SACRIFICIUM CARMEN – „Ikuisen tulen kammiossa“

15. března 2016 v 17:48 | RaznAgul |  recenze
Stesk po odměřeném shatraugovském tónu, s nímž kdysi ladné linky kytarových nápěvů smyčkovaly black metal do horečných poblouznění, dopadl na finskou scénu. Guru od tisícero černěkovových jezer totiž poslední alba svých stylotvorných těles citelně přibrousil, zdrsnil a jejich tradiční poetika vzala úměrně tomu za své. Pak není divu, že se líhnou nová stvoření, kterým staré dobré postupy nedají spát. A berou si je zpátky do pracek, když jiní se z nich cestou dál oprášili. K objevitelům dávno objeveného patří i tamperští SACRIFICIUM CARMEN, kteří nedávno debutovali hodně stylovým finským albem "Ikuisen tulen kammiossa". Jejich zařazení do čeledi k Horna či Sargeist se nabízí tak nápadně, že by jeden ani moc nepřestřelil, kdyby desku naslepo vzal jako některý z dřívějších počinů v tvorbě jmenovaných. V čoudu típnutých voskovic a pachu línavých svazků pokleslé věrouky se zas berou na vidle splašení satanáši a zaplétají do libozvučných kolovrátků. Zas se přivádí k životu přízraky černé finské magie, které už tolikrát dokázaly poplést hlavu. Černokněžím SACRIFICIUM CARMEN by se s blahoslavením dala jedním dechem vytknout naprostá nepůvodnost, ale jaký by to mělo smysl? Bránit se hudebním svůdnostem, že už s nimi kdysi kdosi přišel, je závdavkem na fandovskou impotenci. A té je v zásadovém black metalu radno se vyhnout.


"Ikuisen tulen kammiossa" je deskou pro modláře, kterým dělá o to líp, když obcujou s vypelichaným prokletím dávno a dobře ojetým. Pokrevní spřízněnost SACRIFICIUM CARMEN s Horna jde nejen slyšet. Podtrhuje ji hostování Spellgotha v obřadních zpěvech skladby "Öisen haahkan liekeissä", jediném to rituálnějším kousku alba. Ostatní roztáčí vesměs perná muzika hlučně přibíjená na pekelná vrata a mašlená cajdavými kytarovými finesy. Je pozoruhodné, jak si umí pohrát s kompozičními drobnostmi, které ráno ještě nenápadně mizely v ďábelském tahu, ale navečer už vydatně přiživují esenci skladeb. Nakonec tyto drobné zázraky přitahují snad ještě silněji než celá spodoba znělosti alba se scénickými velikány. V první třetině si deska ještě opatrně hledá své místo, aby se od prostřední "Kaaoksen käärme" už úplně oddala strhujícímu melody rauši a seanci přivedla k závěrečnému vrcholu prvotřídními "Julman sanasta" a "Yön kasvot". První album SACRIFICIUM CARMEN tu není proto, aby posouvalo vkus. S jistotou ale dokáže přesvědčit o moci a kouzlu věčného návratu hudebního téhož. A to není vůbec málo.

(Album vyšlo na CD u Saturnal Records a objednat si jej lze na bandcamp stránce kapely, kde je rovněž celé k poslechu http://sacrificiumcarmen.bandcamp.com/)

datum vydání: říjen 2015
původ: Finsko


seznam skladeb:
1. Lucifer ​
2. Öisen haahkan liekeissä ​
3. Pimeän silmän goetia ​
4. Kaaoksen käärme ​
5. Nemesis ​
6. Verialkemia ​
7. Julman sanasta ​
8. Yön kasvot
 


Komentáře

1 dadainka dadainka | Web | 16. března 2016 v 21:52 | Reagovat

Pecka.

2 Dejv Dejv | E-mail | 19. března 2016 v 9:20 | Reagovat

Hudebně to je fakt parádní Finsko jen snad ten vokální projev je takový slabší...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama