Původní rozhovor s NACHASH

18. listopadu 2016 v 18:37 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Hadí štknutí otevřelo temně svrbivé rány a napustilo je smrtelným jedem tak prudkým, jako osvěžujícím. Sanice stvůry edenské se zatla skrz libovou metalovou flákotu na malé, peklem vyuzené desce "Conjuring the Red Death Eclipse". Kypře si hádě NACHASH podstrojilo hnedle na zápraží svého doupěte. Kapela vzešla z norské blackmetalové líhně, důrazně se však staví stranou továrního ducha pravých severských temnot. Svou čtyřskladbovou prvotinou se nemusí svéřepě držet zažitých vzorců ďábelské domoviny. I bez nich totiž znějí temněji než nejtemnější zákoutí černě tepaného skandinávského brlohu. K rozhovoru se propůjčil strůjce kapely, chřtán a kytarista v jedné osobě, který vystupuje pod krycím jménem A.

I. Hebrejský výraz Nachash pochází ze Starého zákona a jeho slovotvorný kořen nese několik souvztažných teologických významů. Ve formě podstatného jména označuje biblického hada z Edenské zahrady. Jako sloveso odvozené z lexikálního základu znamená šálit a také být nadán božským věděním, jako přídavné jméno se pak vztahuje k přívlastku zářící. Všechny tyhle významy zavdávají k podnětným okultním výkladům role, kterou hraje v biblickém dramatu jedna z jeho ústředních postav. Původní hebrejský výraz tvoří také součást loga kapely. Jak moc jsou tyto přímé odkazy na biblický příběh a jejich okultní výklad důležité pro ideové založení NACHASH?
"Ano, ten výraz má hned několik významů a všechny hrály roli při jeho výběru pro název kapely. Nejpodstatnější pro nás nicméně bylo, že Nachash je všeobecně označením pro hada, konkrétně pak hada biblického Edenu, tedy jedno ze ztělesnění Lucifera. Symbolizuje rebelii a úsilí o dosažení vědění, v dobrém i hříšném smyslu. Blackmetalové kapele to jméno prostě padne, má jakýsi zvláštní náboj, který mě zasáhl, když jsem přemýšlel o jeho skutečných i skrytých významech. A když se na něj podíváš i z té světské stránky, prostě zmí dobře a taky dobře vypadá. Ne ve všem se musí obrážet nějaká esoterická nebo okultní vyjevení. Některé nápady se zrodí instinktivně a jejich smysl leží v emocionální, těžko popsatelné rovině. A jestli jsou přímé odkazy na biblický příběh nějak důležité pro založení NACHASH? Nemyslím si, alespoň tedy ne ve zjevném smyslu. I když mě osobně tyhle záležitosti dost zajímají. Širší duchovně filosofické souvislosti by se možná daly hlouběji a důsledněji probrat, ale jsou to docela složité věci. Dál bych se do nich nepouštěl."

II. Je možné, že dost těch, kteří poprvé narazí na NACHASH, zpozorní ještě více, když si všimnou, že bicmen kapely pochází z Celestial Bloodshed, zjevení kdysi silně rezonujícího blackmetalovým podzemím. Co dalšího se ještě skrývá v minulosti tak nápadně muzikantsky vyzrálých členů kapely?
"U mě osobně opravdu nic zvláštního. V minulosti jsem se snažil rozjet několik hudebních projektů, které se z různých důvodů nakonec vždy nějak zasekly. Bylo nejspíš potřeba nějakého zvláštního postavení hvězd, abych mohl přijít s něčím, co má smysl, dokáže nabídnout cosi skutečně ryzího a zaujmout širší okolí. Brána se konečně otevřela. A uvidíme, kam nás její cesta zavede."


III. Co u vás předcházelo vydání "Conjuring the Red Death Eclipse"? Prošli si NACHASH svým neveřejným demo obdobím, nebo je EP skutečně tou úplně první jiskrou probouzející kapelu k životu?
"Nic před tím nebylo. Pokud nepočítám vyloženě hrubé záznamy ze zkušebny, k nimž se dostala jen hrstka lidí. "Conjuring the Red Death Eclipse" je skutečně tou prvotní jiskrou, která zažehla hudební existenci NACHASH. Jistě, před nahráváním EP jsme už měli z čeho vybírat. A pár hotových skladeb putovalo do koše, tak to obvykle chodí. Na malou desku se dostaly věci, které jsme považovali za nejpovedenější a nejvíce vypovídající o směru, kterým bychom chtěli NACHASH vést."

IV. Nahrávka se honosí velmi barvitými, metaforickými obrazy smrti. Smrt vystupuje v hlavní roli pohnutého příběhu světa, ve kterém se pohybujete, světa zcela zbaveného života. Smrt sžírá i oslňuje svou mrazivou zsínalostí, je velebena pro svou božskou podstatu a dává větší smysl, než samotné živé stvoření, jež je "pouhou rachitickou iluzí". Myslíš si, že mrtví budou podobně vizionářsky posedlí životem, jako jsou živí posedlí všudypřítomnými představami smrti?
"Smrt je nevyhnutelnou zkušeností, jistou a věčně přítomnou, a jako taková znepokojovala i jitřila lidskou mysl od nepaměti. Jedná se o téma, které si vždy našlo své místo v umělecké tvorbě obecně, takže v tomto směru nejde o nic objevného. V textech našich skladeb má smrt duchovní spojitost, představuje bránu k zásvětí, jehož byť i jen pouhé obrysy sotva dokážeme pojmout naším křehkým vnímáním a z pozice bezvýznamnosti našeho bytí. Její smysl se nám jen nepatrně poodkrývá v nejpůvodnějších silách ovládajících zvnějšku i zvnitřku vezdejší, pozemské dění. Samotný lidský život je krátkým nic, co proteče mezi prsty ve velkém plánu světa, a proto je pouhou iluzí. Narozdíl od chladných temnot smrti, které pro jejich nevyčerpatelnou podstatu přísluší nazývat božskými. Co leží za životem? To bude odhaleno, až se zvedne opona smrti. A o posedlostech zemřelých si povíme až po našem dalším mrtvolném rituálu."

V. V jednom nedávném rozhovoru jsi řekl, že za základní prvek v metalu považuješ silný kytarový riff. A že spousta dnešních blackmetalových kapel kytarový výraz ve své muzice upozaďuje, tedy zapomíná, že black metal je především metalem. Cítíš se se svým důrazem na silné riffy pohodlně v metalovém stylu, který sis pro sebe vybral? Nebo hodláš s NACHASH napínat hranice výrazových prostředků black metalu ke kytarově více barvitému heavy vyznění?
"Jestli se cítím se svým přístupem pohodlně v black metalu? Nikoli bez výhrad, protože spoustu toho, co se v black metalu dosud upeklo, jsou dost trapné záležitosti. Black metal má obrovský potenciál, který lze odkrýt, když se k němu náležitě přistoupí. Většině dnešních blackmetalových kapel ale chybí cosi z onoho skutečně temného zanícení. Zkrátka nestačí jen znít a vypadat jak kopírka starých Darkthrone z třetí cenové (nic proti klasickým Darkthrone, určitě chápeš, co mám na mysli). Ten problém tu ale samozřejmě je už léta. Ber to jako můj osobní názor, jiní se na to můžou dívat jinak. Současná blackmetalová scéna nás nijak zvlášť neoslovuje. I tak NACHASH sebe vnímají jako black METALOVOU kapelu a dokážou vstřebat ve své muzice vlivy heavy, death, thrash i doom metalu. Black metal znamená pro mě něco víc, než jenom muziku. I proto vždy zůstaneme blackmetalovou kapelou. Každý ať si naše hudební neplechy označí, jak je libo. Není to podstatné, muzika nakonec hovoří sama za sebe. Nepokoušíme se nijak napínat hranice stylu. Řekl bych, že se spíše snažíme vykrajovat z black metalu naší vlastní hudební identitu a vyčarovat něco nezaměnitelného, nabitého ryzí metalovou vášní a podpalovaného plameny. A jestli se nám to podaří? To je na posouzení každého, kdo si k nám najde cestu. My si za naší muzikou budeme stát vždycky."


VI. Jak jste na tom s přípravou debutové desky a kdy fandové NACHASH můžou čekat její vydání?
"Všechny skladby pro velkou desku jsou v podstatě hotové, takže orientační plán je mít ji nahranou na konci ledna příštího roku. Ještě jsme si ale nezamluvili studio, vše se tedy ještě může změnit. Uvidíme, jak se věci vyvinou. V ideálním případě by album mohlo být venku během příštího léta. Běh věcí je někdy dost nevyzpytatelný, proto nechci nic slibovat. Na naší první velkou desku ale určitě brzy dojde."

VII. Na dnešní metalové scéně se to hemží kapelami jepičího života, které zazáří jednou či dvěma nahrávkami a pak nadobro zmizí v propadlišti času. Cítíš, že v tepajícím srdečním nitru a setmělé duši NACHASH je cosi, co zapaluje oheň vaší hudební dlouhověkosti?
"Už jsem začal dělat na skladbách, které se mohou objevit na naší druhé desce, takže to dává jistou naději, že o NACHASH ještě chvíli bude slyšet. Tím ale osobně dost předbíhám události. Nejpodstatnější pro nás teď je nahrát a vydat náš debut a dál koncertovat (v závislosti na příležitostech, co se nám naskytnou). Jak dlouho zůstanou NACHASH hudebně aktivní, to je ve hvězdách."

Díky moc za rozhovor. Váš hadí metal z temnot má moji plnou podporu!
"Díky za podporu. Zkus si poslechnout Cauchemar - Chapelle Ardente".

%%
 


Komentáře

1 Dejv Dejv | E-mail | 19. listopadu 2016 v 7:24 | Reagovat

Uvidíme co s nich bude,zní to velmi nadějně jen aby to nebylo jak s OTOH nebo Mare...

2 Missariel Missariel | Web | 19. listopadu 2016 v 17:34 | Reagovat

Vypadá to dobře, zní to dobře, tak se nechme překvapit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama