Report z koncertu RANGER, LAID TO WASTE (Modrá Vopice Praha, 25.1.2017)

27. ledna 2017 v 19:33 | RaznAgul |  reporty
Možná vám šokem vejpůl rozetnou lebku, rozvíří tornádo v hlavě a ďábelsky vás zděsí. Možná vás svinsky poženou tam, kde hnízdí jejich ostrozubá metalová zlotřilost. A pokud přece jen nic z toho, tak určitě s nimi budete mít namále a jen tak jim nepláchnete. Finská speedová stíhačka RANGER si vás dohoní, lapne a podá, jen co se jí dostanete nablízko. A udělá to nejen svou zdivočelou kytarovou ranařinou. Přesvědčit se o tom mohli všichni, kdo za nimi v půlce týdne vážili cestu do pražské Modré vopice. Helsinští renžři v posledních letech přeřadili na vyšší kvalt a pohnuli se z počátečního období demonahrávek a ípek k velkým deskám. Jejich předloňskou prvotinu "Where Evil Dwells" svižně následovalo na sklonku uplynulého roku druhé album "Speed & Violence". Obě fošny hlasitě rozezvučely širší metalové podzemí a jejich zdivočelé decibely dolehly až do našich končin. Vopice se tak opět mohla těšit, na své poměry, slušné návštěvnosti. Zatímco venku mrzlo, až praštělo, v dřevěné boudě zevnitř vyztužené nabroušenou ocelí se teprve schylovalo k poprasku.

Úlohu předehřát prkna na sebe vzali plzeňští jadrní thrasheři LAID TO WASTE. Do té chvíle pro mě neznámé jméno, ale stačilo jim pár břitkých rozbrušovaček zatnutých do vopičího večera, aby si mě získali. Kapela si zostra ládovala svůj dvojitý kytarový náboj do bicích rychlopalů, štěkala thrashmetalovým vztekem a se strhujícím nasazením předváděla, jak se v riffových urychlovačích šrotuje vznícený kov. Ve velkém ke mně šířili nákazu ze svého dva roky starého debutu "Counterattack". A i když si v přestávkách párkrát zasoptili nad dotěrnými mouchami aparátu, mně to na zážitku neubralo. Tyhle bolístky k duchu otrlého undergroundu jaksi patří. Vystoupení LAID TO WASTE toho ducha naplno a neurvale probudilo. Cupovaná mela všeříkajícího názvu "Oldschool Nostalgia" a jí podobné po hlavě házely do vytranzovaného snění o zpětném chodu času. Když se pak v závěrečné instrumentální řeži ještě jednou blýskli kytarovými proháněčkami, měl jsem jasno, že tuhle bandu si propříště budu hlídat.


Nabuzené hlavotřasné šiky se s příchodem RANGER přesunuly těsně pod pódium a tam si se severskými bestiálními spídaři pořádně zatopily. Kapela naštípala třísky převážně ze své čerstvé fošny a dvou starších malých desek, které ji kdysi rozrazily dveře scény. Hned od začátku setu se napojili na čertovský pohon se silnoproudou kytarovou voltáží a probíjejícími škopky. Ve znásilněné rychlosti zdrancovali horkou titulku "Speed & Violence", zvedli vichrný povyk s finsky ohlášenou "Demon Wind" a průřez novou deskou zpečetili vyšinutou nakládačkou "Satanic Panic". Vokalista Dimi se svým zpěvem topil v dorážejících kytarových vlnách a jen díky vydatným ječákům se mu dařilo vynořovat se výše nad hladinu riffových maelstromů. RANGER s každou skladbou dále fanatizovali kotelní bugr a s až nefinským rochněním se vyžívali v jeho odezvě. Kdo od nich nedostal za vyučenou staršími flaky "Ranger" nebo "Touch of Death", ten si vysloužil přídavek s masakrálním skoncováním do palice "Shock Skull". Na vybranou neměl nikdo. Mně RANGER rozjeli hlavu tak, že jsem ji musel ještě dlouho do hluboké noci dobržďovat.


setlist: Speed & Violence, Lethal Force, Omen of Doom, Demon Wind, Storm of Power, Satanic Panic, Knights of Darkness, Ranger, Touch of Death, Shock Skull

RANGER - "Demon Wind" (audio bootleg z koncertu)
RANGER - "Touch of Death" (audio bootleg z koncertu)
==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 28. ledna 2017 v 9:07 | Reagovat

Ranger vydali hodně solidní fošnu, solidně našlápli. Je ale pravdou, že na koncert bych asi nevyrazila, přeci jen spíš beru trochu jiný styl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama