Report z Prague Death Mass III – den třetí: ARCHGOAT, DARK SONORITY, ABSU (Futurum Praha, 17.9.2016)

22. září 2016 v 19:52 | RaznAgul |  reporty
Každá přísaha na nejprohnilejší blackmetalovou blasfemii se musí potkat s pekelnými arcikněžími ARCHGOAT. Finská smečka v čele s chroptícím zařezávačem andělů se na svých albech už od betlémské děvky vždy navážela s neúctou a v přímém obrazoborectví do biblických symbolů. Pokleslá satanská špína jim nikdy v ničem nebyla cizí. Když tedy démonický Angelslayer s uhelným obráceným požehnáním na čele a pronikavým pohledem zaprodance stanul v doprovodu kozlů na pódiu, začala nebesa opadávat z peří. Skrz rozražená vrata svého albového obludária kapela svinsky hnala ven mrzké stvůry s kožichem vyklepaným karabáčem a mezi ně pokradmu vypouštěla zsinalé plouživé hadojedy. Z roztaženého betlémského lůna vytrysklo přibité bohaprázdno "Lord of the Void", ze světložroucích temnot se pod svitem úplňku z capa roztáhl "Goat and the Moon" a jánská zjevení rozprášil "The Apocalyptic Triumphator". Vedle velkých desek si ARCHGOAT vzpomněli v několika skladbách i na své svěcené EP "Heavenly Vulva" a ze zasuté demo minulosti vykutali shnilotiny "Penis Perversor" a "Rise of the Black Moon", které byly oprášeny již na jejich loňském splitku se Satanic Warmaster. A i když buchar "Hammer of Satan" zatloukl blížící se závěr setu s kytarou hrající jen do odposlechu, čert se z hodinových poživačných hodů nažral kozy víc než celé.


V okultnosti DARK SONORITY se sešla vybraná společnost trondheimských budižkničemů z notorických blackmetalových chásek Mare, OTOH a jim podobných, společnost pohrobků kdysi nadějných Kaosritual. Esoterické víření černého kovu dle receptur současné alchymie, jeden by si řekl při seanci adeptů navlečených v kutnách a opalovaných od svíček. Přitahovalo k nim ale cosi výraznějšího. Z hloubi uchvácených černo mešních mystérií se jim obzory nezřídka rozestupovaly a dávaly průchod roznětkové metalové dřevařině, která spalovala zem na popel. Prokleté luctusovské elementály, i když neznalým skryté v neosobnosti kapely, i tady hrály svou velkou hru. A muzice DARK SONORITY, možná víc než cokoli jiného, dávaly přitažlivou podstatu.


Tíhu hříšného břemene a okultních par pěstovanou po tři klubové večery právě včas rozmetali frontálním black-thrashovým průvanem američtí ABSU. Pro nashromážděné niterné rozpoložení jistá smrt, k rozpoutání běsnících živlů jasný povel. Vyšinutý vokální tahoun Proscriptor, jediný původní člen kapely, první polovinu vystoupení odeřval za současného likvidování svých roztřesených bicích a před každou skladbou jekal sotva srozumitelné, poblázněné průpovídky. To se ještě kus za kusem pečlivě střídal v hrdlořezech s podobně splašeným basákem. V druhé půlce se pak už sám postavil do čela bandy a svůj vokální projev dotvářel ve škubavých kata zauzleních, kterými stačil plně proplést prostor mezi svými dvěma kytaristy. ABSU se jen lehce otřeli o svou novější tvorbu povláčenou v okultní magii. Převážná část jejich setu patřila hlubší minulosti. Sumerskou mytologii období prvních dvou alb kapely pomohly vzkřísit zbojničiny "An Equinox of Fathomless Disheartenment" a "Never Blow Out the Eastern Candle". Ke keltským mýtům z tvorby pozdních devadesátých let se pak vrátili třeba s "A Shield with an Iron Face" a vytříbenou melou "Highland Tyrant Attack". Po nátlakovém poděsu ABSU nezůstalo v klubu nic na svém místě. Namísto aby se Prague Death Mass na konci rozplynula v bohovzdorné jiskřivé transcendenci, tihle z ní udělali dokonalé řešeto.


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 23. září 2016 v 15:23 | Reagovat

Posílám jen začernalé poděkování, i když, Absu i Dark Sonority bych si nechala líbit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama