Původní rozhovor s VALDUR

2. srpna 2016 v 21:36 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Zlověstné stíny, které vrhají příkrá skaliska na hladinu kalifornských Mamutích jezer, stály jako sudičky u kolébky VALDUR, smečky čtyř nadšenců hledajících vlastní svět v zatmění smrtící metalové krutosti. Do prokleté scény se poprvé viditelněji prolomili na podzim roku 2007, kdy jim vyšlo eponymní debutové album. Od té doby zhruba každé tři roky pošpinili zemský povrch další, z podzemí vykutanou deskou. Tou zatím poslední je zásek z loňského července nazvaný "Pathetic Scum". Chce to mít čuch při fárání v hloubkách metalového undergroundu, aby člověk narazil na takhle fajnovou zčernalou smrt. Desku totiž kapela vydala u vlastního obskurního labelu Bloody Mountain Records. Pokud se vám přece jen podařilo album vytáhnout z hudebních propastí a jeho šest skladeb se vám vpálilo do vydrážděné mysli, můžete vítězoslavně zvolat aleluja, s ďábelským přízvukem. A k tomu si přečíst následující povídání s kapelou.

I. Vaše černobílá deska "Pathetic Scum" nemá tak jednoznačně vysekanou metalovou fazónu, jak by se mohlo zdát z pojetí jejího zevnějšku. Vedle hodně osobitého namíchání black metalu a deathové hrubosti (třeba ve skladbách "Tank Torture" a "Impending Doom") si dokáže pohrát s pořádnou dávkou hypnotické energie probíjející z kytarových kolovrátků ("Blessings of the Goat", "Pathetic Scum") nebo sklouznout do zvláštního ambientního trylkování ("Incantre pt. II") a drobných progresivních vsuvek ("Morbid Emanations"). Představuje album "Pathetic Scum" veškerou esenci toho, co nazýváte valdur metalem?
"Žádná z našich nahrávek nemůže vyčerpávajícím způsobem zachytit celou esenci VALDUR. Naše muzika se soustavně vyvíjí, tak jako se ubírají dál naše životy a myšlenky. K tomu je potřeba dodat, že ˇPathetic Scum" zcela vystihuje naše znechucení z přeprodukovaných a ubohých trendů, které se dnes ze všech stran cpou do metalu. S ničím se nesereme a jdeme na věci zpříma, proto je naše muzika syrová a přímočará. Album "Pathetic Scum" je jen jedním krokem na cestě, kterou VALDUR kráčí."

II. Někteří členové kapely mají, či měli, vedle VALDUR ještě různé hudební bokovky, které se potloukají na stejném, potemněle smrtícím metalovém teritoriu. Proč odpouštíte svou tvořivou energií a nápady mimo VALDUR do těchto vedlejších aktivit? Není přece jen metalový duch VALDUR dostatečně otevřený, aby pobral všechny vaše povedené nápady a múzy?
"Takhle hyperaktivní je hlavně náš bubeník. Když se zrovna nevěnuje VALDUR, tráví čas kolem svého labelu, hraje v dalších kapelách nebo běhá a drápe se po skalách v okolí. Jsme všichni hodně aktivní a dost dřeme v práci, abychom si mohli dovolit náš životní styl. Ve VALDUR hrajeme už tak dlouho, že potřebujeme dělat taky něco jiného, abychom si odfrkli. Vždy se ale ke kapele vracíme, protože je pro nás tím hlavním těžištěm zájmu. Věci, kterými se zaobíráme bokem, jen dodávají více energie pro VALDUR."


III. Dokážu si představit, co je zač ten póvl, na který ukazuje název desky "Pathetic Scum". Extrémní metal má v tomhle jasno. Ale co je na té spodině tak žalostného?
"Kdosi z nás prohodil "pathetic scum", když jsme se jednou zrovna poflakovali v naší boudě při zkoušce, a bylo to. Poukazujeme tím souslovím na kdekoho, na to, že lidstvo je pouhým virem na zemi. Žalostné je pak to, jak si buzerantské lidstvo o sobě myslí. Netrpělivé, zaslepené držgrešle se mravenčí všude kolem se svými falešnými životními sračkami. Je na tom odpadu cosi bědného."

IV. Možná jsem se až příliš nechal unést drobnostmi, ale zaujalo mě, jak jsou vaše alba propojená pokračováním skladeb "Creation" (z druhé desky "Raven God Amongst Us", na třetím albu "At War With" na ni navazuje "Creation pt. II") a "Incantre" (z třetího alba, s pokračováním na posledním "Pathetic Scum"). Spojují tyto skladby v nějakém zvláštním duchu vaše desky, jako nějaká smysluplná černá nit? A to i přestože říkáte, že minulost VALDUR je až přespříliš svázaná s norskými temnotami (díky vašemu bývalému zpěvákovi a kytaristovi Thorovi) a dnes se kapela ubírá spíše směrem k hrubé metalové agresivitě?
"Ukazuje to, že se umíme ohlédnou zpět a ctíme naši minulost, aniž bychom na ní ale příliš lpěli. Za patnáct let našeho trvání jsme odehráli nespočet koncertů a složili kupu muziky. Všechny tyhle zkušenosti nás dovedly tam, kde dnes stojíme. Všichni bývalí členové VALDUR zůstali našimi blízkými přáteli. A skladby, které jsi zmínil, jsou tak určitou poctou našemu společnému dřívějšku a současně symbolem posunu vpřed. Hrajeme tuhle muziku už pěkně dlouho, někteří z nás od velmi útlého věku, dá se říct od osmdesátých let. Takže připomínat si, odkud jsi v muzice vyšel, je stejně důležité jako vědět, kam míříš. Dnešní VALDUR představují mísení různých extrémně metalových vlivů v jeden osobitý výraz."


V. Líbí se mi váš pohled na lopotný život v americkém metalovém undergroundu a na potřebu ryzí oddanosti, která s tím souvisí. Je pro vás tohle martyrium života v opovrhovaném podzemí americké společnosti frustrující, nebo naopak vás naplňuje ve smyslu pocitu jakési výjimečnosti a, řekněme, hudebního elitářství?
"Pro někoho to tady může být hodně frustrující, protože když se chceš dostat více na oči, musíš se zaprodat a přizpůsobit. A musíš taky lézt tomu konzumnímu molochu do prdele, a to my neděláme. VALDUR stojí na poctivosti. To je pro nás velmi důležitá věc. Hnusí se nám okázalosti a pitvorné snahy na sebe upozornit. Až jednou zestárneme, a jestli se toho dožijeme, všichni kolem VALDUR, současní i bývalí členové kapely, se budou moci podívat zpět na svůj život se zadostiučiněním, že jsme se vždy drželi poctivého přístupu, v celém tom moři hudební bezvýraznosti a komerčních sraček."

VI. Všechna alba VALDUR vyšla u vašeho vlastního labelu Bloody Mountain Records. Berete tenhle DIY přístup jako přirozenou součást vašeho undergroundového étosu? Nebo byste byli svolní upsat se i většímu labelu k vydání vaší následující desky?
"Label Bloody Mountain Recods vznikl z nutné potřeby. Žádný z větších labelů by se nás ani nedotkl. Asi jsme nebyli pro ně dost trendoví a uhlazení, a tedy z nás na trhu nekoukal žádný pořádný vývar. Možná si všichni mysleli, že jsme jen zábleskem a za chvíli zhasneme. No a patnáct let uběhlo a my jsme tu pořád! Nebráníme se žádné spolupráci. Ale každý musí pochopit, že se nikdy nepodvolíme zájmům jiných. Tohle je naše muzika a naše životy, v tomhle spočívá naše jedinečnost."

VII. Jaké jsou vaše vyhlídky? Kde byste chtěli vidět kapelu stát v osudný den?
"Bereme všechno s nadhledem. Jsme jen parta klidných horalů, kteří žijí v kopcích, hrají si svou muziku a starají se sami o sebe, občas si někde odehrají nějaký koncert a vedou si svůj rozháraný život. Výhledově bychom měli nahrávat nové album, někdy na podzim 2016. A chceme, aby bylo ještě brutálnější a špinavější než "Pathetic Scum"."

Díky moc za rozhovor. A buďte dál drsní na tu bídnou lůzu!==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama