Původní rozhovor s COSMIC CHURCH

18. června 2016 v 9:59 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Jméno COSMIC CHURCH nepatří mezi přední hybatele finské blackmetalové scény, se svým loňským EP "Vigilia" ale nápadně vystrkuje rohy z jejích současných podzemních proudů. Kosmický chrám zdaleka není novým zjevením. Postavil jej před tuctem let jistý Luxixul Sumering Auter pro svá špinavá kázání o hříšném světě, která dosud zaznamenal do dvou velkých desek "Absoluutin lävistämä" z roku 2010 a "Ylistys" z roku 2013 a do spousty menších nahrávek rozsetých kolem nich. Menší ale v těchto případech rozhodně neznamená zanedbatelné. Malá deska "Vigilia" je hudebním zázrakem a dokládá Luxixulovy schopnosti zasadit tradiční blackmetalový přístup do nekompromisně hrubých, přesvědčivě okultních a při tom všem silně emocionálních a úchvatně melodických způsobů. Nestydím se přiznat, že jsem se ztratil v bezhlavém obdivu k nahrávce. Je mi proto velkou ctí si vyměnit pár myšlenek o muzice COSMIC CHURCH se samotným kanovníkem chrámu.

I. Skládání pro "Vigilia" jsi věnoval dvě léta 2012-13 a následně jsi nechal dílo opět delší dobu vyzrávat, než jsi jej vypustil ven jako bezbožné požehnání světu. Má v tomto ohledu EP nějaké zvláštní postavení v dosavadní tvorbě COSMIC CHURCH? Ta nahrávka zcela jistě má své výjimečné místo v mé hudební sbírce. Nemůžu se nabažit její vábně drsné přímočarosti a úchvatných melodických vzpěr.
"Především bych ti chtěl poděkovat za tvá slova. Taková odezva na nahrávku, do které jsem vložil nespočet hodin úsilí, samozřejmě vždy potěší. Nad komponováním pro EP jsem strávil dva roky a začal jsem se mu věnovat dlouho předtím, než vyšlo album "Ylistys". Také samotné nahrávání "Vigilia" zabralo spoustu času, a to i proto, že tentokrát jsem jej pojal trochu jinak než u mých předchozích nahrávek. Nejprve jsme v létě 2014 pořídili záznam bicích a během jara 2015 jsem na různých místech nahrávání dokončoval. Bylo to pro mě něco nového, protože dříve podstatnou část mé muziky ve studiu odehrál někdo jiný. V případě "Vigilia" jsem si ale téměř všechny nástrojové party nahrál sám. Všechno to sežralo moře času a vyžádalo si velké množství vložené energie.
Osobně považuji mé poslední nahrávky "Ylistys" a "Vigilia" za nejdůležitější v dosavadní tvorbě COSMIC CHURCH. Mám pocit, že na obou se mi podařilo zachytit velmi dobře to, o co v mém hudebním tvoření usiluju. "Vigilia" současně představuje jakousi svobodu tvořivého puzení, umělecký proces bez omezujících hranic. Ve směru, kterým jsem se dal s "Vigilia", budu pokračovat při svých dalších hudebních krocích. Takže ano, "Vigilia" je pro mě velmi výjimečnou nahrávkou!"

II. "Vigilia" přináší emocionálně nabitý, velmi silný rituální black metal. Chápu, že okultní zaměření EP a stezky duchovní spásy, které vyšlapává, jsou velmi osobními záležitostmi a nejsou určeny ke světskému předhazování stádu. Ale i tak, mohl bys odkrýt alespoň něco o božstvech, která dlí v tvém chrámu kosmické zbožnosti?
"Máš naprostou pravdu v tom, že vše, co v COSMIC CHURCH tvořím, je velmi osobním zrcadlením mých myšlenek, názorů a ideálů. A i když texty k "Vigila" napsal mně blízký člověk, to, o čem vypráví, je velmi, opravdu velmi osobní zpovědí, jak na věci nahlížím já sám. Společně jsme se zúčastnili svatodušní bohoslužby v jednom z místních ortodoxních kostelů a tento zážitek byl pohnutkou k práci na "Vigilia". Neexistují pro nás žádná omezení pro hledání inspirace. Ani jeden z nás se necítí být křesťanem, ale i tak jsme během oné bohoslužby přišli k velmi hlubokým inspiračním vjemům. Na základě tohoto zážitku jsme poté odsloužili vlastní bohoslužbu v našem chrámu, kterým je vše obklopující příroda a kosmos.
Kosmický chrám je vesmírný, proto v něm sídlí všechna božstva. Kostel objímá veškeré bytí, ve všech směrech a na všech úrovních. Není zde nic k uctívání a současně nic, co by se nemělo uctívat. Jsem přesvědčen, že všechna božstva a všechny stavební kameny prazákladu jsou podstatné, obráží se v nich totiž jednota, která vše kolem pojímá. K určitým božstvům mám osobnější vztah, těmi jsou Lucifer, Kristus, Budha, Satan, ale i tito jsou jinak stejně důležití a stejně bezvýznamní jako ostatní božstva. Nakonec se vše rozplyne v jednom společném proudu.
"Vigilia" je svým způsobem velmi rituálním dílem, ale možná ne tak, jak se rituál chápe v běžném smyslu. Rituál v mém případě znamená rozhovor mezi mnou a přírodou, lesy, horami, jezery. Veškerenstvo okolního světa v celém svém spektru je pak mým oltářem. Oběť představuje zaklínění duše mezi její vůlí k volnosti a jejím spoutáním do pozemské tělesné formy.
Samozřejmě jde o mé vlastní vnímání a výklad významu "Vigilia". Neexistují správné způsoby výkladu a pochopení nahrávky, a to platí o každé umělecké tvorbě. Vždy jde o subjektivní pohled."


III. Na přebalu alba "Ylistys" stejně jako na EP "Vigilia" jsi zpodoben v rudé mnišské kutně. V okultismu rudá barva symbolizuje třetí, poslední stádium alchymické transmutace a klifotické zasvěcení do říše skrytého Světla. Dalším symbolismem, který se točí kolem COSMIC CHURCH, je číslo sedm. Jak jsi kdesi zmínil, každé řadové album chrámu bude mít přesně sedm skladeb. Jak důležitý je pro COSMIC CHURCH tento mystický symbolismus barvy a čísla a co skutečně znamená?
"Existuje řada důvodů, proč je moje kápě rudá a i ta barva samotná pojímá v sobě spoustu významů. "Ylistys" znázorňuje, jak rudý prvek prostupuje "bělostí veškerého bytí". Na "Vigilia" byla prolita "krev", a to až do spodních vrstev přírody, kde zatekla mezi listí a mech. Album "Ylistys" nabídlo zření vysoko ke hvězdám, do nekonečného kosmu a až za jeho hranice. "Vigilia" upustilo kapku krve na list stromu, který je shlukem nespočetného množství atomů a strukturou univerza v malém. A zase musím zdůraznit, že jde jen o jeden způsob výkladu této symboliky. Stejně dobře by se dalo říct, že rudá barva vzhledově sedla k odstínu mých oči a u toho by to mohlo jednoduše skončit.
Číslo sedm ve vztahu k albům mi dnes připadá spiše jako prokletí, než požehnání, protože mě při tvoření svazuje určitými pravidly. Nicméně jednou jsem se zařekl, že první tři velké desky COSMIC CHURCH budou mít každá sedm skladeb, a u toho zůstanu. Pravděpodobně se toho vzorce budu držet i dál do budoucna, kdo ví. Něco ve mně mi říká, že bych měl přetrhnout nit, ale na druhou stranu nějak cítím, že by bylo chybou dělat teď věci jinak, než podle onoho předsevzetí o sedmiskladebných albech. Uvidí se, jak věci půjdou dál. Posedlost může mít své kladné i záporné stranky."


IV. Zpočátku jsem vůbec neměl pochopení pro rozostřenou fotku na obalu "Vigilia" a měl jsem z ní dojem, že žalostně postrádá byť i jen nejmenší vynalézavost. Pak mě ale docvaklo, že je vlastně v dokonalém souznění se založením muziky, kterou balí. Nahrávka je zvukově přidušená, přesto je ale její zvuk dostatečně prostupný, aby nechal plně vyniknout rituálnímu kouzlu úžasných kytarových a klávesových melodií. Podobně jako rozostřený obrázek na obalu září červeno-zeleným kontrastem. Měl jsi něco podobného v hlavě, když jsi se rozhodl pro tento výjev, namísto třeba nějakého propracovanějšího grafického ztvárnění obalu EP?
"Prohrabali jsme se kvanty různých obrázků a na ten "rozostřený" padla jedna z voleb. Vizuálně a tématicky se hodil nakonec nejlépe pro obal. Věřím, že v tvorbě COSMIC CHURCH se prolínají hranice našeho vlastního omezeného světa se světem jiným, takže postava na fotce může být chápána jako pohybující se na hraně tohoto světa a pozvolna přepadávající do světa jiného. Kontrast barev jsem vyložil už v předchozí odpovědi. Jak tedy říkám, ten obrázek má svůj zvláštní význam.
Obaly "Ylistys" a "Vigilia"se odlišují od obvyklého ztvárnění blackmetalových nahrávek. Dokážu pochopit ty, co si myslí, že jsou výplodem lenosti přijít s něčím důvtipnějším. Za sebe k tomu můžu říct, že i obal další nahrávky bude vyveden ve stejném duchu, protože i ta bude zapadat do jedné tématické série. Myslím si, že pojetí obalů nahrávek COSMIC CHURCH zcela ladí s muzikou kapely. Kdokoli s tím samozřejmě může nesouhlasit, ale mě názory jiných na kreativní přístup kosmického chrámu nijak zvlášť neberou."

V. Když jsem pro "Vigilia" uvolnil výsostné místo v mé hudební sbírce, začal jsem se všude možně pídit po dřívějších nahrávkách COSMIC CHURCH. Bez úspěchu však. Je nějaká šance, že ti, kteří se nespokojí se stahováním bezduchých empétrojek, si budou moci pořídit dřívější nahrávky chrámu, opětovně vydané?
"Připravuje se znovuvydání "Ylistys" na dvojvinylu. Asi bychom měli někdy udělat stejné i s prvním albem, uvidí se. Nemám nic proti reedicím, ale dostat ven nový material je pro mě daleko výše na žebříčku priorit. Pravděpodobně v nějakém okamžiku dojde i na vydání kompilace dřívějších demonahrávek, ale nemůžu nyní slíbit žádný časový plán. Nechci, aby se z mých nahrávek staly sběratelské trofeje či cosi podobného. Na druhou stranu ale, COSMIC CHURCH vydává svou muziku u malých labelů a opakované reedice nejsou příliš atraktivním nápadem, už kvůli skladování a obecnému zaměření na nové věci. I tak bych doporučil počkat si na opětovná vydání, protože jednou na ně přece jen dojde. Nemá smysl platit horentní sumy za některé dnes rozebrané nahrávky. Věci se dříve nebo později dají do pohybu a reedice budou venku."

VI. COSMIC CHURCH jsi vlastně ty sám, přesto existuje i v koncertní sestavě, doplněný o další spoluhráče. Představuje pro tebe živé hraní pouze příležitostné rozptýlení, nebo si také dokážeš představit, že jednoho dne budou COSMIC CHURCH hrát po evropských klubech a třeba i na podobně žánrově zaměřených festivalech?
"Ano, COSMIC CHURCH mají dnes i svou koncertní sestavu. Velmi si vážím všech členů kapely a cítím mezi námi silné hudební i přátelské pouto. Pro mě určitě je koncertování neoddělitelnou součástí tvůrčího procesu. Vytváří energii z nicoty. Nechápu živé hraní jako nějaký "rituál", to ale neznamená, že mi nepřináší silný ideologický a duchovní impuls. Naopak. Beru to tak, že při živém vystoupení vdechujeme prostřednictvím nástrojů naší muziku do okolního světa. Skladby zahrané na pódiu znějí pokaždé jinak, než jejich studiové verze. Je to jako malovat obrazy se stejnou tématikou, ale pokaždé v jiném pojetí. Jde o velmi inspirativní a vděčnou aktivitu.
Koncertujeme příležitostně, když na to zrovna máme chuť a náladu. Nebráníme se vystupování v klubech nebo na festivalech někde po Evropě, ale vždy záleží na konkrétní domluvě. Nebráníme se ničemu, ale v kapele samozřejmě musí existovat shoda, že vystoupení na určité akci bude pro nás zajímavé. Takže každá nabídka stojí za zvážení."


VII. Loni jsi napsal, že na třetí album COSMIC CHURCH si budeme muset počkat dalších 5-7 let. Nedávno jsi ale zmínil, že jsi se už pustil do předpřípravy další desky. Co tedy vzejde od COSMIC CHURCH v dohledné době?
"Vždycky je přece lepší přehánět, než se podceňovat. Trochu jsem změnil plán, či spíše jsem se vrátil k původnímu záměru, a třetí album COSMIC CHURCH je tedy nyní těsně před nahráváním. Měl jsem k tomu spoustu důvodů a nebudu zde rozebírat, co všechno mě vedlo ke změně představy, že před třetí deskou vydám ještě několik menších nahrávek. Stěžejní část třetího alba byla napsána už v roce 2014 a donedávna jsem ji ještě dopilovával a přidával k ní drobnosti. V současné době skládám už pro čtvrtou desku COSMIC CHURCH, která by měla vyjít, pokud se zadaří, za 3-4 roky. Vždy jde o zdlouhavý proces, na nové desce totiž dělám souběžně s dokončováním předchozí nahrávky. Baví mě skládat nové věci, ale dost často frustruje a stresuje, když dojde na to, dát nápady do podoby konkrétní desky a vydat ji. Takže tvorba nové muziky je pro mě vždy osvěžující úlevou od nahrávání a závěrečné produkce."

Díky moc za rozhovor. Budiž COSMIC CHURCH Světlem požehnán.


==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama