Report z Prague Death Mass III – den druhý: GOAT TORMENT, SHRINE OF INSANABILIS, DARVAZA, IRRKALIAN ORACLE, PROFANATICA (Futurum Praha, 16.9.2016)

20. září 2016 v 19:05 | RaznAgul |  reporty
Ve spřežení tisíců ďáblů vtrhli do odpočatého klubu kozlotrýznitelé GOAT TORMENT. Pelichavým stvůrám ustájeným v kutlochu mešního jeviště pohodili řež zasviněného blackmetalového plevu, který se jim podařilo zušlechtit na jejich dosavadních dvou albech. Ve svorném šiku, vlastní silou přibitá k pódiu pronásledovala družina kolem hrdloběsného spráskance Kwela své zdivočelé stíny. Z prvotiny, kterou si před třemi lety podmanili odvrácenou stranu světa, podstrojili vášeň andělské kurevnosti "Angelwhore Dominator" i zvony odbíjený a kytarami ostrouhaný povel pro šelmu "Bestial Command". Podobně jako většina zúčastněných kapel i GOAT TORMENT šetřili slovem a ve vymezeném čase svá stáda ďasů vydatně pásli muzikou. Ze silného chovu loňských kázání k smrti zařízli rituální obětinu "Rising Dominion" a hned k ní i nadmíru horkokrevný kus "Bones Aligned". A to ještě zdaleka nebylo všechno. Strmě spádové vystoupení do mrtě rozkuchalo kozla v mukách. A bylo násilně ukončeno právě včas, na hraně příčetnosti samotné kapely i svědků jejího počínání.


Chorobou nejhlubší posedlosti trpěli ve své svatyni němečtí SHRINE OF INSANABIILS, aby z ní loni vylezli s prvotinou "Disciples of the Void", která obratem nakazila svět. Nepokrytě inspirovaní švédskou blackmetalovou školou, jejími hodinami temných funerálů a přísah na watainovskou bezuzdnost pekel, upřeni k velkým jménům ale s tváří, v níž se stále zračilo hodně ze sprosté duchovní podzeminy. Posvěceni melodickou houževnatostí, ale nijak na úbytě se sprašnou hrubostí a přímým likvidačením. Tak se neznalým představili zaprodanci ze zlem vysvěceného lazaretu. Svým konáním na pódiu bořili, aby ve vymeteném prázdnu vztyčili majestátní příbytky pro démony a označili je jejich žhavými pečetěmi. Zbyl po nich pronikavý smrad spálených kopyt a neurčité, znepokojující tušení, že si pro své zvrácené skutky cosi ze mně přisvojili.


Jestli se, nedejbože, žár zdál snad ještě málo žhavý, špínou nejtěžšího z hříchů k němu vzpláli luciferiánští pacholci DARVAZA. Povstali nedávno dílem ze severské hlavoocasé havěti OTOH, dílem z jižanské ortodoxie Kultu. Luctus a Thorns, jako Wraath a Omega, spojili ve společném padlém naturelu svá protipolná i velmi blízká založení a plivli směrem, kde se v žárný jícen rozevírá biblické stigma nebe. Poprvé do něj sestoupili loňským EP "The Downward Descent". A na jevišti Prague Death Mass, posíleni v sestavě o další z Kultu, mu dali živé požehnání. DARVAZA dštili prudce jedovatou síru, kterou zná black metal té nejpošlapanější kristovíry, a šel z nich cítit palčivý rasův smrad. O co se Wraath krotil ve svých luctusovských nepříčetnostech, o to častěji upadal do smyslů zbavených vytržení, v nepřítomném transu si pro sebe odříkával útržky kletby a strnulým pohledem měřil její dopad do uhranutých duší kolem. Do jedné z nich se vpálila osudově.


Sestup švédských IRRKALIAN ORACLE přes sedmero mýtických etáží do babylonských podsvětních hlubin byl závratný. Natolik závratný, že smysly přestávaly během obřadu vnímat i to málo, co v chaotickém víření tónů ještě zůstávalo z muziky, a mysl se v sebezáchově vzdávala jakýchkoli pokusů o pochopení, co se kapela svou esoterickou hudební alchymií pokoušela odkudsi z blackmetalového prazákladu odkrýt. Ztracen byl ten, kdo přišel za hudebním zážitkem, osvícen onen, komu se podařilo vplynout do silně magických nálad rituálu. K jejich rozčeření používal kněz všelikých tamburínek, mís a chřestů, a též kouzel chcíplých opeřenců zavěšených na stojanu mikrofonu, s nimiž v nepřipravený moment mrštil do bázně v úžasu zírajících. Pocity odnesené z vystoupení IRRKALIAN ORACLE byly pronikavé, síla proroctví ale zůstala mešním tajemstvím a za hranici poznamenané noci nepronikla.


Novosvětská vyšinutá smečka PROFANATICA, které za bicími velí nestor metalových heretiků Paul Ledney, se podle očekávání předvedla jako řádná zhovadilost. Nehrají black, nehrají death metal a nehrají snad ani hard core, ale všechno najednou a dohromady, a tak to taky s nimi na prknech mešní smrti vypadalo. Z černých rouhání a rudého rozpálení se vybarvili nejen v průsečíku svých velkých desek, ale zalovili i mezi ně, třeba pro svinčík "nábožné posvátnosti a spermatu", "mariánské panny počaté v hříchu" či "tvého vlastního ukřižování". Stařecký Ledney s plnovousem, shrbený za škopky, hrkal své blasfémie do závalových klepaček a pokřivený hudební prostor mu pomáhali rozrážet jeho dva kytaroví průvodci klátění vzteklou padoucnicí. Kotel se při arciďábelských hrách profanatického tria probral z předcházejícího transcendentna a vřel. A vyvřel v nakládačce dosti zkráceného setu, ze kterého však všichni měli i tak dost.


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 21. září 2016 v 17:03 | Reagovat

Díky za pokračování, parádní černý reportík!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama