Původní rozhovor s CLOVEN ALTAR

28. listopadu 2016 v 21:14 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Staré dobré metalové časy ponovu znějí albem "Demon of the Night", které jakožto své debutové spáchala nadějná sebranka CLOVEN ALTAR. Základy rozeklaného oltáře k uctívání klasického heavymetalového výrazu položil před čtyřmi lety kalifornský hudební fajnšmekr Dustin Umberger, když schránil plodné nápady své původní, a tehdy již rozpadlé, kapely Spellbinder a chytil na ně podobného nadšence do tradičního těžkého kovu Cedericka Forsberga, pobývajícího ve vzdáleném Švédsku. Nehledě na vzdálenost, úzká stylová spřízněnost a sdílený hudební vkus svedly oba muzikanty ke spolupráci, která přinesla nejprve eponymní třískladbové EP a krátce po něm, na sklonku loňského roku, skvěle namydlenou dlouhohrající prvotinu. K rozhovoru jsem si plácnul se samotným Dustinem, zpěvákem a hlavním skladatelem kapely.

I. Muzika CLOVEN ALTAR vychází hned z několika scén, a spojuje tak v sobě různé hudební vlivy. Čerpá z odkazu britské heavymetalové tradice, je zakořeněna v americkém prostředí takzvané nové vlny klasického heavy metalu a přiznává se k silnému ovlivnění charismatem melodického punk rocku. Mohl bys více přiblížit, co všechno stálo u zrodu kapely?
"Poslouchám metal už hodně dlouho. A punk rock hrál vedle něj také dost důležitou roli a spoluutvářel to, jak vnímám a přistupuju k muzice. Začal jsem hrát na kytaru až v šestadvaceti, což je dost pozdě. Abych dohnal ztracený čas, učil jsem se zpočátku skladby založené na jednoduchých riffech. Úplně první skladbou, kterou jsem zmákl, byla "Commando" od Ramones. Pak mě napadlo, že bych mohl zkusit skládat vlastní muziku. Ale ještě jsem neměl dost sebevědomí a zkušeností, abych se pustil rovnou do psaní heavymetalových věcí. Zůstal jsem tedy při punk rocku a založil kapelu The Sprains. Postupem času jsem se i ve skládání dal na heavy metal. Do punk rockových skladebných vzorců a struktur jsem se snažil vměstnat metalově znějící melodie. Tradiční britský heavy metal nabízí v tomto směru dost příležitostí k vyžití, jelikož sám vyrůstal z punk rocku a je skladebně hodně přímočarý. To se mi na NWOBHM hodně líbí, proto jsem po něm sáhl a postavil na něm výraz CLOVEN ALTAR. Power a speed metal patří k mým hodně oblíbeným stylům. S přispěním Cedericka tak můžu ve vlastní muzice uchopit to nejlepší z nich a současně uchovat onen svébytný ksicht silně ovlivněný punkem. Vedle CLOVEN ALTAR mám ještě sólovou punk rockovou bokovku Grim Deeds, ve které mísím své punkové a metalové choutky ve výrazu ohlodaném až na kost. Tak mně to jde totiž nejlíp!"

II. Na album "Demon of the Night" se dostalo pár věcí složených pro tvou předchozí kapelu Spellbinder. Jak moc jsi se s CLOVEN ALTAR vzdálil stylu, vyznění a ambicím svých dřívějších hudebních pokusů?
"Na Spellbinder určitě bylo cosi zvláštního, ale okolnosti nám bohužel nepřály, abychom s Mikem a Lauren bandu posunuli dál. Takže jsem vlastně posbíral hotové nápady a přinesl je do kapely s novým pojmenováním. Ostatně, název CLOVEN ALTAR vymyslel právě Mike, bubeník bývalých Spellbinder. První demo nové kapely jsem nahrál sám s bicím automatem a myslel jsem si, že to je to maximum, kam můžu dojít. Pak se ale do celé věci zapletli Cederick a Iordan ze Stormspell Records a pomohli mi povýšit nahrávku na takový stupeň kvality, který dalece přesáhl moje původní očekávání. Za to jsem jim velmi vděčný!"


III. V osmdesátých letech heavymetalová scéna daleko více spočívala na pevných, místních vazbách. Díky vymoženostem moderních komunikačních prostředků dnes naopak nikoho nepřekvapí, když metalové kapely fungují v sestavě roztroušené přes půlku světa, jako je i případ CLOVEN ALTAR. Ale i tak, proč jsi zvolil takto méně pohodlné řešení a zapojil do kapely Cedericka ze vzdáleného Švédska, namísto aby ses pokusil hledat spřízněnou muzikantskou duši ve svém okolí?
"Dobrá otázka. Abych byl upřímný, práce nad muzikou s Cederickem po mailu mi přijde daleko jednodušší, než tradiční přístup založený na společných zkouškách a skládání s nějakými místními hochy. Spojuje mě s Cedem celá řada stejných představ a motivací k hraní muziky, a též povahově jsme si dost blízcí, což je dobrý základ pro společné tvoření. To jsou věci, které se jen tak nenajdou! Cítím z naší spolupráce velkou pohodu a přirozenost, takže si nemám na co stěžovat. Kromě toho jsem také velký fanda jeho muziky, takže mám radost, že můžu tvořit s někým, kdo mě současně dokáže inspirovat! Jeho způsob hry a kompoziční schopnosti jsou úchvatné. Existuje dnes jen málo muzikantů tak talentovaných a činorodých, jako je on. Dalšími důvody, proč mi stávající sestava kapely vyhovuje, jsou můj osobní život a práce. Pracuju na plný úvazek jako učitel a nedávno jsem se stal tátou, takže mám dost omezený čas i rozpočet pro věci jako hledání a nájem zkušebny, chození na zkoušky kapely, zajišťování koncertů a podobně. Ani moje žena mě v mé hudební zálibě nijak zvlášť nepodporuje. Takže si musím jednoduše vystačit s tím, co pro sebe a svou muziku utrhnu! Hlavně ale mám silné odhodlání dál pokračovat. Takže žádný strach! Nové album CLOVEN ALTAR je již na cestě."

IV. Skladby vašeho debutu se točí kolem mnoha témat. Otevírají scenérie ztracených fantasijních světů ("Blood of the Elves"), které jsou ohroženy apokalyptickými vyhlídkami světa současného ("The Mythic Age"), odhalují zlověstné obrazy temných mystérií ("Demon of the Night", "Forsaken Path") a líčí po svém příběhy dávných legend ("Prince of Hell", inspirovaná faustovskou zápletkou). Které z těchto témat nejvěrněji vystihují podstatu CLOVEN ALTAR?
"Další skvělá otázka! Od samého začátku jsem chtěl, aby texty skladeb CLOVEN ALTAR měly určitý mystický nádech, nikoli ale jaksi běžný či profláklý. Chtěl jsem do nich dostat i něco z mých vlastních představ a přemýšlení o lidské přirozenosti a osudu. A namísto přímého podání jsem se pokusil vplést myšlenky do příběhů, které by dokázaly podnítit představivost a odehrávaly se v mysli podobně jako film. Zajímají mě vyšší otázky smyslu života a účelu lidského bytí na tomto světě. Proto mé skladby nejspíš i nadále budou mívat určitý filosofický přesah. Na druhou stranu, heavy metal je rovněž ventilem uvolněné zábavy a můžu prozradit, že na dalším desce CLOVEN ALTAR budou též skladby v tomto duchu. V bezstarostnějším duchu, který možná i někoho překvapí."

V. Poslední dvě skladby desky dávají prokreslit epickým kytarovým linkám, které se nápadně vzdalují od zpříma odsekávaných heavy riffů a hrubšího kytarového frázování, tolik typického pro většinu muziky na albu. Vidíš ve výpravnějších, barvitých kytarách hlubší možnosti pro další směřování muziky CLOVEN ALTAR?
"Přesně tak, Ced je výjimečným kytaristou a skladatelem, takže čekám, že jeho sólování a riffy budou na našich dalších nahrávkách dál bobtnat do hudebních výšin. Mé skladby pro CLOVEN ALTAR začínají na spíše jednoduchém vzorci s ústředním riffem, slokami, refrénem, přechodem a tak dál až do konce. Ced na téhle kostře dále staví a svou hrou na ní nabaluje zcela nový rozměr hudební plnosti a barevnosti. Základní heavy riffy na desce jsou tak s největší pravděpodobností moje. Ale teprve Ced svou kytarou, basou a bicími pozvedává skladby k výrazu, který vystihuje skutečnou podstatu současných CLOVEN ALTAR."


VI. Tu a tam podrážíš fandy kapely zprávami o nahrávání vaší druhé desky. Jak jste na tom s přípravou následovníka debutu a kdy uzraje čas na jeho vydání?
"K dnešku máme hotových jedenáct nových skladeb. Vybereme z nich jen ty nejlepší, už teď je jich víc než na prvním albu. Ced nahrál všechny kytarové a basové linky a já jsem mu už poslal zpěvy ke všem skladbám. Teď si necháme jako obvykle nějaký čas na poslech a vyzrávání materiálu. Možná ještě dojde k nějakým drobným úpravám, než přistoupíme k závěrečnému nahrávání bicích a finálním úpravám nahrávky. Iordan ze Stormspell Records už nadhodil několik nápadů na obal desky. O názvu ani o grafické podobě desky jsme ještě nerozhodli, ale snad brzy i na to dojde. O přípravách alba budu dále aktuálně informovat na našich fb stránkách. Můj odhad je, že bychom desku mohli mít venku během příštího léta. Zbývá tedy dost času věci pořádně dotáhnout."

VII. Od zapřisáhlých metalistů často slyšíš, že heavy metal není jen muzika, ale také životní styl. Co pro tebe osobně znamená heavy metal jako životní styl?
"Opět výborná otázka. S přístupem k heavy metalu jako životnímu stylu se opakovaně potýkám. Nějak se totiž nedokážu stylizovat tak, že bych si nechal narůst dlouhé vlasy, oblékal se do džísky a nosil křivák vždy, když se někam hnu. Asi bych tím i prudil značnou část mého okolí, včetně lidí v práci a rodiny. Musel jsem se sžít s tím, že můj běžný a dost nemetalový vzhled k mému metalovému srdci prostě přirozeně patří. Heavy metalem jsem posedlý skoro po celý život a v šestatřiceti, troufnu si tvrdit, mám dost znalostí a zkušeností, že bych strčil do kapsy nejednu ocvočkovanou metalovou rychlokvašku! Život s heavy metalem pro mě znamená žití v poctivosti a otevřenosti k sobě samému, což také patří k punkovému přístupu. Snažím se vést pohodový, skromný život naplněný smysluplnou prací a poháněný osobními cíli. Osobními cíli, kterých je možno dosáhnout vlastním přičiněním, bez zaprodání trendům a falešné slávě. Heavy metal mi dáva cosi, z čeho se můžu každý den těšit, a chrání mě před pohlcením negativními životními zkušenostmi. Nejsem nábožensky založený, věřím ale, že heavy metal má zvláštního ducha, který dokáže naplňovat a uspokojovat způsoby naprosto jedinečnými, které jinde, ani v jiné muzice nenalezneš. Patří k tomu i zvláštní pocit sounaležitosti a vnitřní síly. Pro to všechno budu heavy metal vždy ctít, jako fanda i jako muzikant."

Díky moc za rozhovor a strhující, poctivý heavík od CLOVEN ALTAR!

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 29. listopadu 2016 v 10:17 | Reagovat

Mastěj to dobře, díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama