Report z koncertu SKULL FIST, EVIL INVADERS, MORTILLERY, SUICIDAL ANGELS (Modrá Vopice Praha, 25.10.2016)

27. října 2016 v 17:38 | RaznAgul |  reporty
Chodit včas se vyplácí. Tedy přinejmenším na ty metalové večery, jejichž zahřívači dokážou vyfouknout páru i tomu nejviditelnějšímu jménu na plakátu akce. Ono totiž k účinnému zážehu je mnohdy potřeba o poznání prudšího metalového fajru než k vaření na, byť dobře zaběhnutém, starém značkovém kotli. Řečtí oldschooloví thrasheři Suicidal Angels si pro turné na podporu své čerstvé desky vybrali tak nažhavené fakle, že ty jim v pražské Modré Vopici téměř upálily křídla a sotva nechaly z klubového pódia ještě nějakou půdu pod nohama. Vábení, že už od otvíračky půjde o nezapomenutelnou namydlenou jízdu, bylo naprosto k věci. A s neobvyklou frontou před vstupem do klubu to skutečně vypadalo, že jej vyslyšeli mnozí. Uvnitř stál klubový aparát již nažhavený a bez potřeby nějakého delšího dozvučování se dával všanc vpuštěným smečkám. Zničující síla večerního podpalu byla hned trojmocná.

Jako první pozhasínala světla kanadská thrashspeedová stíhačka MORTILLERY. Kapela s neskutečným ženským šídlem u vokálů urvala bez vytáček vše, co jí bylo v pódiové půlhodince dáno. Zahráli většinu podstatného ze své nové, v pořadí již třetí desky "Shapeshifter". Vlastně jaképak zahráli! Div že se vopičí bouda pod náporem jejich punkově našlápnutého thrashe nerozsypala. Přední hlava saně, běsná Cara s hlasovým tratolištěm v hrdle, táhla škubající se bestii po vytlučených úprkových cestách a jen občas jí z kopce odlehčovala vokálně méně zdrásaným heavy naložením. MORTILLERY se pro vopici načasovali podle vzoru divočina. Po spojité dávce skladeb "Patient Zero" a "Age of Stone" vysmažili snad nejpůsobivější kus z nového alba, jedovatost "Radiation Sickness". A že už z čehosi pořádného vyrostli, ukázali na bleskovém zlořádu "Evil Remains" vyhrabaném ze své pět let staré prvotiny. Těžiště setu se pak rychle přesunulo zpět k novince, aby u ní už zůstalo přibito titulní klipovkou "Shapeshifter" a tečkou "Torture". Skvělé vystoupení MORTILLERY zvedlo stavidla bezohlednému přívalovému kovobití, které v pokračujícím večeru mělo dát klubu ještě pořádně zabrat.

setlist: Patient Zero, Age of Stone, Radiation Sickness, Evil Remains, Shapeshifter, Torture


Další na to přihodili do pranice belgičtí neurvalci EVIL INVADERS. Vyhecováni snad k tomu, překonat všemi způsoby předchozí mortilerní mlatu, vtrhli na prkna v takovém tóčo, až zadýmeným vzduchem v chaosu létaly hmatníky přes natřásané hlavy i přeražené vazy. Kapela se nazula do věkovité speedmetalové obhroublosti a v ní se jala zničit do poslední noty kolemjsoucí svět. I EVIL INVADERS mají kus metalového štěstí, že mohou stavět na hlasově rozpoznatelném zpěvákovi. Joeho přerývané ječákové frázování ještě přidává na zkázonosném naturelu rychlokytarové muziky invejdrů. Do večera nasekali ze všeho, co za své desetileté trvání stačili spáchat. Polovinu setu vypálili z přísad svého zatím jediného, loňského alba "Pulses of Pleasure". Chybět ve výběru nesměly heavíkovým sólem kořeněná titulka ani zbroušeně mejdnovská "Stairway to Insanity". Kapela má venku sotva měsíc staré EP "In for the Kill", z něhož se také hrálo. Na své si tak přišel paličský rock´n´roll "Raising Hell" i thrashovější nakládačka s nepatřičně zasněným názvem "As Life Slowly Fades". Na závěr si EVIL INVADERS přímou střelou "Victim of Sacrifice" připomněli i své debutové EP. Hladina metalového vyšinutí se po jejich poprasku zakončeném rozbrušujícím nástrojovým fines povážlivě zvedla až k úrovni samotné příčetnosti.

setlist: As Life Slowly Fades, Pulses of Pleasure, Shot to Paradise, Raising Hell, Stairway to Insanity, Fast, Loud 'n' Rude, Victim of Sacrifice


Ještě před asijskou částí svého letošního turné dali kanadští heavíci SKULL FIST vědět, že zakladatel a zpěvák kapely Zach Slaughter podstoupí dvojí operaci hlasivek, a nebude tedy moci během nadcházejících šňůr stanout za mikrofonem. Pro letní asijské i současné evropské turné tak byla banda posílena o hostujícího vokalistu a Zach se s kytarou ve vší skromnosti postavil bokem. Jenže domovský frontman kapely je tak srostlý s jejím vytříbeným hudebním výrazem, že každá náhražka, byť poháněná sebevětším nadšením, zůstane jen odvarem originálu. Vopičí vystoupení SKULL FIST s nevýrazným zpěvem Briana S. tak občas budilo dojem snaživého karaoke. Až na tohle provizorium, heavymetalové šou v podání jedinečných SKULL FIST nic dalšího nechybělo. Z připravované, a nyní dočasně odložené, třetí desky sice ještě nezaznělo nic, oběma dosavadním albům se ale dostalo prostoru požehnaně. A že banda má z čeho kvalitního vybírat! Vedle famózních "Head öf the Pack" a "Chasing the Dream" vystřihli neméně zásahové "Ride the Beast", " You're Gonna Pay" nebo "Sign of the Warrior". I když těch vrcholů koncertu SKULL FIST byla celá řada, ten nejvyšší přišel nakonec s pravověrnou "No False Metal". A jak je zvykem, Zach si při ní na ramena nahodil svého druhého kytaristu a za souběžného sólování se pustili do promenády napříč pódiem. Heavymetaloví běsi se probudili v plné síle, aby dál drželi ducha téhle muziky při prameni věčného života. SKULL FIST si z vopice odnesli od svých fandů zasloužené pocty.

setlist: Mean Street Rider, Head öf the Pack, You're Gonna Pay, Hour to Live, Ride the Beast, Get Fisted , Chasing the Dream, Bad for Good, Sign of the Warrior, No False Metal


Zarputilí nadšenci do staroškolského, odsekávaného thrashe měli ještě před sebou dobrou hodinu nakládačky od řeckých SUICIDAL ANGELS. Kapely jsem si všiml už kdysi při jejich povedeném debutu "Eternal Domination". Následovalo však hektické období nových a dalších nahrávek sebevražedných andělů, ve kterém jsem je ztratil. Ani modrovopičí živá skladba "Division of Blood" z titulu jejich nové, již šesté desky, mě nepřesvědčila, že bych jim měl dát ten večer více času. V jiné společnosti možná, ale tady si moji metalovou duši už před SUICIDAL ANGELS vzali jiní.


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 28. října 2016 v 9:19 | Reagovat

Díky za report, super koncertík!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama