Původní rozhovor se SACRIFICIUM CARMEN

24. března 2016 v 20:49 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Téměř každá recenze debutové desky SACRIFICIUM CARMEN "Ikuisen tulen kammiossa" připodobňuje naturel kapely k nestorům finské blackmetalové scény Horna a Sargeist. Srovnání se samo nabízí i díky jejich spolčení s vokalistou Horna Spellgothem, který zanechal otisk svými zpěvy ve skladbě "Öisen haahkan liekeissä". Zřetelná rodová spřízněnost kapely se zmíněnými velikány z takového srovnání vychází spíše s poctou, než s výtkami otrockého opičení. Posedlost originalitou obecně představuje odjakživa nesporný znak snad každého uměleckého přístupu. Týká se to také hudební tvorby, přestože hudba ve své nejhlubší přirozenosti spočívá na rituálním vzorci opakování. Ti, co se za každou cenu pídí po hudební originalitě, přehlíží tuto skutečnost. Skutečnost, která je ještě o něco důraznější právě v black metalu.

I. Jak dalece SACRIFICUM CARMEN věří v sílu osvědčených rituálních postupů ve své muzice a jak moc chtějí být originální?
Hoath Cambion: "Hodně si vážíme kořenů, které zapustili naši krajané do úrodné metalové černozemě. Vzešli jsme se silnými vazbami na základy finské blackmetalové scény. Dnes už stojíme na vlastních nohách a je jasné, že věříme v sílu našeho současného hudebního postoje. Jinak by další tvoření nedávalo smysl. Dobrali jsme se k vlastnímu, osobitému zvuku a temnému výrazu. A rovněž velmi různorodému vyznění, které hodláme dále rozvíjet."

II. Na vašem albu mě nejvíce berou poslední dvě skladby "Julman sanasta" a "Yön kasvot". Grandiózní kousky s úchvatnou jiskrou, která osvětluje hudební založení SACRIFICIUM CARMEN víc, než třeba světlonoš "Lucifer", skoro se mi dere na jazyk. Druhá půlka desky mi připadá poslechově vděčnější a rozhodně přístupnější, což drží desku v poutavém dění až do úplného konce. Tím ale nechci říct, že úvodní skladby postrádají přitažlivost. Mají svůj náboj, ale muzika jako by s nimi teprve hledala ten správný nápřah k zasazení pořádné ťafky. Odlišují se skladby na desce nějakým zásadním způsobem co do vzniku?
Hoath Cambion: ""Julman sanasta" a "Yön kasvot" jsou nejstarší skladby debutu, a možná proto znějí jinak, než zbytek desky. Prvně jmenovaná je také jediným kouskem, který pro album složil náš zakládající člen, kytarista Advorsvs. Text k "Yön kasvot" jsem napsal někdy v roce 2007 nebo 2008, takže je starší než samotná kapela. Při jeho skládání jsem měl jakousi představu, že skladba by měla být náladová, možná až melancholická. Myslím, že první půlka desky je daleko rituálnější, naložená v "ortodoxním" přístupu (všimni si třeba toho bubnování ve voodoo stylu v "Lucifer", plochého zvuku a pojetí textů). Druhá půlka přináší daleko více melodií, a v tom nejspíš spočívá její větší přístupnost."


III. Debut jste vydali po šesti letech existence kapely. Nakopne vás tento klíčový milník na cestě SACRIFICIUM CARMEN k intenzivnější aktivitě?
Hoath Cambion: "To rozhodně ano. V současné době jsme velmi aktivní kapelou. Tvoříme pro naši druhou desku a vedle toho ještě stíháme koncertovat a věnovat se jiným hudebním projektům. Máme taky zaděláno na jedno splitko."

IV. Spousta fandů, včetně mě, kteří objevili SACRIFICIUM CARMEN až s "Ikuisen tulen kammiossa", by možná měli rádi ve své hudební sbírce také vaše demo "Sanansaattaja" z roku 2013. Když se fandovská základna kapely nyní po vydání debutu rozrostla, přemýšlíte o tom, že byste skladby z demonahrávky nějakým způsobem vzkřísili? Nebo je raději necháte navždy pohřbené v čase?
Hoath Cambion: "Chtěli bychom znovu nahrát některé ze skladeb dema, ale o tom až někdy později."

V. Na splitu čtyř kapel "The Shadows of Death's Call" z roku 2014 jste se potkali s českými Silva Nigra. Měli jste nějakou šanci aktivně se podílet na výběru kapel pro splitko, třeba podle jejich hudebního založení a přesvědčení? Sledujete současné snažení Silva Nigra?
Hoath Cambion: "Ke spolupráci na splitku si nás přizval Nocturnus Dominus z Unhuman Disease. Kdosi z mých finských přátel mi říkal, že Silva Nigra je česká staroškolská banda s kultovním postavením. Sleduju jejich aktivity na sociálních sítích."


VI. Black metal ve svých počátcích zaujal silný protináboženský postoj a vytáhl k boji proti církvi nejen jako ideologii, ale, což bylo možná důležitější, i jako instituci. Dnes se spousta blackmetalových kapel obrací k okultním vědám, uzavírají svého ducha do esoterických sfér a odpoutávají se od reality. Myslíš si, že dnešní transcendentní holdování okultnu naplňuje black metal větší silou, než jeho dřívější pozemský boj proti kněžím a krucifixu?
Hoath Cambion: "Když se zamyslíš nad duchovní vkladem, black metal v devadesátých letech představuje proti současným postojům pouhý odvar. Nepohrdám ale hodnotami, na kterých tehdy obecně spočíval. Musíš si uvědomit, že tehdejší blackmetalové hodnoty vycházely z myšlenkových pochodů náctiletých. Dnes je black metal daleko vytříbenější, co se týče duchovní stránky a ryzího zájmu o okultismus. Transcendentní vědomí má podstatně více síly pro boj proti falešným pravidlům, než pouhé nenávistné ego."

VII. Dychtí SACRIFICIUM CARMEN po energii vyvěrající z koncertního kotle během živého vystoupení, i když takový kotel může sesbírat houf rozličných individuí a vytvořit dost nepředvídatelnou atmosféru? Nebo je vaše muzika vhodnější pro rozjímání v mnišské samotě, jak ji vyobrazuje obal vaší prvotiny?
Hoath Cambion: "Řekl bych, že obojí. Náš koncertní setlist je hodně různorodý a přenáší pod pódium různé stavy nálad, od agresivního moshe až po pokojné rozjímání. Jeden z největších našich koncertních zážitků bylo, když jsme dokázali lidi pod pódiem dohnat k slzám během jedné silně melancholické skladby. Ta se objeví na našem připravovaném splitku. Jsem přesvědčen, že deska postrádá ducha, když se nedokážeš dostat do jejích nálad a podstaty osamoceným poslechem."

Díky moc za odpovědi, hodně zdaru SACRIFICIUM CARMEN!!
"Díky ti! Rege Satanas!"


==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama