Report z koncertu BRUTALLY DECEASED, CRYPTIC BROOD, ENTRAPMENT (Klub Strahov 007 Praha, 2.12.2016

4. prosince 2016 v 20:57 | RaznAgul |  reporty
Na mapě pražského klubového podsvětí se i místa, do nichž by to méně zasvěcený sotva řekl, občas zapíšou hnilobně temnou barvou. Patří k nim i strahovskǎ Sedmička. Pohřbená v podzemí kolejní betonové zástavby, stísněná stropem padajícím na pódiu za krk, přidušená v šeru zdechnutého světla, koncertní kobka je jak stvořená pro smrtikovné věci poslední. Když už sem zubatá zabloudí, prostředím i zvukem se jí to místo umí zavděčit. Stalo se tak i tentokrát. Jak už je v undergroundu zvykem, deathmetalová eskadrona tvořená domácí smečkou Brutally Deceased, německými záhrobníky Cryptic Brood a holandskou smrtonosnou vánicí Entrapment se nabourala do klubu stran davového plebejského zájmu. Zato s podpalující podporou hrstky zanícených, kterým echt jízda na oplátku upekla večer na kremačním žáru domrtě zplundrovaných krchovů.

Našinci BRUTALLY DECEASED pojali své vystoupení též jako vzpomínku na svého basáka Ubinu, který už pár týdnů drží místo nám všem kdesi u věčného báru a rve si tam do palice u nevysýchajícího pramene svou muziku. Kapela kolem vokálního drtikola Žlababy se bez basy pevně sevřela do dvou kytar a ukázala, že nikoli smrt jí, ale ona bude i nadále rozhodně dktovat smrtce. Morbidně semletý, prokletým žehem fajrovaný death metal padal z mlátičky do klubového prostoru a štědřil všem kolem nakažlivé morové rány. Koncertní stálicí "Black Hammer of Satan" kapela přiznala své tíhnutí k temné stránce světa záhrobního tak důrazně, až od ďáblova verpánku létaly vejpůl přeťaté jiskry. BRUTALLY DECEASED mají od letošního léta venku svou třetí řadovku "Satanic Corpse", na níž se dostalo třemi skladbami v pokročilém soumraku lynčovaného setu. Po zatloukané do astrologických vnitřností "The Disclosure" následovala lavinová otvíračka alba "The Art of Dying", která se ze závratného spádu zpomalila až o výsostné sólování do uhrančivě melodického podkresu. A svižné rytí čerstvou hlínou završila záhrobím povláčená mejdnovka "At One with the Dead". Brutálně pošlí vysekli prvotřídní deathmetalovou lekci, která na ten večer probrala k životu všecky věčně mrtvé a zakopala hluboko pod drn tu, která za ně za všechny může.


Mladé německé death-doomové trio CRYPTIC BROOD na sebe výrazněji upozornilo loňským EP "Wormhead", který si vzal pod svá křídla slovutný ug label Xtreem Music. Muzika záhadného potěru plně osvětluje smysl názvu bandy a svou často neuchopitelnou rozháraností může mnohé od věrnějšího poslechu jejich nahrávek odradit. Živé podání jim ale dává zcela jinou šťávu, svou nevypočítatelnou dramatičností v náhlých, splašených výpadech z unyle kanoucích ponurostí. Hlavní hlas a výsostný tahoun kapely, bicmen Steffen Brandes střídavě povaloval muziku v opojně odbíjených temných stavech a pobízel fanatickými kalupy, naboso bez fuseklí pevně srostlý se svou baterií a pódiovým dějstvím. Ze své malé desky CRYPTIC BROOD zahráli skladby "Temple of Pestilence" a titulní "Wormhead". Do setu se jim vedle starších věcí z prvního dema vešlo též pár skladeb zbrusu nových. Ty se objeví na debutovém albu kapely, které se chystá k vydání někdy zkraje příštího roku.


Smrtikovný požár klubu završili nizozemští ENTRAPMENT. O co méně měla rychlobrusná smečka frontmana Michela Jonkera vlasů na hlavě, o to běsnějšího hlavotřasu rozčísla pod pódiem. Jejich šlapavý death metal nedopřával nikomu spočinutí a i Jonker sotva stačil ohlašovat názvy odpalovaných skladeb, mezi kterými nechyběly ani perné starší ročníky "Carnal Fears" nebo "Mass Obliteration". Ostatně většinou skladeb setlistu se kapela obracela do své dávnější minulosti, kdy jí ještě studiově vévodil samotný Jonker. Z první desky, kterou ENTRAPMENT nahráli v současné sestavě, předloňské řadové dvojky "Lamentations of the Flesh" tak zazněly jen dva kusy a z týden staré albové novinky "Through Realms Unseen" se nehrálo vůbec. Materiál je totiž ještě natolik čerstvý, že jej kapela nestačila nazkoušet pro koncertní pódia. Stará tvorba ukázala bandu v dokonalé sehranosti. ENTRAPMENT vydráždili umrlčí živly s takovou parou, až se ve vzedmutém deathmetalovém průvanu hrobní kříže ohýbaly k zemi a záhrobí sotva popadalo dechu.


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 5. prosince 2016 v 10:21 | Reagovat

Skvělý report. Já jsem na tom koncertě byla a nejvíce mě chytli za mé černočerné srdce deathťáci Entrapment.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama