Report z koncertu POSSESSED, BELPHEGOR, ABSU (Barrák Ostrava, 8.12.2016)

10. prosince 2016 v 19:19 | RaznAgul |  reporty
Až se vám někdo zase bude snažit nakukat, že metal je taky a především životním stylem, schválně se ho zeptejte, co dělal onoho večera druhý prosincový čtvrtek šestnáctého roku. Jako kvitovaná odpověď se bere poslouchání starých sežvýkaných pásků s nepříčetnou kovovou muzikou, o které si někdejší fotrové mysleli jen samé chuligánské věci. Bere se také střemhlavý pád do rozestlaných peřin lože vyvrhelova v sepraném triku se sedmi posedlými kostelíky a v očekávání pohříchu vábných černých můr. A nebo, a to je odpověď nejpádnější, cestování desítky či stovky kilometrů na koncert kapely, která před drahnými lety položila základ zpropadeného metalu smrti a temnot. Čertovská oháňka a obrácený krucifix ve jménu amerických průkopníků pekel POSSESSED si kdysi uměly zcela podmanit ochmýřený metalový dorost. A že se jim takové věci nezapomínají, i po letech je jim přáno vyprášit si starý kožich před početnými houfy těch, co jim to kdysi žrali a dodnes stále žerou z ruky. Veteráni POSSESSED se na prosincové kontinentální turné "Evil Over Europe" vydali společně s rakouskými rarachy BELPHEGOR a dalším americkým podzemním výkvětem ABSU. Šestá zastávka šňůry ďábelského trojspřeží padla na ostravský klubový kutloch Barrák. Nad ním ten večer zahřmělo a setmělo se víc, než kde jinde.

Když kapela dokáže nahrávat slibné desky, ale na pódiu ze své muziky vyždímá jen slabý odvar, přichází rozčarování. Když naopak koncertní jeviště opanuje hydra, které koluje podmanivá kovová síla s divokým promile v krvi, je srdce metalistovo rozbušeno osudovými prožitky. Zázraky naživo umí texasští blackthrashoví démoni ABSU. Předvedli je na zářijovém Prague Death Mass a zopakovali se vším všudy, co k tomu patří, v barráčnickém klubu. Trojmocná saň černokněžného bicmena Proscriptora vyrostla z rafinovaných metalových temnot vytěžených z podloží archaických mytologií a na jejích magických formulích postavila své jedinečné charisma. To se v koncertním čase uchváceném ABSU rozlilo do klubu hned s úvodním drcením pradávných božstev "Swords And Leather" a přinejmenším jeho první řady naprosto ovládlo. Vší té rozlícené řeži vévodil Proscriptor svým diktátem za roztřískanou bicí soupravou a svá uhranutí si nabíjel ve vokálnich výměnách s neméně vyšinutým basákem Ezezu. Magická energie nadstavovaná kapelou v každé další skladbě přeskočila do nepříčetných zkratů v kultovních vypalovačkách "Highland Tyrant Attack" a "Never Blow Out the Eastern Candle". Když pak Proscriptor po krátkém preludiu přenechal bicí jinému a stanul vzpřímeně v čele kapely, vystoupení se stalo ještě osobitějším. Rituálni kreace majstra plně otevřely dosud utajenou komnatu šamanské duše ABSU. Za nepříčetného řvaní v rozjezdu "A Shield With an Iron Face" a s předloktím v pevném stisku přede mnou klečícího Proscriptora jsem dostal přímý zásah uhranutým výbojem a propadl posedlosti. Zbytek likvidační ceremonie se odvíjel už v mimosmyslovém transu. Po Prague Death Mass si mě ABSU získali, po ostravském vystoupení osudově podmanili.

setlist: Terminus (…In the Eyes of Ioldánach), Swords And Leather, The Sun of Tiphareth, The Cognate House of Courtly Witches Lies West of County Meath, Highland Tyrant Attack, Never Blow Out the Eastern Candle +++ Prelusion of Cythraul, …And Shineth Unto the Cold Cometh…, The Gold Torques of Uláid, A Shield With an Iron Face, Bron (…of the Waves), Stone of Destiny, Tara (Recapitulation)


Co asi tak mohlo následovat?! S BELPHEGOR jsem se zasekl u jejich sedmého alba "Bondage Goat Zombie" a od té doby je nijak nesledoval. Jejich blastbeatované vystoupení občas špikované nápaditějšími kytarovými střechýly jsem vystál až po očekávanou titulní skladbu zmíněné desky. Tu kapela odehrála otřesně, v podobě a nasazení na míle vzdálených albovému provedení. Z davového ohlasu pod rozčertěnými helmuty jsem se utvrdil v tom, že BELPHEGOR jsou dnes už neškodnou, nepohoršující kapelou pro široké metalové vrstvy, které si třeba se stejným nadšením koupí jejich trika s desítkami variacemi na ďábelské makulatury nebo dámské gaťky s krucifixím logem. Nepatřím k nim. Ani nechci.

Dvě přelomová alba a správné načasování jejich vzniku do doby kypící metalové kaše učinily z kalifornských POSSESSED pojem hluboko vtesaný do memoárů nejtvrdšího, nejproklatějšího kovu. Nešťastná událost, která upoutala zpěváka kapely Jeffa Becerru na invalidní vozík, zpečetila tehdejší krizové období posedlých a poslala bandu na desetiletí k šípku. Hlad starých fandů po jejich modle, zapřísáhlé důmyslně šlapajícímu metalovému poprasku a neskrývanému satanskému výrazivu, pohnul Jeffa, aby kapelu před deseti lety ve vlastních otěžích obnovil. A teď konečně přivezl i do ocelového města. Jejich "Pentagramem" odjištěná dřevní smrtosmršť zatopila klub bezbřehou, pekelně vířící nostalgií. POSSESSED se střemhlav pouštěli do toho nejlepšího ze "Seven Churches" a "Beyond the Gates". V kostitřasném fiakru upalovali po zdrancovaných cestách jak ničím neohrožený nový model. A Jeff viditelně dojatý kotelní odezvou dokonce slíbil, že si u nás jednou postaví barák. Třeba hned vedle klubového Barráku. Své fandy ale asi ještě víc nadchl oznámením, že kapela ani po tvůrčí stránce nespí a pilně chystá svou třeti desku. Z ní se dostalo ochutnávky skladbou "Abandoned", vyšitou zcela v duchu starých dobrých časů ďábelské posedlosti. V závěru setu se sedmero kostelů otřáslo ještě s vymítací melou "The Exorcist" a naprostou klasikou "Death Metal". Ostravským koncertem POSSESSED se mi splnily sny o věčném metalovém mládí.

setlist: Pentagram, Beyond the Gates, The Eyes of Horror, Tribulation, Swing of the Axe, The Heretic, Satan´s Curse, My Belief, Storm in My Mind, Abandoned, The Exorcist, Death Metal


==

 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 11. prosince 2016 v 7:13 | Reagovat

Super report, Ostrava je trochu z ruky, ale sestavička s Absu je parádní. A jsem ráda, že právě sírou zapáchající Absu zaváleli....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama