Původní rozhovor s CORROSIVE CARCASS

26. března 2016 v 18:08 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


V prvních letech své existence vynaložili CORROSIVE CARCASS spoustu energie hledáním kovového stylu, který by se nejlépe hodil k jejich metalovému temperamentu a naplnil jejich hudební ambice. Když pak nadobro zakotvili ve staroškolském death metalu, hodili do šrotu veškeré své předchozí hudební snažení. Alespoň to tak říkají. I tak se mi na jejich novém albu "Forsaken Lands" nejvíce líbí jejich lehké, přesto však nápadné odklánění se od tradičních deathmetalových postupů, které charakterizují smrtikovný styl ohlodaný na kost.

I. Heavy nálady a blyštivé kytarové linky čpí z vaší nové desky jako exotické koření jinak ortodoxní metalové strohosti. Možná jste zapudili výdobytky vašeho počátečního stylového hledání, ale přesto to vypadá, že některé z nápadů, co sotva patří do pravověrného death metalu, jste si ponechali a i dnes z nich těžíte. Čerpáte vědomě ze své pravěké hudební minulosti, kdy jste ještě zkoušeli v metalu vše možné i nemožné?
"Jsem rád, že z naší nové desky cítíš stylové odchylky. Vždycky jsme se snažili ubírat se někam dál. Nesejde nám tolik na tom, abychom byli zařazování do nějakého určitého hudebního stylu (v této souvislosti nejvíce napadá škatule švédská deathmetalová škola). Daleko více nás baví využívat našich bohatých muzikantských zkušeností a směřovat s nimi k vlastnímu vyznění."

II. Co bylo pro vás tak atraktivní na death metalu, že jste se nakonec zasekli právě do něj?
"Pro mě osobně to nejlákavější představovaly hutné kytary a jejich zlověstná tíha. Zažral jsem se do hromady švédských kapel, začalo to s Entombed a Dismember. A nepřekonatelným pro mě navždy zůstane ďábelsky odporný pach, co vyšel z Autopsy."

III. Jaký je osud vaší první demonahrávky z roku 2007? Nikdy nebyla vydána, znamená to tedy, že se na ni jen práší v osobních hudebních sbírkách členů kapely a bude tomu tak až do skonání věků?
"Nevím, nijak jsme o tom zatím nepřemýšleli. Byli jsme tenkrát sotva začínající kapelou, vlastně jsem kčertu tehdy ještě ani nebubnoval. Za bicími seděl Fredrick Lindorf a já drhnul kytaru. To demo je po stránce zvukové produkce dost slabé. Ale třeba se některá ze skladeb v budoucnu objeví jako bonus na další desce. Ještě uvidíme."


IV. S barevným balením "Forsaken Lands" jste se nápadně posunuli od strohého pojetí obalu vašeho debutu. Poukazuje černobílé ztvárnění přebalu prvotiny "Composition of Flesh" na podstatně přímočařejší přístup k death metalu, který jste měli v době vzniku alba? A berete v tomto smyslu vaši druhou desku jako krok o kus dál?
"S obalem pro "Composition of Flesh" jsme si nijak zvlášť nelámali hlavu. Člověk, co jej vytvářel, jej vlastně mohl pojmout hodně po svém. Jen jsme jej navedli, ať popřemýšlí nad názvem kapely a inspiruje se z něj, haha. Ale jo, "Forsaken Lands" je určitě hudebně promyšlenější a ucelenější deskou. Takže v tomto smyslu si myslím, že jde zcela jistě o krok vpřed."

V. Album "Forsaken Lands" není jen o skvělé, podmanivé muzice. Téměř každá z deseti skladeb desky vypráví úchvatný příběh, co nepostrádá pointu. Třeba titulní skladba o útrpném nalodění se k cestě přes řeku smrti a sebevědomé vůli podmanit si podsvětí, "…And So She Dies (In Sacrifice)" o zvrhlém rituálu obětování lidské cudnosti a "Prosecuted At Birth", textově moje nejoblíbenější, o marné snaze vymýtit hřích, který se vždy znovuzrodí. Myslíš si, že má cenu promýšlet příběhy do textů deathmetalových skladeb? Nestačí jen nakupit krváky, špínu a tlení, jak je běžně zvykem?
"Rád slyším, že se ti líbí vypravěčský přístup k textům. Sám mám hodně rád Kinga Diamonda, hudebně i textově, a to mě podstatně ovlivňuje i při skládání. A samozřejmě jsem přesvědčený, že death metal může být o něčem víc, než jen o mordu, potocích krve a zahnívání. Naše první deska byla až na výjimky dost ponořená v krvavé přímočarosti. Death metal je ale otevřený pro podstatně více témat, protože i jako muzika dokáže vyvolat spoustu rozličných pocitů."

VI. Naprosto mě bere ono ujeté ladění v jinak okouzlující kytarové melodii ve skladbě "Memories". Úchylka dvou tónů dělá z kytarového riffu nervy drásající požitek, praštěný a chytlavý současně. Proč jste proboha sáhli k takové prkotině a nenechali riff dohrát v ladící melodii? Zní to skvěle, fakt vražedné!
"Haha, asi se nám líbí, když muzika dokáže zamrazit v zádech a vyvolat při tom zároveň zvrácené i příjemné pocity. To bude asi nejlepší odpověď na tvou otázku!"


VII. Jaké místo patří dnes CORROSIVE CARCASS na švédské deathmetalové scéně a co bude zítra?
"Držím se vlastního přesvědčení, že nikdy nechci vydat "stejnou desku". Čímž myslím, že nemám zapotřebí nahrát třeba další "Composition of Flesh". Stále se jako kapela vyvíjíme a zkoumáme nové hudební oblasti. Při téhle zmínce asi hodně našich fandů znervózní v obavě, že se suneme snad k nějakému symfonickému blacku nebo klonu Pantery či kýho výra, ale něco takového určitě nechystáme. Uvědomujeme si hudební podstatu CORROSIVE CARCASS a z ní chceme i nadále vycházet při skládání čerstvě znějící a nové muziky. Hodně jsme už pokročili v přípravě naší třetí desky a do studia se s ní chystáme letos na jaře nebo v létě, když to půjde dobře. Nebudu moc prozrazovat, jen snad, že bude znít zas jinak než naše předchozí dvě alba. Ale žádné strachy, pořád se z ní bude smrtelně kouřit. Jen se na ní objeví více progresivnějších kousků!"

Díky moc za rozhovor! Smrtonosné šílenství z dílny COROSIVE CARCASS se může vždy spolehnout na moji podporu!

==
 


Komentáře

1 Dejv Dejv | E-mail | 27. března 2016 v 14:21 | Reagovat

Velký respekt,přeju borcům at to s tím co hrají někam dotáhnou a nezapadnou v šedi...Ty slova o Entombed,Autopsy,King Diamond to je přesně to co mám rád a ten obal jak ze zlatého věku Švédského d.m.90tých let,fakt krásné dílko po všech stránkách...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama