Report z koncertu BAPTISM, HORNA (Hell Fast Attack Brno, 1.7.2016)

4. července 2016 v 11:42 | RaznAgul |  reporty
Podobně jako při svém loňském vydání, též letošní program brněnského hellfastu mě přilákal právě dvěmi jmény. Desátý ročník festivalu jimi zatemnily finské posedlosti BAPTISM a HORNA. Jak už je na scéně tisíců temných jezer zvykem, i tyhle dva spolky pojí minulé i současné úzké osobní vazby. Frontman rohatého křtu Lord Sargofagian se mihnul u shatraugovců za bicímí jejich šesté řadovky "Sotahuuto" a na revanš mu z Shatraugova pekla dnes vypomáhají při živých podáních jeho baptistických zlotřilostí za kytarou Spellgoth a letošní bicí přírůstek LRH, který v Horna zasedl na místo odcházejícího Vainaji. Proto se několikrát měnil noční program festu, než se podařilo konečně nahnat obě smečky v plné pekelné do príglovské blackmetalové obory. Kapely pak zahrály v hodinách duchů jedna podruhé, a nemohlo tak být lepšího aranžmá závěru mé výpravy na letošní HFA.

Vystoupení BAPTISM jedním slovem kletby uhranulo. Jeho lordstvo se svou nesvatou družinou pod setmělým nebem obrátili kříž a vrchovatě naložili podle odvěkých postupů finské černé metalurgie. Sirné kytarové podproudy jim kypěly z potlučených kotlů a vařily ohavnosti hlavně z čerstvé a nedávné tvorby. Úplně do minulosti se nešlo, a zcela tak byly ušetřeny první nahrávky kapely včetně honosného debutu. Ale BAPTISM dokážou naživo žít i z úctyhodného dneška a minulosti ne zcela pravěké, a tak i ukázali. Otevřelo se přípitkovou divočárnou z kalichu smrti "Chalice of Death" stočenou ze čtvrtého alba "As the Darkness Enters" a hned po ní došlo k zanoření zpět do časů EP "Wisdom & Hate", odkud banda vytáhla kalupující znesvěcení "Desecration of God's Creation". Co nevidět vyjde čertovskému křtěnci pátá deska a tu předznamenala sežehnutá novinka "The Sacrament of Blood And Ash", obdařená citorvoucím kytarovým preludiem. Mezi skladbami Sargofagian s kapelou ustupovali do žluklého popelavého přítmí, nazvučeného jakousi studniční rezonancí, aby se pak vraceli nadýchaní pódiového spáleniště čelem zpět, rozohnění do nastávajících pekelností. Tou další byla hymnicky rozjetá, kytarami odpalovaná klepačka "Morbid Wings of Sathanas" a s ní opět vzpomínka na starší tvorbu. Žahavé plameny vyšlehly po přiložení třetí řadovou fošnou "Grim Arts of Melancholy", aby osvětlily cestu na svět nadcházející čerstvé novince "Devil's Fire", koncertně odehrané vůbec poprvé. A jak scénické likvidačení BAPTISM začínalo, tak se ve zpětném chodu bralo k závěru, přes nenávistně-vědoucí ípkovou "Eliterian Legion" až k ukončující modlitbě "The Prayer", odehrané už v troskách pódiové svatyně, do níž vstoupilo prvotřídním black metalem ubité temno.

setlist: Chalice of Death, Desecrating God's Creation, The Sacrament of Blood And Ash, Morbid Wings of Sathanas, Flames, Devil's Fire, Eliterian Legion, The Prayer

BAPTISM - "Flames" (audio bootleg z koncertu): https://soundcloud.com/raznagul/baptism-part

Ďáblova honorace HORNA mě naživo se Spellgothem potkala už kdysi při vyuzeném klubovém rauši v pražském Matrixu a poté ještě jednou za magického kuropění na srbském Darkness Rising festu. Jejich antré na HFA se neblížilo pražské omamnosti, ani srbskému osvěcujícímu rituálu. Bylo výsostně dacanské, stejně jako poslední deska kapely "Hengen tulet". A znova se bylo při čem smažit. Než si HORNA začali s čerstvými věcmi, vystřihli si obuškovou ráznost "Synkän muiston äärellä" z pamětnické desky "Sudentaival", kterou s kapelou před patnácti lety dělal ještě satanistický válečník Lauri Penttilä. A pak už se prášilo z loňského albového přírůstku. Nejprve odměřeně naštěkanou "Amadriada", a hned po ní poctou pro všechny mrtvé, jak ji Spellgoth uvedl, ve zklidněné "Nekromantia". Kdo se nedočkal titulní kytarové ždímačky ze "Sanojesi äärelle", mohl si tohle velkolepé album připomenout alespoň rozhoupanou jedovkou "Verilehto". S pozvednutým zrakem k jitřence se HORNA dostali při nabroušené "Aamutähden pyhimys" o krok blíž k satanské velkomocnosti své předposlední desky "Askel Lähempänä Saatanaa". V ruce s pentagramem zavěšeným na dlouhém růženci se otrhaný, zsínalý Spellgoth zaříkával zašlým božstvům a dávným předkům, jejichž odkaz v krvi a srdci pro něj zůstal nezrazen. K těm zazněla "Rautamyrsky" z dvanáctiletého splitka s Behexen. A po ní další vykopávka, kytarově naproudovaná, sudentaivalská "Kun synkkä ikuisuus avautuu". Strhující "Kuoleva lupaus" z totálního hornovského undergroundu desky "Envaatnags Eflos Solf Esgantaavne" si Spellgoth v refrénu odzpíval sborově s principálem Shatraugem. Budiž pozdravena temná matka! zaznělo s "Ajan päättyessä", kterou se do třetice připomněl loňský albový zásek. A na závěr svého koncertního setu výteční HORNA znova zapadli s "(Kaiken) kristityn kuolema" do pradávných časů, tentokrát do vymrzlých cintorínů své druhé řadovky "Haudankylmyyden mailla". Tak bylo letošní dějství hellfastu z vůle finských temných sil smeteno z povrchu zemského.

setlist: Synkän muiston äärellä, Amadriada, Nekromantia, Verilehto, Aamutähden pyhimys, Rautamyrsky, Kun synkkä ikuisuus avautuu, Kuoleva lupaus, Ajan päättyessä, (Kaiken) kristityn kuolema

HORNA - "Kuoleva lupaus" (audio bootleg z koncertu): https://soundcloud.com/raznagul/horna-part


==
 


Komentáře

1 Dejv Dejv | E-mail | 5. července 2016 v 9:39 | Reagovat

Sobota taky nakonec nebyla špatná hlavně Luktus pekelně překvapil no Funeral W.pak už jen za stálého deště dokonal skázu... Tento rok se Hfa náramě povedl...temnotaaa!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama