Podoby Ďábla v běloruském pravoslaví a katolicismu

14. září 2016 v 18:49 | RaznAgul |  novinky
Duchovní odér běloruských pravoslavných chrámů, vedle modlitebních ikon nejrůznějších svatých, umocňují desítky svíček rozžatých do ponurého přítmí a vším prosakující tíživý pach kadidlové pryskyřice a nahnilého dřeva. Magie těchto míst je nevyzpytatelná, posvátná i čímsi zvrácená. Pravoslaví používá, viditelně více než jiné velké církve, ve svých náboženských výjevech symboliku ďábla, zla a pekelného utrpení. Pravoslavný kříž má pod nohama Krista umístěno další, menší břevno, které je levým koncem z pohledu Božího syna nakloněno dolů k peklu a pravým namířeno k nebi. Tak, jak na Golgotě byli po stranách Ježíše ukřižování dva provinilci, přičemž ten nalevo hanil svátost Krista a onen napravo se kál, a podle toho jich zastihl jiný posmrtný osud - lázeň pekelných plamenů, nebo nebeská spása. Ještě níže na kříži, pod oním nahnutým břevnem, je vyobrazena lebka, která symbolizuje konec edenského Adama. Ten, kdo okusil hříšné plody ze stromu poznání, je odsouzen ke skonu. Ježíš Kristus ukřižovaný nad posmrtnými zbytky biblického Adama pak symbolizuje triumf víry nad smrtí.


Pravoslavné kříže z Katedrály svatého Ducha v Minsku a Chrámu svaté Boží rodiny v Moloděčnu.

Do běloruských pravoslavných chrámů patří též obraz sv. Jiřího bojujícího s drakem, v nejrůznějších zpodobněních vyjadřující vítězství bodré zbožnosti nad bestiálním zlem.
A i když římskokatolická ikonografie neoplývá tolik symboly zla jako pravoslaví, též před běloruskými katolickými kostely se najdou výjevy zápasu božského a ďábelského. Jako je socha před "červeným" minským kostelem sv. Šimona a Heleny, která představuje boj archanděla Michaela se Satanem. Na jejím podstavci se čte nápis "Obráncům Boha, víry a křesťanství".


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 15. září 2016 v 7:41 | Reagovat

Se mi dělá husina!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama