Původní rozhovor s PUTREVORE

24. července 2016 v 23:19 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Monstrózní plemeno PUTREVORE, za nímž stojí dvě přední osobnosti hnilobné deathmetalové scény Dave Rotten a Rogga Johansson, před časem spředlo své třetí album ponořené v mršivé špíně "Tentacles of Horror". Dlouhohrající dílo vyšlo u Daveova korunovaného labelu Xtreem Music, odjakživa seroucího na všechny metalové trendy, a s neuhlazenou grácií a muzikantským umem vzdalo hold ctihodné tradici žánru, s plnotučným využitím smrtonosné zručnosti obou jeho kmotrů. Čím déle jsem muziku téhle bestie poslouchal, tím hlouběji jsem se nořil do svůdných obludností, které probudila a vytáhla na denní světlo z potemnělých doupat zatuchlého podsvětí. Zlověstné obrazy muziky PUTREVORE jsou tu, aby nemilosrdně přebily všednost pomíjejících dnů a pobavily k smrti. Více o ni v rozhovoru pověděl samotný její guru Dave Rotten.

I. Než plodná spolupráce hnilobného chroptitele Davea a omamného kytarového melodika Roggy přijala název PUTREVORE, zapustila své chorobné deathmetalové kořeny v předcházejícím zjevu Death Breath. Co přimělo kapelu změnit původní jméno? Chtěli jste se s PUTREVORE vydat jinou cestou, než jakou jste si vytýčili s prvotními Death Breath?
"Nešlo o dvě odlišné kapely nebo o nějaký předěl mezi dvěmi hudebními etapami. Změnit název jsme se rozhodli poté, co jsme zjistili, že kapela stejného jména už existuje. Chtěli jsme se vyhnout možným zmatkům. A vymysleli jsme název, který, myslím si, daleko lépe sedne k muzice, co děláme."

II. Oba jste velmi plodní muzikanti i mimo PUTREVORE. Ty jako krmič přední hyeny španělského deathmetalového podzemí Avulsed a Rogga v nespočetné řadě dalších extrémních metalových smeček. Setkali jste se v PUTREVORE, abyste dali průchod svým nápadům, které se nedaly uplatnit jinde? Nebo vás hlavně přilákalo předpokládané kouzlo společného hudebního tvoření?
"Lákala nás společná tvořivá práce, nic jiného v tom původně nebylo. Pak nás ale napadlo se v PUTREVORE krapet hudebně vzdálit od našich jiných kapel. Nehrát ten typický švédský death metal, na jaký byl zvyklý Rogga, ani death metal ve stylu mých dalších kapel. Pohánělo nás odhodlání pustit se do něčeho kurevsky napraného, hnilobného a hnusného. Ani s PUTREVORE tedy nejde o nic objevného, to nebyl úmysl. Ale sakramentsky si tu obludnost užíváme!"


III. Na zadní straně bookletu k "Tentacles of Horror" se píše, že za veškerou muzikou a texty skaldeb alba stojí Rogga. Jde o přirozenou dělbu práce zajetou od prvopočátků PUTREVORE, kdy Rogga je hlavním skladatelským činitelem před cestou do studia a ty si k tomu pak posloužíš svými vokálními zvratky?
"Protože mám dost práce s labelem, zbývá mi jen málo času k psaní textů pro všechny kapely, ve kterých chrlím zpěvy. Rogga má tedy výsadní roli v PUTREVORE při komponování muziky i psaní textů. Jde to z něj ven skoro samo... Na "Tentacles of Horror" jsem se nepodílel pouze zpěvem, album jsem také mixoval a dělal mu mastering, aby ve výsledku vše znělo tak, jak jsme zamýšleli."

IV. Propastná znělost tvých hlasivek na nahrávce je téměř neskutečná, jak tažená z nedosažitelných záhrobních hlubin! K tomu booklet alba poznamenává, že nepoužíváš "žádných zkurvených hnijících efektů k přibarvení hlasu". Setkal jsi se někdy s podezřením nebo pochybami, že běžný člověk přece nemůže takové hrdelní svinstvo ze sebe dostat? A je ta poznámka na obalu alba určena všem takovým pochybovačům?
"Když jsem na začátku devadesátých let začínal s deathmetalovým vrhnutím, spoustu lidí nevěřilo, že takto hluboce položený hrdelní zvuk je dosažitelný bez efektů. Takže od té doby na každé mé nahrávce uvádím tuhle poznámku, stalo se to tradicí. Dnes už na hrdelním či brutálním deathmetalovém vokálu není nic zázračného. Za tu dobu, co se pohybuju v death metalu, jsem ale poznal, že ne každý brutální vokalista se dokáže položit takhle propastně nízko. Bez muziky pak často znějí hodně slabě. Hudební pozadí jim pomáhá zakrýt jejich neschopnost vokálně klesnout na deathmetalové dno."

V. Připadne mi, že poslední dvě skladby na "Tentacles of Horror" se kompozičně liší od zbytku desky. Chybějí jím ony výrazné kytarové parády, které potahují ostatní kousky alba do zapamatovatelných poslechových zážitků. Poslední dvě věci tak sice drží pohromadě se zbytkem desky svým neotesaným sbitím, dopadají ale méně přístupně. Je to jen můj pomýlený dojem, nebo byl konec alba záměrně upečen podle jiných postupů?
"Sranda, ale opravdu asi jde jen o tvůj pocit. Snažíme se při psaní muziky držet stylu, ale nechceme se jen bohapustě opakovat. Některé skladby pak z toho vycházejí více heavy a ukuté ve středním tempu, jiné jsou nakopnutější, složitější a možná i méně přístupné. Album je tím pestřejší. Dvě závěrečné skladby nejsou svým původem nijak výjimečné, patří na album stejně jako ostatní."

VI. Texty skladeb na "Tentacles of Horror" se nápadně drží lovecraftovských témat. Co je pro vás tak lákavého na tomto výsostném, děsuplném škváru, po kterém se PUTREVORE inspiračně drápe?
"Za všecho tohle může Rogga. Hodně ho podobné věci baví a shodli jsme se, že k muzice PUTREVORE skvěle pasují."


VII. Z promo fotek se zdá, že PUTREVORE své výborné nahrávky dokážou pořádně roztočit i na koncertním pódiu. Kdo vám při živém hraní bubnuje? A dokážeš si představit, že by PUTREVORE třeba jednou vyrazili na společné turné s Avulsed nebo s některou z Roggových kapel?
"Jednou se nám skutečně naskytla příležitost, zahrát si naživo. Bylo to asi v roce 2011 či tak nějak, když Avulsed vystupovali v Killtown. PUTREVORE měli na akci zahrát také, za bicími měl tehdy sedět bubeník Avulsed. Na poslední chvíli ale Rogga dostal nabídku hrát někde jinde s Paganizer a z vystoupení PUTREVORE sešlo. Rádi bychom si jednou zahráli naživo, ale kdo ví... Prozatím je kapela jen studiovým projektem, se kterým si já a Rogga společně užíváme tolik nejzasranějšího běsu, co to jen jde."

Díky moc za povídání! Ať vám to nadále tak skvěle hnije!!==


 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 25. července 2016 v 12:45 | Reagovat

Hele, i česky. To vypadá jako dobrý brutálek, super, něco pro mou dušičku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama