Původní rozhovor s WODE

9. března 2017 v 19:17 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Vyplatí se mít nastřežené uši a při objevování nových nahrávek občas sejít z prošlapaných cest černěkovového podzemí. Zcela jistě se to vyplatí, když dojde na britskou scénu a jejich manchesterskou sebranku WODE, kterým loni vyšlo úchvatné debutové album se značkovým názvem "Wode". Kapela vznikla v roce 2010 z popudu kytaristy M.C. a bicmena T.H. Po počátečním muzikantském otrkávání k sobě přibrali další dva členy a společně vytvořili plnohodnotnou kapelu nabitou čerstvou energií a odhodláním rozštípat koncertní pódia domácího potemnělého podsvětí. Po vydání sondážní nahrávky "Demo 2011" WODE strávili několik let tříbením svého padlého hudebního ducha, aby mu posléze dali plně se projevit na pozoruhodné dlouhohrající prvotině. Bubeník kapely T.H. nechal v následujícím rozhovoru hlouběji pohlédnout do života kapely i podstaty jejich blackmetalového uhranutí.

I. Cítili jste už na začátku nutkání vypadnout s WODE co nejdříve ze zkušebny a vrhnout se střemhlav do čilého koncertního ruchu?
"Vždycky jsme chtěli být kapelou, která žije na pódiích. Zpočátku ale bylo potřeba se plně muzikantsky zajet a sladit do kýženého hudebního výrazu, takže jsme si odedřeli svůj čas i ve zkušebně. Čistě studiové kapely mají také co do sebe. Připravují se ale o ten pořádný nášup z živého hraní, který k extrémní muzice neodlučně patří."

II. Říkáte, že jste byli hodně vybíraví při volbě skladeb na debutové album. Jak moc vás ve výběru ovlivnila zkušenost z koncertování?
"Některé skladby jsme v průběhu let na cestě k debutu vyřadili z repertoáru. Ať už z důvodu změn v sestavě nebo prostě jen tak, bez nějakého vysvětlení. Když dáváš dohromady setlist pro třicetiminutové vystoupení, některé skladby se na něj přirozeně nedostanou. Přednostně se pak zaměřuješ na věci, které na koncertech hraješ. A skladby, které pořádně nezkoušíš, tak zapadnou, aniž by třeba dostaly šanci rozvinout svůj potenciál. Je to škoda, ale musíš hledět dopředu, když chceš udržet hudebního ducha kapely čerstvého. Není vždy čas ohlížet se za sebe."


III. Debutové album ukazuje dvě odlišné tváře WODE. Silnou náklonnost k hrubosrstému, staroškolskému černému kovu, stejně jako vytříbený smysl pro modernost. Jak se stavíte k tradici a progresivitě v black metalu a jejich vzájemnému doplňování se?
"Určitě se najdou takoví, kteří nedají dopustit na blastbeatovou ortodoxii upalující někdy až na samotné hranice toho, co lze nazývat hudbou. Na takovém přístupu není nic špatného. Ale na druhou stranu, zkoušení nových věcí udržuje muziku živou a black metal by bez něj nebyl tak vzrušující. Novátorství neznamená nutně zavádění neotřelých technických fíglů. Může znamenat také třeba experimentování s různými náladami. Experimentovat se dá i v mezích ortodoxie a objevovat nové výrazové prostředky lze i v rámci tradičního přesvědčení. Zhruba tak by se dal vystihnout přístup WODE k muzice."

IV. K tomu se nabízí hned další otázka. Zatímco první tři skladby alba "Wode" odkrývají syrovější podstatu vaší muziky, druhá půlka desky je více otevřená novým nápadům a netradičním skladebným vzorcům. Značí tohle rozvíjení se nahrávky jakousi cestu WODE od počátků k současnému hudebnímu rozpoložení kapely?
"Možná ano, ale poskládání skladeb na albu neodpovídá chronologickému pořadí, v jakém vznikly. Rozumím však tomu, co máš na mysli. Skladby jsou úmyslně seřazeny tak, aby vyjadřovaly určité směřování odněkud někam. Na naší příští desce bude ještě patrnější, kam až jsme se jako kapela dostali."

V. Album vyšlo na kazetě s graficky jinak ztvárněným přebalem. Myslím si, že obrázek chrámu ponořeného do ponuré zelenavé mlhy, který se zračí na CD a vinylu, daleko věrněji vystihuje muziku "Wode", než nevýrazná přírodní scenérie na obalu pásku. Proč jste se rozhodli pro toto odlišné ztvárnění?
"Bylo to rozhodnutí labelu, který pásek vydal. Chtěli mít přebal jinak pojatý, nejspíš aby podtrhli vlastní identitu kazetového vydání. Souhlasím, že grafika na obalu CD a vinylu je výstižnější. A je také určujícím obrázkem alba".


VI. Současný black metal s okultními sklony v sobě chová často více životní naděje, než jak tomu bylo v počátcích metalových temnot. Alespoň tedy pokud jde o duchovní stránku lidského bytí. Vy se svým debutovým albem stojíte před "zavřenou branou k ráji" a při "prozření, jak jste se obelhávali", jste dáni všanc "svodům hada, který vás vábí k planým barvám života po životě". To zní, jakoby vaše naděje ve vykoupení vzaly za své. Nebo vidíte, stejně jako mnohé padlé metalové duše, světlo pronikající temnotou?
"Temnota má v esoterickém pojetí svou zvláštní energii, která pozvedá ducha ani ne tak ke "světlu" v tradičním pojetí, ale určitě ve směru, který lze chápat jako pozitivní. Na druhou stranu, někdo může vnímat jako nanejvýš uspokojující, když dojde k naprostému zničení ducha. Vztah mezi světlem a temnotou je tedy spletitý. Nebereme naši muziku jako prostředek k vyjádření našich osobních záští či pocitů. Bereme ji jako nástroj, kterým se projevuje temno ve svých abstraktních rysech. Chováme v sobě temnou mohutnost, proto "světlo" je pravým opakem naší přirozenosti."

VII. Slibujete brzké vydání vaší další velké desky. Skládala se vám muzika na nové album snadněji po tak nadějném debutu, jakým "Wode" bezesporu je?
"Ohlasy na naší první desku byly určitě povzbudivé. Chtěli jsme na debut rychle navázat. Myslím si, že ten dychtivý zápal k dalšímu tvoření je z nové desky znát. Její skladby jsou kratší a přímočařejší. A taky jsme v nich více rozvinuli deathmetalové předivo, kterého jsme se už letmo dotkli na debutu. Nové album vzniklo rychle a práce na něm byla hodně uspokojující."

Díky moc za rozhovor. Těším se na vaše nové album a doufám, že se někdy uvidíme na některém z vašich koncertních vystoupení!

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama