IDOLATRY – „Visions from the Throne of Eyes“

1. listopadu 2016 v 20:58 | RaznAgul |  recenze
Dřevní satanistický black metal nikdy nechtěl být povyražením pro mnohé. A pokud se jím z prahnutí některých jeho tvůrců po mrzké pozemské slávě občas stal, pak už jen ve své karikatuře. Na opačném konci, stejně pochybném, stojí jiní prokletí, kteří se sebemrskačsky zavřeli do nejhlubších, strohých sklepení, aby z nich v temném podivínství hlásali pro pár svých následovníků povýšenou blackmetalovou opravdovost. Těch skutečně ďáblem požehnaných, kteří odolají svodům obého, tedy neztrácejí svou plnokrevnost, mají přitom co říct a stojí za to je vyslechnout, zůstává pomálu. Patří k nim dnes i kanadská sebranka IDOLATRY důmyslně naladěná na tolik frekventovanou druhou vlnu severského blacku. Ať mě vezme čert, jestli se u nich pro věci příští mýlím! Jejich letošní debut "Visions from the Throne of Eyes" však považuju za výkvět, který by si mohl bez studu přišpendlit do klopy sám arcipekelník. IDOLATRY se na albu ani chlupem nezpronevěřili pravé černé víře. Zatvrzele vyznávaná věrouka se jim přitom nestala pouhým návodem k dobře odvedenému řemeslu. Obrábění černokovu jim na nováčky jde s jistotou protřelých a s nápady neslýchanými. Svou muziku rozhýbali divotvornou parou, kytarovými riffy zohýbali do krkolomně ladných tvarů a úpěnlivě vyřvanými litaniemi jí vtiskli čpící sabatický výraz. Ukázali, že i z ustrnutí v prachsprosté blackmetalové ortodoxii se stáje ještě dá vyždímat nebezpečně vřící krev.


IDOLATRY se už od zahřívacích otáček alba drží zapeklitého skladebného grifu, který chvíli dokáže tropit paseku v uších, než se jej podaří rozlousknout a zažít. Ubitou rozháraností pustoší všecky výrazové tvary, aby hned v jiné chvíli jim dali prohlédnout v primitivní rubanici do nápaditě přerývaných kytar. Deska je prýštivou sloučeninou hudebního kumštýřství výrazných, ač dosti mladých, muzikantů, kteří se umí se svými nástroji každý pozvednout nad šlapající sehranost celku i pevně táhnout ve společném záběru. Přes vytříbené instrumentální dovednosti zůstává "Visions from the Throne of Eyes" sprostým blackmetalovým odpadištěm, otrhancem hřešícím proti všem představám o zdravé hudbě a plivajícím chrchle proti každému metalovému šlechtění. Vší té spoušti panuje vokální zlotřilec Matzigkeitus, jenž ve vlastní poetice takových pokleslostí jako "zpátečnická síla čarodějného zaříkávání" či "očistné vyřvání se z bědnosti" rve z vyšinutého hrdla cáry satanské posedlosti. O debutové desce šiřitelů zvráceného modlářství by se s hrůzou psalo v čerstvých vydáních inkvizičních plátků, kdyby takové byly. Protože však nejsou, patří jí chvála v ústraní padlých spisků zde. Jako pozoruhodné nahrávce pro těch málo, kteří to ještě nevzdali.

(Album vyšlo na CD i vinylu u Humanity's Plague Productions a celé k poslechu a zakoupení je na bandcamp odkazu kapely http://idolatryblackmetal.bandcamp.com/album/visions-from-the-throne-of-eyes)

původ: Kanada
datum vydání: březen 2016


seznam skladeb:
1. Visions from the Throne of Eyes (Pt. I)
2. Thunder from the Depths
3. Satanas häxan
4. Anachronistic Might of Spellcasting
5. Cathartic Expulsion of Shrieking Sorrow
6. Visions from the Throne of Eyes (Pt. II)
7. Tiamatic Winds
8. Illuminated Ominous Darkness
9. Imperator Nero Murmurationis Hortum

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 2. listopadu 2016 v 14:44 | Reagovat

Tohle jsem si po poslechu chtěla pořídit, satanžel, zatím nic nedorazilo. Ale je to pecka!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama