punkový přístup - Report z koncertu U.K. SUBS, TV SMITH (Futurum Praha, 31.1.2017)

3. února 2017 v 21:16 | RaznAgul |  punkový přístup
Cesta do hlubin pankáčovy duše vede tradičně na přelomu ledna a února přes smíchovský klub Futurum, kde si každý rok dávají sešlost se svými fans nesmrtelní U.K. SUBS doprovázeni věrným pobočníkem TV SMITHem. O předloňské i loňské štaci těchhle nestorů na stránkách blogzinu už cosi padlo, takže by nebylo punk se znova sáhodlouze rozepisovat, co všechno a koho tentokrát opět svedlo k rebelující kratochvíli. Od minula se toho totiž zas až tolik nezměnilo. Snad jen, že dnes vládne světu zpropadený tremp, jak si ke zmínce o svém výročí neodpustil rejpnout čerstvě šedesátiletý TíVí, a Subs se po uzavření své albové abecedy deskou "Ziezo" vydali na turné oslavující čtyřicet let svého podvratného života. Evropské turné čítá ve dvou měsících bezmála tři desítky zastávek. Ta pražská se trefila přesně do jejich středu. Subs i Timothy tak byli šňůrou akorát rozehraní a ještě se na nich nezačala zračit únava z pokořených večerů. Jestli ovšem tihle cosi jako únavu vůbec znají. Slušně zaplněné Futurum zažilo na vlastní kůži, že starý britský punk se hraje jen na plnou páru.


Není čas stárnout, v šedesáti, ani ve dvaceti. S tím a úvodní dvojicí skladeb "Only One Flavour" a "No Time To Be Twenty One" otevřel svůj set samonabíjecí TV SMITH. S řezanými strunami a s břitkou notou se pustil do rozbrušování klubového večera, proti času i všemu navzdory. A všechny, kteří si hoví v jeho písničkářství, provedl ve skladbách i průpovídkách mezi nimi svou punkerskou životní filosofií. V novém kousku "No Control" rozmetal bláhovost pěšáků, kteří žijí v představách o vlastním vlivu na svět kolem. A v uhrančivé protest-bajce "Lion And The Lamb" odpěl příběh o upřímnosti k sobě samému, o schopnosti přiznat si svou sílu i nahlédnout na dno duše. TV SMITH se sám tvoří k obrazu svému. Co na pódiu do sebe vloží, to z něj jde nešizené naplno ven. V tom spočívá jeho fascinující muzikantská i lidská uvěřitelnost. A taky uvěřitelnost jeho agitek jako hlasu ztracené generace proti všežravému systému. Nabažil se jich v koncertních stálicích "Generation Y" a "Expensive Being Poor", k nimž si navrch ve stejném duchu přihodil předělávkou "Pushed Again" od veteránů Die Toten Hosen. K závěru svého vystoupení se TíVí ještě vrátil do časů svého působení v sedmdesátkových The Adverts a tuhle epizodu punkového mládí připomněl nesmrtelnými "Gary Gilmore´s Eyes" a "Bored Teenagers". Bez přídavku by jej z pódia nikdo nepustil. TV SMITH na něm totiž znovu s grácií ukázal, že na samovznětlivý bengál holých šesti strun má výsadní punkový patent.

setlist: Only One Flavour, No Time To Be Twenty One, No Control, I Delete, Lion and the Lamb, Generation Y, The Immortal Rich, Expensive Being Poor, Kiss the World, My String Will Snap, Pushed Again (Die Toten Hosen cover), Gary Gilmore´s Eyes, Bored Teenagers, Runaway Train Driver

TV SMITH - "Lion and the Lamb" (audio bootleg z koncertu)


Když mi bylo osmnáct, poslouchal jsem U.K. SUBS, a po čtvrtstoletí je se stejným zápalem poslouchám pořád. Charlie Harper a jeho družina dnes představují pro starý dobrý britský punk rock v reálu rozhodně více, než slavné pistole s nikdy nevystřílenými zásobníky. Ještě výše na piedestal je staví i jejich loňské, šestadvacáté album "Ziezo", kterým završili svou abecední diskografii. Než se na skladby z něj v setlistu dostalo, sáhli si Subs, od rozbřesku pódiových světel jak z praku vystřelení, do svého letitého archívu pro hezky tučné kousky. Třeba až k slovutným vykopávkám "Barbie´s Dead" a "Endangered Species", které pořád lámou někdejší fošny a na koncertních prknech stále zabírají jako zaručené roznětky. K poslední desce pak dali Subs přičichnout dvojící vypalovaček "City of the Dead" a "I´ve Got a Gun". S neotřesenou jistotou, že na původní notě a fuck-off šmrncu se nic nemění. I proto si po odchodu kytaristy Jeta zkraje loňského léta do kapelní sestavy vybrali dávno zajetého punkového koně. Nový kytarista Steve Straughan, který v tovaryšství dozrával u neméně legendárních The Lurkers nebo Angelic Upstarts, zapadl mezi harperovce jak ulitý. S popíchnutou basou Alvina Gibbse přes pódium a dorážejícími bicími Jamieho Olivera si ladil přidrzle strouhající riffy a všichni spolu se s vokálními doprovody k Charliemu jak jeden opírali do zdivočelých pogovaček. Pražská pařížská párty měla znova stejné grády. A s ní též skandovaná "Warhead" i barikádovka "Riot". Třiasedmdesátiletý Harper, nejstarší to pankáč světa, a jeho skvadra se ani náhodou nechystají prdět do hlíny. A tak očividně i ke svému nadšení ve velkém přidávali. Po zpěvných punkovkách "Keep On Running" a "Limo Life" se s U.K. SUBS už vůbec nechtělo loučit. Vlastně nebylo třeba. S muzikou, která neumírá, nikdy nic nekončí.

setlist: Emotional Blackmail, Kicks, You Don´t Belong, Left for Dead, Rockers, Down on the Farm, Hell Is Other People, Barbie´s Dead, Police State, Endangered Species, Fear of Girls, City of the Dead, I´ve Got a Gun, Crash Course, Tomorrow´s Girls, Teenage, Party in Paris, Warhead, Riot, Stranglehold, Disease // C.I.D, Keep On Running, I Couldn´t Be You, New York State Police // Limo Life, I Live In a Car, Bitter & Twisted

U.K. SUBS - "Warhead" + "Riot" (audio bootleg z koncertu)

==

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama