WODE – „Wode“

24. února 2017 v 18:59 | RaznAgul |  recenze
Kdo chce poznat, jak se na britských ostrovech staví z mnohozvučných ruin bytelné katedrály bodající do nebes, ten ať sáhne po eponymní prvotině manchesterských WODE. Kapela pochází z končin black metalu nijak zvlášť přejícím, černou stavařinu mají ale zmáknutou bravurně. Taky se na své debutové album pořádně nadřeli. Deska jim vyšla až pět let po položení základového kamene, kterým bylo třískladbové demo vydané ještě na skromném počtu kazetových pásků. Už od začátku totiž WODE správně tušili, že klíčivé zrno je potřeba svědomitě vytřídit. První album tak kapelu představuje v průřezu několika let jejich dosavadního trvání a v tom nejlepším, co jim stálo za to uchovat. Na vizáži skladeb je to nápadně znát. Nejprve vztyčují pevné pilíře bohovzdorného chrámu a leští je do prlivého lesku, aby na ně posléze osadili temnou mohutnost a v jejím vnitřním prostoru se nechali unášet do vzdušných klenutí a v nich temně rozpouštěných vitrážních barev. Ve svém vzletu pokoušeni hadem, zrozeným pod pekelnou hvězdou, se dotkli nejvyšších bran. Uzamčených k ráji, ale otevřených z božího příkazu ke zření vyprahlých stínů po životě. Kdo vzdorných vášní by se cítil v tu chvíli lstivým hadem podvedený, ten ať sáhne po "Wode". Má ke stejnému osudu podmanivý příběh. Plný dryáckého blacku i nečekaných zápletek s nepolapitelnou, třepetavou metalovou magií.


WODE rozjíždějí svou desku v paličském stylu, který už pokoušeli mnozí zaprodaní. Tihle k němu navíc přiřezávají z nevšedních nápadů a obrábí jej zvlášť zákeřným ostřím pilujících kytar. Skladby první půle alba úplně stačí k tomu, aby se jeden do muziky WODE pobláznil. Nevypovídají ale o jejím založení zdaleka všechno. Dokládají, že kapela to se starou školou myslí vážně, opakovaně do ní ale nepropadá. Už zde se v místech, kde zvětrává zažíravé temno, začínají obnažovat linky rafinovaných nálad. Plných tvarů je jim pak dáno za přízračného žáru "Spectral Sun" a zbytek alba je dál udržuje v bujném prorůstání černým kovem, který WODE s dalšími skladbami stále více zušlechťují. Sprostě by se zde dalo psát o jakémsi přichýlení k modernosti. To ale ještě muziku nijak nevykořeňuje z jejího, věky páchnoucího, ďábelského rodu. WODE jen chtějí i při dnešku plném nostalgie znít zajímavě. Že se jim to daří, není nejmenších pochyb. Ve svém bujícím náladovém podivínství zůstávají při smyslech a přesně vědí, jak přišlápnout čertisku ocas a zarajtovat si na jeho strupatém hřbetě. V sedle pobídnuté bestie se "Wode" vznáší vysoko do majestátu svého chrámu. Dole zatlučeného v zádušní černozemi a nahoře proraženého skrz věčně zapovězené nebe. I proto má tahle deska sílu zjevení.

(Album vyšlo původně na vinylu u Broken Limbs Recordings a na kazetě u COF Records. Následně label Vendetta Records přinesl nahrávku i ve formátu CD. Abum je k poslechu a zakoupení také na bandcamp stránce kapely)

datum vydání: duben 2016
původ: Velká Británie


seznam skladeb:
1. Death's Edifice
2. Trails of Smoke
3. Cloaked in Ruin ​
4. Spectral Sun ​
5. Plagues of Insomnia ​
6. Black Belief ​

==

 


Komentáře

1 Dejv Dejv | E-mail | 25. února 2017 v 7:13 | Reagovat

Hudba je to prvotřídní a jde s ní vycítit že maníci si s tím fakt dali práci ale...doufám že se toho už nedožiju až takhle budou vypadat všechny b.m.kapely,kurwa kde je ta rebélie co nás kdysi oddělovala od stáda ovcí...

2 RaznAgul RaznAgul | E-mail | 25. února 2017 v 8:42 | Reagovat

Je to tak, Dejve, té echtovní rebélie, která šla kdysi od morku kosti, se už dnes moc nenajde. A není to jenom v black metalu. Cítím to z nových nahrávek čím dál víc, je stále složitější si vybrat z muziky a uvěřit tomu. Doba i společnost jsou už jinde. To nic ale nemění na tom, že tahle nahrávka cosi do sebe má. I když je z nové éry.

3 Missariel Missariel | Web | 25. února 2017 v 11:15 | Reagovat

Myslím, že ten suprový black padl s těmi symfo pokusy Dimmu Borgir, Cradle of Filth a dalších. Sypalo to prachy a black tím pádem šel do kopru. Wode zní dost fajn, těm o prachy evidentně nejde....

4 Dejv Dejv | E-mail | 26. února 2017 v 5:59 | Reagovat

Nemám pocit že by b.m.byl někde v kopru nebo že by mu D.B. a C.O.F.nějak zásadně ublížili vždyť tyhle kapely už to maj nejmíň jednu dekádu za sebou a dnes slouží jako poutač pro náctileté kteří pokukují po metalu.Navíc se přikláním k názoru který zazněl v rozhovoru s UADA že dnešní scéna je po ideové stránce silnější než kdy jindy.Problém WODE tkví v tom že live to vypadá jako nějaká bigbítová kapela žádná temnota a hlavně nikoho neurazit nebo nenasrat a o peníze o ty tu vůbec nejde...

5 Mystic Mystic | E-mail | 26. února 2017 v 15:00 | Reagovat

Ale prosím vás, je spousta rebelských kapel :-D Black metal se jen stal pestřejší. Prostě některé odnože jsou atmosferičtější a i textově jde o jiné věci. Atmosferický black nemůže být o rebelii. Ale pak tu jsou špinavé spolky uctívající old school a rebelii, je jich halda. Je spousta kvalitní rebelie, stačí se dívat, ale to vy přece víte :-) Já miluju jak rebelii tak atmosféru, obě ke mě sedí. Vás by bavilo poslouchat pořád jen to samé? Vývoj je taky důležitý, to neznamená zanevření nad klasickou podstatou metalu celkově :-)

6 Dejv Dejv | E-mail | 26. února 2017 v 18:58 | Reagovat

Ono tady nejde ani tak o samotnou hudbu ale spíš o její podání,jak jsem psal hudba WODE se mi líbí ale hodně ji sráží aspoň tedy u mne její podání kapelou... aby jsme si rozuměli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama