Report z koncertu HYPNOS, HEAVING EARTH (Mír Uherské Hradiště, 17.12.2016)

19. prosince 2016 v 17:38 | RaznAgul |  reporty
Zvyky času adventního si každý vybírá dle svého vlastního založení. Ti otrlejších povah se nezdráhají zamířit do uherskohradišťského klubu Mír, který se již tradičně touto dobou v jistý večer povážlivě otřese v základech. Ne v očekávání příchodu spasitele, ale s vyhlídkou pořádné smrtikovné mely. Deathmetalová hydra zvučného jména HYPNOS, která se tu díky místním kořenům svého frontmana Bruna cítí jako doma, zve každý rok na svou vypečenou besídku ty nejvybranější čertoviny. Tentokrát se jim podařilo předsváteční pokoj na Míru rozbít spolu s pražskou deathovou nakládačkou HEAVING EARTH. Spřežka dvou výsostných smrťáků slibovala nadělení, které se se samozvanými mesiáši nepáře, když z puklin vyvrácené země valí se ven roztavené železo arcipekelného puncu. A protože toho metalového čertění bylo za tento rok tak akorát, sladil jsem si poslední letošní koncertní akci právě z těchto dvou značek a ostatní chvíle večera pod taktovkou spoluhráčů Pandemia a Soul Wild Aeon nechal osudu jiných.

Zemětřesné pozdvižení HEAVING EARTH sotva utáhne nějaké metalové slečinky, a to i když má andělské album "Denouncing the Holy Throne". Monstrozní death metal kuchaný v masovražedném frmolu a srůstaný spletitým předivem zázračné kytarové představivostí sestřeluje totiž daleko důmyslněji než běžná smrt. I na míráku jej přežili jen ti připravení. Na pódiu kapela na své loni vydané druhé řadovce hodně staví. Má taky proč. Plísnění svatého trůnu dokáže být tak uhrančivé, jako je zákeřné. Kdo se mu ten večer v klubu zcela oddal, mohl prožít s našlápnutými žlababovci nesčetně opojných masakrálních záblesků ze života po životě. HEAVING EARTH se grandiózně vrátili na uherskohradišťské místo činu po pěti letech a do mojí hlavy necelé dva roky po modrovopičím seznámení. Znova nadělali z koncertních prken a svého deathmetalového dřeva hluboko se zadírající třísky. Díky za ďábelskou padoucnici "Doomed Before Inception", blouznivou přibíječku "Nailed to Perpetual Anguish" i všechny ostatní odzbrojující šílenosti! Byla to jízda, po které mám teď nad kotoučem se spádovou cestou do hořícich krajin jejich chrámu zas dlouho na co vzpomínat.


Teplota v brutálně prohuleném klubu vystoupala v očekávání příchodu vrchního heretického komanda. HYPNOS odpálili svůj set notorickou zážehovkou "Burning Again" a pod pódiem se jak na povel rozpoutalo velkoplošné peklo. Se šrotujícím zanícením metali Bruno, v triku zákazu stání při ježíšku, a jeho skvadra ostrostřelné dávky ze svého albového zásobníku. Třetí řadovku "Rabble Mänifesto" vzkřísili úsečnou "Cleansing Extrema", k níž patří, jak připomněl Bruno, též klip pořízený na jedné z dřívějších uherskohradišťských sešlostí. Z plynu pak ubrali vyjížďkou ke svému druhému, modrému albu ve skladbě "Journey into Doom". To už byly metalové smysly připraveny na uklidněnější, valivé kusy z již dlouho vyhlížené, nové desky "The Whitecrow". Fošna je prý komplet hotová a už jen čeká u německých sousedů na konec března, kdy vránu vykopnou z hnízda. Ze své novinky zahráli HYPNOS vedle titulní skladby též kousky "One Flesh, One Blood" a "Get Inspired By the Light". Tu druhou, koncertně odehranou vůbec poprvé, představil Bruno jako jakýsi albový amulet odklánějící negativně svůdné síly a navádějící k životu ve vlastním přesvědčení. Deska "The Whitecrow" by měla překvapit nejen svým rozjímavějším pojetím, ale i hostujícími esami, mezi kterými se vysolí vedle původního vokalisty legendárních thrasherů Protector též jméno Christopher, které při Brunovi a Pegasovi mluví za vše. Při usazené bílé vráně se v klubu usazoval i zpočátku běsně zvířený prach. Možné obavy z vyměknutí ale HYPNOS rázem rozmetali klasikou "In Blood We Trust" a zprovozněni zpět na stupeň těžké deathmetalové likvidace válcovali své vystoupení až k samotnému konci, který přibili kacířskou šlehou "Inverted". Doma se muselo přidávat. Úplný závěr setu tak patřil starému klíďánku "Lovesong", který svou náladou věrně vystihuje i rozpoložení současných HYPNOS. Metalový rok s šestkou na konci byl na Míru zapečetěný tou nejlepší z tradic. Co vedle bílé vrány přinese ten další, se brzy uvidí z lití roztaveného olova.


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 20. prosince 2016 v 11:07 | Reagovat

Wow, Hypnos, párkrát jsem je viděla a vždy lahůdka!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama