CLOVEN ALTAR – „Demon of the Night“

25. listopadu 2016 v 19:25 | RaznAgul |  recenze
V jasu obřadních ohňů rozezvučelo shromáždění kořistnických štváčů své tuby a magickou silou podnítilo děsivou řež kolem k ještě větší zuřivosti. Pod jejich přísahou rozevřel svá křídla démon noci a vrhl stín na vše, co jinde netečně spočívalo v záři bledého měsíčního svitu. Z mlh rozprášených mocným bitím křídel vyjevil se předobraz budoucnosti lidského pokolení. Budoucnosti po okraj naplněné věčným zatracením. Jestli se ona zjevila jako prokletá, minulost může být naopak navždy posvěcená. Alespoň tedy ta heavymetalová. Přesvědčit o tom se dnes snaží mnozí, více i méně věkem protřelí. Patří k nim též jedni zbrusu noví z řady obroditelů dob minulých - CLOVEN ALTAR. Svým heavymetalovým kratochvílím snad ani nemohli vybrat příhodnější název. Nejenže se z něj dají odečíst přímé odkazy na veličiny britské kovové vlny osmdesátých let, jejichž dědictví kapela svým výrazem náležitě ctí. Představa rozštěpeného oltáře navíc věrně vystihuje podmínky, za jakých banda před čtyřmi lety vznikla a až dosud funguje.

Život ji vdechl kalifornský heavíkový buditel Dustin Umberger, a to krátce poté, co pohřbil svou dřívější, ne příliš aktivní domovskou chásku Spellbinder. I posbíral, co cenného zbylo ze zašlých zaklínadel, poslal zkusmou nadílku přes oceán do země skandinávské a udělal dojem na Cedericka Forsberga, který stejnou dobou rozvíjel své vášně a talent ve stylově spřízněných formacích, oprašujících starý těžký kov. Tak vznikla kalifornsko-švédská vazba a její první velké vtělení v přízraku nočního démona. Album "Demon of the Night" vzešlo ze společného snažení dvou muzikantů, kteří se sice nikdy osobně nepotkali, jejich hudební souznění a sdílená oddanost poctivému, původnímu heavíku však i na dálku vykřesaly z kovového dávnověku vskutku jiskrné kousky.


Na svém debutu se CLOVEN ALTAR vyznali jak z posedlosti jadrným, obstarožním heavy metalem, tak z vášně pro kytarové riffy s chytlavou punkovou patinou. Skladby alba unáší svižně plynoucí, euforická lehkost bigbítového bytí. Stopy Dustinova zaujetí pro kolotočářský punk rock se otiskly v jejich bezstarostné přidrzlosti, kterou pomáhají tónovat zpěvy ze středních poloh a hnětající ocelová basa. "Demon of the Night" je zářnou sbírkou heavymetalových tradicionálů, kteréžto levného lesku ubírá a na ceně vysoce přidává vzdušný magický závoj obestírající hudební rekvizity i tematické zaměření desky. Opovážlivé obcování s vyslanci noci, pokoušení ďáblů a rozkrývání předlidské minulosti zeměplochy naplňuje metalové výrazivo CLOVEN ALTAR zvířenou démonickou energií a rozhodnými činy. Zvlášť první polovina desky je nadpozemsky zdařilá. Z ní titulní skladba společně s faustovsky laděnou "Prince of Hell" staví mladou kapelu na žebřík blízko k heavymetalovému nebi. Že částí své duše tíhnou k fantastice ne nepodobné začátkům slepého strážce, ukazují ke konci desky s kytarami okázale přejímajícími gajdovsky mečivý tón. Závěrečná předělávka "Break the Ice" se pak svou rozpoutanou epičností už výrazně vzdaluje původnímu punkovému naturelu alba. Mistrný čich pro zrající heavy melodie prokázali na svém debutu CLOVEN ALTAR. Oprávněně se můžou chlubit, že "Demon of the Night" pomáhá zvedat současnou vlnu tradičního heavíku hodně vysoko.

(Album vyšlo na CD u Stromspell Records a na dvanáctipalci u Underground Power Records, k poslechu je na bandcamp stránce labelu)

původ: USA (Kalifornie) / Švédsko
datum vydání: listopad 2015


seznam skladeb:
1. Blood of the Elves ​
2. Demon of the Night ​
3. Beneath the Setting Sun ​
4. Prince of Hell ​
5. The Mythic Age ​
6. Curse of the Immortal ​
7. Forgotten Path ​
8. Break the Ice

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 26. listopadu 2016 v 7:53 | Reagovat

Takový hevík není občas k zahození....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama