COSMIC CHURCH – „Vigilia"

21. května 2016 v 21:08 | RaznAgul |  recenze
Čtvero oratorií bohoslužby rozeznělo klenby kosmického chrámu. Jeho honosný oltář prostřela z nadnebí nedostižných dálav jímavá harmonie sfér. Mnišský služebník, kterému kostel patří, se v jeho temné nablýskanosti poklonil zvráceným božstvům všehomíra. A roztočil svá svatokrádežná evangelia s rouhavou zatvrzelostí a uhrančivě melodovanou bázní. Modlec Luxixul Sumering Auter je jediným knězem velkolepého blackmetalového svatostánku COSMIC CHURCH. Svou pozemskou pouť započal oděn v rudé kápi před desítkou let a do svého hříšného kraje mezi dosavadní dvě velká alba zasel plné hrsti demonahrávek a jiné drobotiny. Jeho malé skriptum "Vigilia" sepisuje vzorovou věrouku černého kovu cíděného hlubinami finských jezer. Svedl z něj vyždímat sílu, která vysoce převyšuje nad jinak důsledným lpěním na tradičním přístupu. Hodně dalšího z přirozenosti božstev, jimž vystavěl své kosmické knežiště, si nechal Luxixul skryto pro sebe. Ostatním pak dává ve vigíliích zakusit, jak je jeho hudební víra obřadní, ďábelská a prudce nakažlivá.


Pro třicet minut svého EP nastřádal COSMIC CHURCH nepřeberné množství melodických krášlení a náladových zvratů. Zvukově je přidusil, opatrně, aby úplně nepohřbil jejich čar, zároveň ale tolik, aby temnotám bylo učiněno zadost. Album dostalo namícháno majestátní blackmetalové aury i hrubé přízemnosti. Čtvero vigilnich skladeb se opájí nesčetnými kytarovo-klávesovými harmoniemi a brodí se s nimi burzumovskou rašelinou. Jejich hymnickou tíži ze všech stran prosvětluje svěží krasohraní a probíjejí setmělé dopekelce, uštknuté štvavým veršem. Druhá vigilie, s dvanácti minutami nejdelší kus nahrávky, je doslova výkladní skříní Luxixulova umu. Napěchoval do ní ty nejvábnější etýdy a velmi účinné čarokrásno. Skladba tak graduje v melodických uhranutích, že už po chvíli nezbývá, než padnout před ní na kolena podle vzoru jejího stvořitele a v úžasu naslouchat. A stejné se dá napsat o celé desce. S impozantním EP "Vigilia" vsazeným do pilířů COSMIC CHURCH si Luxixul pojistil, že jeho kosmický chrám zůstane pyšně stát i poté, co jednou soudný den obrátí všechny bohovzdorné stavby v ruiny a prach.

(EP vyšlo v digipacku a na vinylu u labelu Kuunpalvelus a celé k poslechu je na bandcamp odkazu http://cosmicchurch.bandcamp.com/album/vigilia)

datum vydání: říjen 2015
původ: Finsko


seznam skladeb
1. Vigilia - I
2. Vigilia - II
3. Vigilia - III
4. Vigilia - IV

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama