Původní rozhovor s IDOLATRY

8. listopadu 2016 v 17:32 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.
Padlá muzika kanadských IDOLATRY divoce raší z živné půdy, kterou kdysi zavlažila druhá vlna blackmetalové ortodoxie. Přes zjevné tíhnutí k téhle škatuli oplývají modloslužebníci tak svébytnou instrumentální zručností a svou stylovou zarputilost pepří tak neotřelými grify, že vyčnívají vysoce nad současné ďáblovo potomstvo. Jejich debut z letošního jara "Visions from the Throne of Eyes" se proto dá poslouchat jako věrná přísaha nešizenému černému dřevorubectví, stejně jako může přinést hodně osvěžující poslechový zážitek. Sebranka otevřela své slibné cesty naskrz peklem před nějakými dvěma lety a vedle prvotiny z jeho hlubin dosud vytěžila rané eponymní EP a dvě sdílené nahrávky s podobně hudebně smýšlejícími Unrest a Kult of Azazel. Na rozhovor s The Heavy like Hell kývnul hlavní strůjce kapely, bicmen Daemonikus Abominor.

I. Společné nadšení pro tradiční hrubosrstý black metal bude nejspíše tou zásadní hnací silou vaší muziky. Existuje vedle něj ještě něco, co živí ducha kapely a pojí dohromady tak nápadně znějící hráčské individuality?
"U zrodu IDOLATRY skutečně stála oddanost stylové tradici, jak se projevila ve druhé vlně skandinávského black metalu. Obsahově a názorově se ale naše muzika opírá spíše o filosofii ateistického satanismu a antiteistické myšlenky, než o pouhou programovou zapšklost vůči křesťanství, na níž stavěla původní blackmetalová ortodoxie. Je jedno, jaké bludné pohádce lidi věří, jestli jde o boha nebo ďábla, v tom nevidíme rozdíl. V textech skladeb se snažíme vedle subjektivních postojů vyjadřovat též silné stanovisko k objektivní skutečnosti. Hodně nás také ovlivňuje okultismus, ale spíše po estetické stránce, než svým věroučným či zbožným obsahem. Používáme satanskou obraznost a výrazivo jako nejpříhodnější nástroje, jaké zná západní kultura k vyjádření protináboženských postojů. Což ale ještě neznamená, že takto použité obrazy a výrazivo zcela vystihují, co naší muzikou chceme sdělit. Není třeba lpět na slovech, naše muzika také dokáže hovořit sama za sebe, svou výraznou dynamikou, v níž se skladby z násilného běsnění dokážou rázem dostat do zklidněných poloh."

II. Výraz "modlářství" vyjadřuje v náboženském smyslu uctívání falešných bohů, model. Ve světském smyslu jej pak lze použít i jako urážku nábožného postoje k božské, transcendentní entitě. Jako název blackmetalové kapely pak tento výraz získává dosti zvláštní obsahové spojitosti. Co pro tebe znamená "modlářství" ve vztahu k názorovému přesvědčení kapely?
"Modlářství chápeme ve věroučném smyslu, tedy ve smyslu uctívání čehosi, co není skutečným Bohem. Když si dáš k tomu do souvislosti náš postoj, tedy odmítání všeho náboženského, co se tváří, že přesahuje lidské chápání, pak název kapely vyjadřuje uctívání naší nadřazenosti nad Bohem. Každý Bůh je totiž výtvorem lidské mysli."


III. Je dost neobvyklé, aby si kapela navrhovala grafické ztvárnění svého merch podle názvů různých skladeb alba. Jestli správně počítám, tři ze skladeb vašeho debutu našly své zpodobnění v trojí odlišné grafice triček IDOLATRY. Jsou tyhle skladby něčím výjimečné, že se jim dostalo každé zvlášť takového vizuálního ztvárnění?
"Vždycky se mi hodně líbilo, když nějaká kapela podobným způsobem vyzvedla nějakou svou skladbu nebo třeba část jejího textu. Je to něco jiného, než sekat merch zavedeným způsobem podle názvů desek nebo při příležitosti turné. Vytáhl jsem ten nápad před ostatními z kapely a ujal se. Když tu a tam narazíme na nějaké výtvarné dílko, které nás zaujme, probereme se našimi texty, jestli by z nich třeba něco mohlo ladit s dotyčným obrázkem. Anebo naopak, k vybranému textu, co chceme dát na trička, hledáme vhodnou grafiku. V každém případě ale mezi textovým poselstvím a použitou grafikou musí být úzká významová spojitost."

IV. Co vás tolik láká na splitkách s jinými kapelami? Není lepší si hotové skladby našetřit na nějakou větší nahrávku pod vlastním jménem, ať už by šlo o EP nebo přímo řadovku?
"Osobně mám splitka velmi rád. Baví mě na nich to, že když si koupím nahrávku kvůli jedné kapele, dostanu k tomu ještě něco navíc a může jít i o příjemné překvapení. Třeba k Horned Almighty jsem se dostal právě díky jejich splitku se Sargeist. Když se pak na splitku podílíš s vlastní kapelou, je to výhodnější též z pohledu nákladů na nosič. Tedy alespoň když jde o DIY podnik, jak tomu bylo v případě naší společné nahrávky s Unrest. Před nedávnem se Kult of Azazel poohlíželi po možnostech vydat pár svých nových demo skladeb. My jsme měli po dokončení "Visions from the Throne of Eyes" už také něco nového hotovo. Pobavili jsme se s naším labelem Humanity´s Plague Productions a s Xaphanem a všichni se shodli, že vydání společné nahrávky bude přínosem pro obě kapely"

V. Krátce po vydání splitka s Kult of Azazel jste se rozešli se svým zpěvákem Matzigkeitusem. Podzimní turné jste pak odjeli s náhradním vokalistou a současně se začali poohlížet po někom, kdo by mohl zaujmout uvolněné místo u mikrofonu. Už se vám podařilo někoho najít? Když vezmeš v úvahu nepopíratelné kvality, jaké Matzigkeitus měl, totiž ono tak zvláštní, zlotřilé zabarvení hlasu a génia satanské poetiky při psaní textů, jaké jsou vaše kritéria pro výběr nového vokalisty IDOLATRY?
"Podzimní šňůru jsme odjeli v čele s vokalistou Caesarem Tiberiusem z Ides of Winter. Zhostil se role zpěváka IDOLATRY velmi svědomitě, svědčí o tom i skvělé reporty z koncertních zastávek. Jasně, že se vždycky najdou takoví, kteří budou s nostalgií vzpomínat na bývalého vokalistu. Tak to u kapel, kterých se dotkne změna v sestavě, zpravidla bývá. Nového zpěváka jsme zatím nenašli, z turné jsme se vrátili totiž teprve před týdnem. I s novým vokalistou bychom si určitě chtěli zachovat naši bytostnou hudební dynamiku. A schopnost tvořivě psát by jistě také přišla vhod. Na textech se ale i tak podílíme všichni v kapele. Text titulní skladby debutu "Visions from the Throne of Eyes" jsem kupříkladu napsal já sám. A máme i další skladby, které byly otextovány ještě předtím, než Matzigkeitus přišel do kapely."


VI. Když jsem poprvé narazil na muziku IDOLATRY, puzení bylo tak silné, že jsem nijak neváhal a hned si váš debut pořídil. Nebylo potřeba opakované návnady. Nicméně i ta přišla, a to se shlédnutím sabatického klipu k albové skladbě "Satanas häxan". Ta skladba už je sama o sobě výtečným kusem. A klip z ní dělá ještě větší čertovskou proklatost. Co za pekelníky vám podstrojilo takové obrázky?
"Autorem klipu je Belchior, známý též jako tvůrce a jediný člen stejnojmenného projektu z amerického blackmetalového podzemí. Klip je sestříhán z němého, dokumentárně stylizovaného snímku "Häxan: Witchcraft Through the Ages" z roku 1922. Kdysi dávno jsem ten film měl vypůjčený na véháesce, pak se mi jej ale dlouho nepodařilo sehnat. Takže mě skutečně těší, že teď z něj máme video k vlastní skladbě."

VII. Debut máte už nějakou chvíli venku. Plánujete teď hrát živě, co to dá, a podpořit své album z koncertních pódií? Nebo přikládáte větší váhu tvoření nové muziky, která třeba brzy vydá i na další velkou desku? Jaké jsou vaše představy o nejbližší budoucnosti IDOLATRY?
"Teprve nedávno jsme se vrátili ze společného turné s Panzerfaust a Erimha, které jsme jeli na podporu naší zatím poslední nahrávky, již zmíněného splitka "Luciferian Vengeance" s Kult of Azazel. Teď se budeme soustředit na hledání nového zpěváka. A nepřestaneme se poohlížet ani po příležitostech k rozpoutání nějakého dalšího koncertního poprasku. V tomto jsme dost ctižádostivou kapelou. Nové nahrávky přijdou, až nastane jejich čas."

Díky moc za rozhovor! Ať váš temný trůn dál stojí pevně podepřen rouhavými činy!

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 9. listopadu 2016 v 16:03 | Reagovat

Tohle by se mi moc líbilo, pořádnej blackoš je vždy super. Tak, snad daj brzy pěvce a rozjedou své černé řemeslo naplno!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama