Report z koncertu ENFORCER, DESTRUCTION (Klub Storm Praha, 11.10.2016)

12. října 2016 v 18:56 | RaznAgul |  reporty
Ještě i dnes se najde spousta těch, kterým metal nabízí životní jistoty přesvědčivěji, než tahle společnost a její jebnuté výdobytky. A patří k nim staří okovaní harcovníci i horkokrevné vyvřeliny kypějícího mládí. Obě sorty si daly sešlost na prknech žižkovského klubu Storm, který si ze zašlých matrixových dob opět začíná budovat pověst frekventovaného metalového doupěte. Své turné Europe Under Attack 2016 o devětadvaceti zastávkách v něm odečetli o další jednu němečtí thrashoví buřiči DESTRUCTION, kteří s sebou v hejnu vláčí po kontinentu lákavé garde, z něhož se nejpřitažlivěji vyloupli stále brilantnější švédští heavící ENFORCER. Před takovou nůší dřevního otopu se starým i novým štupováním nešlo strčit hlavu do písku. Klub, navečer otričkovaný do houstnoucí černé, sliboval dostát svého bouřlivého jména pod nafajrovaným tlakem severské heavymetalové renesance a nakonec čestně padnout na následky germánské totální destrukce. Všechno ostatní kolem se dalo vnímat, ale pro splnění účelu koncertního ataku už dalšího nebylo třeba.

Blonďatí braši Wikstrandové pohánějící s dvěma dalšími kumpány parostroj ENFORCER nepatří přes své mládí na heavy scéně k žádným ořezávátkám. Jejich muzika dozrála přes čtyři velké desky a povedený loňský živák do definice současné podoby žánru. A jejich charakteru přidává i to, že ač jsou poslední léta ustájeni v hřebčinci z největších, uchovali si sveřepě svůj prevítský přístup ke kutí těžkého kovu a manýry staré nápravné školy. Čím si tihle připalují, nad tím zůstával rozum stát i ten večer. Dobrou polovinu setu vystřelili ze své stále čerstvé, loňské desky "From Beyond". Včetně titulní skladby alba, která svým střednětempým nápěvem na chvíli uklidnila kapelu, všemi ďasy rozparáděnou, do doutnajícího baladického rozjímání. K opětovnému vzpružení z chvilkových vláčností si hrábli hlouběji do své minulosti. Diamantový problesk " Live for the Night" divoce rozvířil těžký vzduch nad kotlem, a když už se i uřícené kapele zdálo dusno sotva snesitelné, ještě více přitopili s "Mesmerized by Fire". Též závěr vystoupení ENFORCER patřil vynucovacím klasikám. Bezohledný vyprošťovák z nočních můr "Take Me Out of This Nightmare" vše znovu vrhnul do vřícího heavymetalového potu a konečná "Midnight Vice" za vypařenou kapelou zanechala už jen řeřavé ohniště, napříč pódiem propálené.

setlist: Destroyer (From Beyond), Undying Evil (From Beyond), From Beyond (From Beyond), Live for the Night (Diamonds), Below the Slumber (From Beyond), Hell Will Follow (From Beyond), Mesmerized by Fire (Death By Fire), Take Me Out of This Nightmare (Death By Fire), Midnight Vice (Diamonds)


Před třiceti lety postrach naší vesnice, jistý lůďa fabián, kterému nikdo neřekl jinak než baf (bůh suď, kde je mu konec), objevoval pro své okolí zásadní metalový škvár, a tehdy se mi také dostalo do ruky horké druhé album německých DESTRUCTION s tornádem vlasatců na obalu a názvem "Eternal Devastation". S třemi křížky navíc mají dnes thrashmetalové ikony venku svou čtrnáctou velkou desku, sil na rozdávání a spoustu důvodů vzpomínat nejen na výroční nahrávku. Podle toho též poskládali svůj zpěvník pro probíhající koncertní šnůru, kam navlékli vedle skladeb z novinkového "Under Attack" největší pravěké fosílie. A s tím si plně vystačili. Na dlouhé tvůrčí mezidobí se pro tentokrát vůbec nedostalo. Taky dobře, protože part DESTRUCTION měl kouzlo nadmíru uhrančivé. I když kolísavě. Jako povinnost si vetkli rozjíždět set albovou titulkou "Under Attack". Stará dobrá thrashová práce šla slyšet i z ní, stejně jako z ostatních vybraných skladeb novinky, ale dojmu, že v novém už jsou schmierovci krapet vykleštění z kdysi houževnatého kovu, se nedalo ubránit. Celý koncert zachraňovaly, ba co víc, přímo vynášely do zaníceně přibitých výšin, nejstarší řeznické odrhovačky. Začalo to proklatou mlátičkou "Curse the Gods", násilně pokračovalo v jatečném šílenství "Mad Butcher" a protlouklo se až ke zničující agonii "Life Without Sense". Když po ní scéna na chvíli pohasla a velké logo kapely v závěsu začalo plápolat štvavými plameny, bylo zaděláno na katastrofickou smršť. Vřítila se s plenící "Total Desaster", a to už apokalyptičtí jezdci měli to skutečné pré. Kapela si přisadila debutovou instrumentálkou "Thrash Attack" a k ní hned dalším kusem z ˇInfernal Overkill", zhoubným thrashingovým morem "Black Death", které obě Schmier uvedl jako vůbec poprvé živě zahrané v české kotlině. Své vystoupení DESTRUCTION zpečetili pokračováním notorického řeznického příběhu "The Butcher Strikes Back" a přídavkem s puncovní "Thrash Till Death" a z řetězu urvanou "Bestial Invasion". Novější DESTRUCTION pamětníkům můžou naživo připadat zemdlení. Když ale na pódiu oživí to, co v nich kdysi řinčilo břitkým kovem, pámbů chraň před thrashovým uštváním i rychlonohou smrtku!

setlist: Under Attack (Under Attack), Curse the Gods (Eternal Devastation), Pathogenic (Under Attack), Nailed to the Cross (The Antichrist), Mad Butcher (Sentence of Death), Dethroned (Under Attack), Life Without Sense (Eternal Devastation), Total Desaster (Sentence of Death), Thrash Attack (Infernal Overkill), Black Death (Infernal Overkill), Invincible Force (Infernal Overkill), Second to None (Under Attack), The Butcher Strikes Back, Thrash Till Death (The Antichrist), Bestial Invasion (Infernal Overkill)

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 13. října 2016 v 6:43 | Reagovat

Enforcerjsem nedávno poslechla, není to špatný heavík. Ale Destruction, to je klasa, tohle němečtí trasheři nezklamou, jsou třída! Jo, díkes za report.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama