věcí dali UK SUBS třeba hoblovačku "Rockers", z těch nejnovějších si sáhli pro parádu "Suicidal Girl" a úplnou funglovku "I´ve Got a Gun", která se objeví prý na "úplně nejlepším albu kapely", tedy onom uzavírajícím albovou sadu heslem "Ziezo". Všechno kolem nové desky je ještě tak čerstvé, že Charlie musel odzpívat text vybrané skladby z taháku. Subs nezapomněli ani na povinný davový povyk "Warhead", u něhož jejich frontman nechal kotli odeřvat kompletní, do nekonečna opakovaný jednoslovný refrén. Dvěma přídavkům vmeteným do ztřeštěného klubu vévodily hymny "Tomorrow´s Girls" a konečně "Party In Paris" předělaná na párty v Praze. Na rozloučenou nemohli UK SUBS slíbit nic jiného, než že se zas příští rok vrátí. Není pochyb, že to bude opět vypadat, jakoby ani ze smíchovského pódia neslezli.

 


Komentáře

1 andromaus andromaus | Web | 4. února 2016 v 23:12 | Reagovat

Dík za report.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama