PARAMNESIA – „Ce que dit la bouche d'ombre”

28. května 2016 v 13:01 | RaznAgul |  recenze
Ve své mysli zbavte Boha jeho vlastní existence. Tak zní přikázání alsaského vzpurného kultu PARAMNESIA, který ještě před svým předloňským eponymním debutem přišel s úctyhodným EP "Ce que dit la bouche d'ombre". Dvouskladbová nahrávka je tak působivá, že se jí i dnes dostává opakovaných vydání. Kdo v sobě pohřbil biblickou svatost, dokáže tvořit svět v harmonii a řádu, o jakých se Bohu ani nesnilo. Dokáže vytvářet hudební čarokrásno a svým dílem urážet Stvořitele s jeho podvodnou nadřazeností nad bytím. Hříšně troufalá paramnéze se zrodila v tomto duchu před více jak desetiletím a jala se protloukat spodními metalovými temnoproudy skrytě, podobně jako její poslové dodnes skrývají svoji tvář. Pevně na nohy se postavili až docela nedávno svým EP o odstínech zapovězených slov. Těžko říct, co mě přimělo k tomu, nahrávku znovu vyhrabat z minulosti. Šlo o momentální hnutí mysli, když jsem si EP jednou přehrával. Říká o aktuálním kazetovém vydání "Ce que dit la bouche d'ombre" jeho zosnovatel z labelu Monotonstudio Records. A nezbývá, než mu přitakat. Epíl téhle malé desky je nevyslovitelný jako stíny, které jsou jím pokoušeny. A pohnout hlavou dokáže taky náramně.


Je málo blackmetalových desek, které ve dvou skladbách zcela naplní své poselství. Dílko PARAMNESIA k nim bez výhrad patří. Jeho obě bezmála dvanáctiminutové stopy čeří své meditativní dusno těžkooděnými náladami a podhrdleně řvou. Není k nim potřeba co dodávat. Z perné muziky je všude plno a téměř neprodyšno do řidších atmosfér. Jen houževnatost kytarového riffu a příklepy rytmických přechodů dávají skrze nakupenou kovovou tíži prohlédnout. Nahrávka je nabita velice silnými momenty, které se sice nesnadno nabízí k zapamatování, hned se ale samy otevírají hloubkovému prožívání. Padlé přízraky a nesvatá pnutí povstávají z líhně spádového chaosu a důsledně rozmetávají boží zlořád. Délka krátké nahrávky je v tomto nevyčerpatelná. A hrát se dá donekonečna. Odzkoušeno na vlastní, čertovské kůži.

(EP původně vyšlo na CD ve vlastním vydání kapely. Následně bylo vydáno v několika reedicích v různých formátech, naposledy z kraje letošního jara na kazetě u Monotonstudio Records. K poslechu je též na odkazu http://paramnesiaxpa.bandcamp.com/)

datum vydání: duben 2013
původ: Francie


seznam skladeb:
1. I.
2. II.

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama