Report z koncertu ACHERONTAS, ROTTING CHRIST (Nová Chmelnice Praha, 18.3.2017)

22. března 2017 v 21:58 | RaznAgul |  reporty
Má očekávání kroužila nad soupiskou Hellenic Darkness jak hejna vran vyplašených z korun spících stromů podél cest ke klubu. Černých vran, co vyklovaly mi oči pro vidění denního světla. S helénskou temnotou, která mě svedla do pražské Chmelnice, létavá havěť ještě více přitemnila předjarní sobotní večer. Klub byl hned s předkapelami natřískaný až po strop. Skutečné taháky pak přišly na řadu v pokročilých večerních hodinách. S nimi už bylo při vstupu definitivně vyprodáno. Chmelnického pódia se po sobě zmocnili výsostní oltářní heretici ACHERONTAS a někdejší sochaři řeckého blackového undergroundu, dnes umělci masové metalové zábavy ROTTING CHRIST. Ti první mě do klubu přitáhli samotnou svou podstatou, kterou si i s rostoucím uznáním přísně střeži. Ti druzí slibem, že zahrají sakumprásk své debutové album "Thy Mighty Contract" a připomenou tak počatky devadesátých let, kdy metal vzrušeně dospíval se svou generaci. Nic jiného jsem na Hellenic Darkness nehledal. Tim, co jsem k sobě připustil, jsem zůstal ve tmě a úžasu oslepený.

Prokrvená mlha na pódiu zbarvila plameny oltářních svící do zelena a do prázdných očnic lebek začpělo kadidlo. Za mísení pokoutných substancí hydra vynesla z podzemí prométheovské ohně, aby jimi vzňala vášně vnitřních stínů. Když pak proneseno bylo boží slovo, hned vzápětí zůstalo němé, zardoušeno ďábelskými formulemi. Pod zrakem zneužitého symbolu prozřetelnosti stanula na jevišti družina ACHERONTAS. A skladbou "Fires of Prometheus" ze své zatím poslední, předloňské desky "Ma-IoN" započali svůj uhrančivý obřad. Kdo se mu dokázal plně otevřít, toho stáhli do zvířených pocitových hlubin a tam mu do živého nitra nakřesali žhavé luciferiánské jiskry. Během svého setu dali okusit z každého ze svých pěti alb. Privilegia dvou odehraných skladeb se přitom dostalo jak desce poslední, tak grandiózní druhé řadovce "Theosis" z roku 2010. Z ní zazněly zaklínací posedlost "Conjuration of the Five Negatives" a všem spřízněným duším věnovaná "Legacy of Tiamat". To byly pečeti, které rozlomením otevřely mysl do stavů pohnutého vnímání. ACHERONTAS dokázali pudově strhnout k následování své padlé ceremonie. Vydatně k tomu přispěl i nový bicmen kapely, který od loňska zatápí jejich divé muzice pod kotlem. Jako rostou ACHERONTAS stále více do síly, tak je stále silně podněcují i jejich preexistenční formy. Ukázali to v závěru svého setu zaříkávacím kusem "Vampyric Metamorphosis" od pohřbených Stutthof, z jejichž popela kdysi povstali. Před čtyřmi lety na srbském Darkness Rising mě chytli a předloni na brněnském Hell Fast Attack mi připomněli své aurické kouzlo. V chmelnickém klubu kouzlo znova zabralo a já se z jeho magických přaden jen pomalu dostával zpět k sobě.

setlist: Intro - Fires of Prometheus, Amenti, Outro of Amenti, Conjuration of the Five Negatives, Blood Current Illumination, Legacy of Tiamat, Ma-Ion (Formulas of Reptilian Unification), Vampyric Metamorphosis

ACHERONTAS - "Conjuration of the Five Negatives" (audio bootleg z koncertu)


Kdysi nedotknutelní ROTTING CHRIST začali po svém, dnes sedm let starém, albu "Aealo" tropit muziku, která šla už zcela mimo mě. A se svou loňskou šamanskou deskou "Rituals", kterou jsem zkusil poslechnout si, abych byl alespoň trochu v obraze o jejich současném naturelu, si sáhli až za hranice samotného metalu. Vem to ďas, já na Hellenic Darkness šel kvůli starým, ještě zapřísáhle blackmetalovým ROTTING CHRIST z jejich úplných počátků. Takové jsem je taky dostal, alespoň v první části jejich vystoupení. Rotynzi se vrhli na svůj debut s lynčujícím metalovým zápalem. Do staré školy a jejích prvních lavic propadli se vším všudy. Dávné časy kristovy hniloby sice v dnešní sestavě kapely pamatují jen bratři Tolisovi, v časovém návratu se přesto všichni našli jak jeden a pospolu škubali za zápalnou koudel k metalovým dynamitům své kultovní prvotiny. Svůj slib zahrát desku od začátku do konce splnili s jedním ulitím, když přeskočili skladbu "His Sleeping Majesty", která patří na albu zrovna k těm zářnějším. To ale byla jen malá kaňka na jinak velkolepém výprasku z metalových pamětí. Kdyby se jen ROTTING CHRIST drželi svého nejstaršího kopyta, na svých deskách i na chmelnickém pódiu! Jakýsi předěl v jejich vystoupení vytvořila předělávka "Societas Satanas" od stejně legendárnich krajanů Thou Art Lord. Pak už kapela zamířila k tvorbě ze svých posledních dvou desek. Uhranutí z nostalgie a prvotřídně šlapající starosvětské muziky bylo rázem to tam. ROTTING CHRIST dál sklízeli nadšené ovace klubu, mě ale při svých novodobých, samplovaných helekačkách už nechávali chladným. Na místě jsem k tomu měl břitčí slova, ale co už. Přídavková "Non Serviam" ještě na pár chvil oprášila dávné metalové vášně a s ní se taky ROTTING CHRIST rozloučili. Kus jejich koncertu jsem si kdesi hluboko v sobě odnesl do noci. A to mi bez dalšího naprosto stačilo.

ROTTING CHRIST - "Fgmenth, Thy Gift" (audio bootleg z koncertu)


na Hellenic Darkness dále hráli: Self-Hatred, Mallephyr, Hail Spirit Noir

==
 


Komentáře

1 kubánec kubánec | E-mail | Web | 27. března 2017 v 15:06 | Reagovat

Někdo, kdo sdílel při projevu Acherontas podobné pocity.

2 Dejv Dejv | E-mail | 27. března 2017 v 15:25 | Reagovat

Nej recka co jsem kde četl na tuhle akci,Acherontas vlád...Ta mystika ve mě rezonuje ještě teď

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama