VALDUR – „Pathetic Scum“

15. července 2016 v 22:14 | RaznAgul |  recenze
Vzdor kalifornských hor pnoucích se k nebesům jak patos mrzkých stvoření a zatvrzelá snaha o překonání stylotvorných předpisů na cestě k sobě sama, tím vším doširoka řve čtvrté album amerického pokušení VALDUR. Dávno tomu, co se vkradli do světa ze zapomenutých koutů mamutích jezer. Jako kapela svého jména pak začali nápadněji tvořit až v pokročilém věku, s eponymní prvotinou z roku 2007 a následnými studiovkami v tříletých intervalech, prokládaných malými domů. I tak o nich bylo dosud sotva slyšet. Black-deathová scéna jejich domoviny přežívá, více než kterákoli jiná, na okraji zájmu a její podzemní vibrace se stěží dostávají ven a dále za horizont. Ale i v setrvalém ústraní si chátra pochybného hudebního vkusu vždy uměla užít. Krédem se jim stalo drhnout do skonání tradiční smrt a temnotu, a k tomu temnotu v smrti i trochu jinak, s pomocí brutalizovaných riffů a opatrně odměřované náladové valdurizace. Album "Pathetic Scum" se z půle bahní a snaží objevovat ve stylové nepůvodnosti a z té druhé se zákopově zařezává do omamných metalových můr, naložených do těžkých ozvuků marše černých stínů. Byť se metalové podzemí s těmihle VALDUR nestane nápadnějším, několikeré otočení alba do mě najisto naselo mrtvolně vlezlý vítr a sklidilo podmračenou, vykalenou bouři. A jejich kosterně opeřené jméno mi zůstalo před očima dlouho viset nad černokostelní klenbou a tlouct se v emocích hrubozrnné bědnosti.


Album "Pathetic Scum" je šestiskladbovou sbírkou black-deathového zarpucení a osobité troufalosti, s níž se VALDUR pustili do svých zdánlivě zajetých metalových kolejí. Nahrávkou znějí úchvatně poplatné kovadliny "Tank Torture" a "Impending Doom" či do úmoru omílané kytarové smyčky "Blessings of the Goat", které utvrzují v temnosmrtném rozpoložení, aby ono pak bylo natrženo nepatřičnými ambientními vložkami do instrumentální "Incantre pt. II" a neméně zaclánějícími progresivními výlevy ve cválající šlupce "Morbid Emanations". Ale ano, VALDUR museli tušit, že hledání smyslu odchylek od metalové dřevnatosti brzy semele hledajícího, pentle do agresivní černoty slezou z nervů a začnou návykově bavit. Protože v celku hlubinného poslechového zážitku dávají skutečně svůj smysl, i když třeba ponejprv zjitřily té svoloči zubaté temnozvěstnou mysl. Album výrazně podržely zastřená, hypnotická kytarová magie a vzorově štupované, cinknuté bicí podšívky. A k tomu úvodní skladba, která mě k "Pathetic Scum" kdysi přilákala, stále silně drží nad deskou svou ochrannou ruku. VALDUR poplivali trendy ve smrtonosném black metalu a na svém novém albu se k němu znovu obrátili s nevšednostmi podle svého gusta. Té půlhodiny pozornosti si určitě opakovaně zaslouží.

(Album vyšlo v digipackovém balení CD u Bloody Mountain Records, vlastním labelu bicmena kapely, a celé k poslechu je na odkazu http://valdur.bandcamp.com/album/pathetic-scum)

původ: Kalifornie
datum vydání: červen 2015


seznam skladeb:
1. Tank Torture
2. Impending Doom
3. Blessings of the Goat
4. Pathetic Scum
5. Incantre pt. II
6. Morbid Emanations

==
 


Komentáře

1 Kimi Kimi | Web | 16. července 2016 v 13:02 | Reagovat

Parádní nářez, sice se mi líbí i větší chlívky, ale tohle je super blackoš...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama