BLACK TRIP – „Goin' Under“ / „Shadowline“

21. října 2016 v 20:26 | RaznAgul |  recenze
Kdo si jednou přihnul zárodečného heavymetalového kvasu, tomu kocovinu z hlavy nevytlučou stáda smrdutých ďáblů, ani senosečná smrtka. Své o tom ví bubenický harcovník Peter Stjärnvind, který si po léta strávená při nifelheimském bestiáři a krutých umrlčích pohřbíváních střádal do šuplat své nápady z vyměklého kovu, aby je v příhodnou dobu vytáhl a postavil na nich BLACK TRIP. Hudební duše, která věky zela v temnotách, se odpoutala od bestiálních kontur a dala se na temný výšlap k hrubé skále. Stjärnvindovou představou bylo trefit se výrazem do ztěžklé muziky, která se rodila na britských ostrovech přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Tedy v době, kdy už nešlo o zeppelinský hard rock a ještě bylo brzy na dickinsonský heavy metal. Tam někde se měly stále skrývat skutečné poklady. Stjärnvind se za nimi vydal s kytarou, jejíž múzy začínal objevovat ve volných chvílích stranou od činelů. Když si pak svou posedlost klíčícím heavíkem po dlouhých letech domácího pokusnictví zhmotnil, nadešel čas poohlédnout se po spoluhráčích.

Pro odlehčenou černou túru si k sobě přibral letité metalové bardy i mladou krev. V tvrzení muziky mu pomohli odrozenci švédského black-deathového podsvětí, kytarista Sebastian Ramstedt, poznamenaný někdejším působením v Nifelheim a Necrophopic, a podobně zasažený basák Johan Bergebäck. Svébytnou blues-rockovou notu do kapely přinesl vokalista Joseph Tholl, do té doby skrývaný v zářných Enforcer, a kumpánii v počtu završil, ze stejné smečky příchozí, bubeník Jonas Wikstrand. Tím bylo zaděláno na zázrak obrozenecké heavymetalové vlny po švédsku. Zvlášť spolčení nadšeného křísitele tradic Stjarnvinda a hlasově vytříbeného Tholla značilo příslib velkých zítřků.

BLACK TRIP za čtyři roky svého reálného fungování vydali dvě alba, debutové "Goin´ Under" a jeho loňského následovníka "Shadowline". Letos se po odchodu bicmena zpět k hlavním otěžím Enforcer kapitola BLACK TRIP uzavřela. Kapela ještě stačila oznámit, že hodlá nadále pokračovat stejnou cestou, a to pod novým názvem V.O.J.D. Dva milníky jejího tripu ale nikdy nebudou zapomenuty.


Album "Goin´ Under" je pozdním sběrem toho nejlepšího, co Stjärnvind za dlouhou dobu cizelování BLACK TRIP vytvořil. I když i ostatní v kapele se už hrnuli do skládání, prvotina měla zůstat ryze autorským dílem. A je to z ní cítit. V rukopisu desky se nápadně obráží, že jí psal kytarou převychovaný bubeník. Skladby se s hardrockovou úderností obnažují až na kost. Vévodí jim rázná dynamika, které dodávají barevnosti kytary odlupované v lehkých riffech a štíhlých aranžích. Sám Stjärnvind se nechal slyšet, že se často setkal s názory, které mu vytýkaly nepřirozenost použitých "akordů", jejich podivné seskládání a prazvláštní techniku hry. Ze zdánlivého nedostatku ale udělal osobitou přednost. "Goin´ Under" se brání lacinému pochopení. A hned na to přesvědčuje svým svérázným umem, rockovým floutkovstvím a neurvalostí. Velký prostor k sebevyjádření v takovém prostředí dostal zpěvák Tholl. Jeho rockersky rozoraný zpěv některé ze skladeb vyloženě udělal. Třeba onu titulní, kde je zpěvákova hlasová intonace tím nejvýraznějším nástrojem. Deska si pohrává s duchařskou tématikou, a to dost naivním způsobem, jakým zacházel právě heavy metal ve svých raných letech. Česky nazvaná "Tvář ďábla" budiž toho příkladem. BLACK TRIP vdechli do "Goin´ Under" prostornou duši, která v sobě pojala hardrockové chřestění, bluesové chvění i heavymetalový drajv. A to je na ní vrcholně okouzlující.


Pod desku "Shadowline" se skladatelsky podepsali už i další členové kapely. A přestože z větší půlky jde opět o dílo majstra Stjärndvida, vliv ostatních na celek jde znát. BLACK TRIP se na svém druhém albu posunuli k plnějšímu výrazu, heavymetalově se zaoblili a kytary hlouběji zapustili do muziky. Když ty pak dostanou ve vyhrávkách své slovo, rozžínají se do oslňujících ohnisek skladeb. Ziskem na přirozené líbivosti muzika BLACK TRIP pozbyla cosi ze svého bluesového podivínství, nepřestala však pulsovat pohnutým rockerským životem. Své si pro ní opět odčinil mesmerický Tholl výsostnými buřičskými zpěvy. Stejně jako autorstvím nejchytlavějších skladeb "Shadowline" a "The Storm". A konečně i těch výprodejních duchařin se kapela po překročení hranice stínů podržela a dokázala z nich vyčarovat zázraky jako "Subvisual Sleep". Album "Shadowline" se odlepilo od svého předchůdce, aby temné tůře otevřelo jitřní obzory. Konec BLACK TRIP přišel v tom nejlepším.

(Debut "Goin' Under" vyšel na CD u Threeman Recordings, následovník "Shadowline" v digipaku u stejného labelu)

původ: Švédsko
datum vydání: říjen 2013 / srpen 2015


seznam skladeb:

"Goin' Under"
1. Voodoo Queen
2. Radar
3. Putting Out the Fire
4. No Tomorrow
5. Tvář ďábla
6. The Bells
7. Thirst
8. Goin' Under

"Shadowline"
1. Die with Me
2. Danger
3. Shadowline
4. Berlin Model 32
5. Over the Worldly Walls
6. Clockworks
7. Rooms
8. Subvisual Sleep
9. Sceneries
10. The Storm
11. Coming Home

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 22. října 2016 v 7:58 | Reagovat

Že bych dala trošku heavíku, tohle nevypadá zle a toho prasopalu už mám taky občas dost!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama