SATANIC WARMASTER / ARCHGOAT – „Lux Satanae“

16. října 2016 v 14:19 | RaznAgul |  recenze
Finské blackmetalové podzemí je tak skrznaskrz propletené muzikantskými vazbami a náklonnostmi, že sotva mohlo někoho překvapit, když si satanský válečník plácl s arcikozlem a v obřadní kapli za zsinalého měsíčního svitu, při ozvucích třinácti pekelných hymnů spolu přidrželi krucifix horem dolů. Na splitku "Lux Satanae (Thirteen Hymns of Finnish Devil Worship)" dvě věhlasná hyenická stvoření zpečetila svou společnou víru. Její pchavé ratolesti se zkřížily už na posledních kozlích nahrávkách, kterým vypelešený vlkodlak vypomohl zpěvy. Sdílený počin si tedy stojí jako otevřený manifest ďáblovy honorace, jež při svém zrodu kdysi rafla po nejhlubších vnitřnostech temnot a stisk jejich chutí a pachů už nikdy nepustila. V tom je smysl nahrávky, na které zdánlivě není nic nového. Jen to, že doluje z dávnější minulosti obou kapel tutové i polozapomenuté skladby a v jejich oprášené podobě se znova vyznává padlým božstvům. Což i tak vydá na krmné sousto.

Věhlas obou kapel spočívá na obsáhlé tvorbě, která se vždy povážlivě houpala mezi výrazem slušných mravů a kanálním zvukovým dacanstvím. Každá nahrávka, každé období tak dýchlo zvláštní, svébytnou aurou. "Lux Satanae" svou ustálenou, čistší produkcí tyto variace stírá a skladbám výběru propůjčuje co do zevnějšku rovné postavení. To je přidanou hodnotou splitka. Hodnotou, která však může být vnímána i jako prohřešek proti tvůrčímu konzervatismu, proti kouzlu naschválného zvukového neumětelství.

Nahrávka má rozsah regulérního alba a v CD verzi se dokonce dělí na dva disky. Počtem skladeb jakoby dávala výrazně navrch kozlu, časová metráž ale měří oběma bestiím stejně.


Satanským světlem byl SATANIC WARMASTER vycíděn z nakřápnuté zahlušenosti své ctihodné síly, z čeření obětní krve a mlh karelského pekelného poblouznění, aby takto, zbaven pochybných zvukových otěží své minulosti, se naložil do chrámově hutných tónů nového výrazu. Nahrávku ukula kapela v čtyřčlenném koncertním složení a muzika plnou polní náležitě pocítila. Nejblíže k původnímu znění z toho vyšla "Black Destiny" zapůjčená z krveobětního alba. Zní oprášeně, hlasitěji, drží více pohromadě při změnách bicího tempa a Lauri, podobně jako u ostatních skladeb splitka, se v ní ukáznil ve zpěvné dikci. Černou perlou výběru je debutová "Wolves of Blood and Iron", která v novém citelně přibrala a zakulatila se v klávesových linkách. Na to, z jakého rozháraného smetí kdysi vzešla, působí v satanském světle jako zjevení. Spíše nenápadně se v tomto albovém průřezu krčí předělávka "Satanic Winter" od obskurních krajanů Pest, která se původně objevila na prvním warmasterském živáku "Black Metal Massacre". Předhání se břitkým kytarovým ostřím, ale vedle vybrané původní tvorby jsou její šance strhnout holt o poznání menší. Vlčí vklad do splitka završuje karelská "My Kingdom of Darkness". Jestli jiným skladbám čerstvé osvícení přidalo, zde v temném království to zas až tolik neplatí. Tvůrčí skvost satanského válečníka, deska "Carelian Satanist Madness", má totiž natolik zvláštní, démonickou atmosféru, že každý pokus šťárat do její duše bledne účinkem. Království v novém suknu už nebudí tolik úžasu. Přesto značná část toho, co SATANIC WARMASTER na "Lux Satanae" spáchal, dokáže znova uhranout. Sama po svém, i třeba tím, že přiměje oprášit Lauriho staré albové hříšnosti.


Pro svou část splitka zalovili ARCHGOAT v rasovině vskutku předpotopní. Skladby výběru pocházejí vesměs z věkovitých demo počátků kapely, a představují tak oprášené svědectví doby, kam paměť mnohých dnešní vzyvatelů arcikozla možná ani nesahá. Nepřipraveným nedává tenhle blackmetalový dobytčinec přílišné šance k pastvě. Odpraví je a smete do pekelné kafilérky dříve, než stačí napočítat do devíti skladeb. Nemilosrdnost a zatvrzelý přístup se u ARCHGOAT už od věků vyplácí. Kdo se divokému kozlu nezdráhá přiblížit, otuži se a snese nejeden tvrdý kopanec, má s "Lux Satanae" vyhráno. To pak i ve věčném bordelu začne být jasněji a třeba svítat na lepší kytarové časy, jako v sólované "Death & Necromancy", nebo na vzdušnější skladebný výraz, jako s přerývanou "Angelcunt", nebezpečně projímavou "Soulflay" či umrlčí "Rise of the Blackmoon". O arcikozlu se traduje, že je primitiv. I jeho zárodečné stavy ale dokládají, že zvíře se sice chová neurvale a mnohdy neotesaně, v černé duši se mu ale hemží nápadité jiskry, které podpalují ohně vskutku bengálské.

(Splitko vyšlo na CD a vinylu dvojí barevné verze u Hells Headbangers)

původ: Finsko
datum vydání: prosinec 2015


seznam skladeb:
SATANIC WARMASTER
1. Black Destiny
2. Wolves of Blood and Iron
3. Satanic Winter (Pest cover)
4. My Kingdom of Darkness
ARCHGOAT
5. Jesus Spawn
6. Death & Necromancy
7. Penis Perversor
8. Angelcunt
9. Satanic Oath
10. Soulflay
11. Black Messiah
12. Thrice Damned Sodomizer (Streams of Blood)
13. Rise of the Blackmoon

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 17. října 2016 v 11:30 | Reagovat

Myslím, že toto splitko si nenechám ujít!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama