Report z Prague Death Mass III – den první: ULVDALIR, MISÞYRMING, 20:11 (Futurum Praha, 15.9.2016)

18. září 2016 v 9:56 | RaznAgul |  reporty
Pražská smrtonosná mše se po třech letech vrátila na své místo. Pod rachitickým kostlivcem střežícím tok orlojského času a u kamenného mostu obtěžkaného kříži jí to místo po všech čertech patří. Kdo dokáže chodit pražskou nocí a vnímat, v pohaslých, uspaných uličkách starého města může ještě občas narazit na zbloudilé duše rudolfinských šarlatánů, zakuckat se zvířenými zbytky kellyovského červenobílého prášku nebo se nechat nachytat zábleskem dávno ztraceného, magického karbunkulu. Prague Death Mass tak nějak přirozeně zapadá do temného, pokoutného mystéria skrytě rozvíjeného po staletí pod stovkami věží. A získala si i jakousi nedosažitelnou auru. Kdo se chtěl rouhat či kát při jejích letošních obřadech, musel konat rychle. Lístky byly pryč během několika dnů předprodeje. A proto se smíchovský klub Futurum už od prvního mešního dne plnil dosti rychle a s postupem noci se stával téměř neprůchozím přes černá lidská těla.

Úvodní večer snad ani nemohl začít lépe. Otevřeli jej ďáblovi posluhovači ULVDALIR svou přísahou na ryzí ingrijskou blackmetalovou smrt. Ruská peklorvoucí skvadra byla hodně aktivní na přelomu desetiletí, kdy vydali svoje dosavadní tři velké desky. Od té doby jim, zdá se, do viditelnější tvorby moc nebylo. Na pražských prknech se ale okamžitě vzpamatovali z limbu a své starší kusy rozbalili ve velkém. ULVDALIR vymetli pódium šlapavým, naspídovaným blackem v okamžité likvidační ráži. Spočinuli z něj, jen když došlo na moment zádušního vzývání nesmrtelné smrti a při chvilkovém tlumení svého horoucího žáru hluboko promrzlými kytarovými jemnostmi. Pozbytek to byla bezohledná jízda na vypelešeném čertovském hrbu, která klubový aparát rozdýchala až ke smrtelnému lapání po ještě nespáleném vzduchu.


Kdo nepropadl oddanému vzývání islandských MISÞYRMING už při jejich loňské pražské zastávce, teď se mu naskytla nová velká příležitost. Ostrované si jediným albem podmanili celou infernální říši se všemi jejími svůdnostmi a naživo opět ukázali díky čemu a jak. Kapela hustila kolem sebe překotnou, dorážející mlhu mnoha temných mohutností, aby ji pak na pokraji téměř nevyhnutelného závalu prorážela zakrvácenou křečí a vpouštěla do ní z kytar úchvatně tvarované přízraky a snivé průhlednosti. Kdo přežil těžce čitelnou, neomalenou blackmetalovou hrubost vystoupení MISÞYRMING, mohl se v jejích opatrně odkrývaných vyklenutích těšit z niterných povznesení, která mířila vysoko nad všemeloucí, neřádné silnoproudy. Jako když se pod drtivým tlakem nebes tělo zahryzává do hrubé země a v jejích vlahých skulinách nachází oblažující rozhřešení.


Kult ohně se vtělil do časového okamžiku, aby v rozšířené formaci odehrál své první EP "20:11". Příležitostná mutace Cult of Fire v projekt dvacet/jedenáct, bez rituálních hávů a ve výzoru omezeném na blackmetalovou dřeň, se stala jednou z nejlákavějších rarit letošního Prague Death Mass. Devilish ukřižovaný v nábojových pásech odkryl svou skutečnou tvář kristusáckého pekelníka a Vlad se mohl v tempu pustit do rozčesávání zvířeného popela z plamenů. Výjimečnost spektáklu ještě umocňoval poněkud civilizovaný Silenthell u tympánu. Škoda jen, že se při "Návratu zářného zla" ještě dost zvučilo a plnokrevný požitek přinesly až "Bytosti z prázdnoty". Při vědomí toho, kde jsou Cult of Fire dnes, dopadla dvacítka jako z nostalgie ojetá běhna. Tedy pro pamětníky náramně. Na závěr přidaný pokus o poctu kladivomistrovské "Černé svatozáři" poslal skladbu kamsi k zasloženému ďasu.


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 19. září 2016 v 17:58 | Reagovat

Peckovní report vonící sírou, díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama