Původní rozhovor s MORTILLERY

16. dubna 2017 v 19:54 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Vytlučte si hlavy thrashem s kanadskou hordou MORTILLERY a nezapomeňte se vrhnout do moshe s pořádně rozčepýřenými vlasy! Tahle bestie totiž žije thrashmetalovým běsněním a hecuje se k němu pěkně splašenou punkovou jízdou. Kapela s charismatickou zpěvačkou Carou McCutchen přišla na svět před téměř deseti lety, kdy kytarista Alex Gutierrez a jeho basující holka Miranda Wolfe spolu začali zkoušet první riffy ve sklepení edmontonského metalového podzemí. Netrvalo dlouho a sestava kapely se rozrostla do plného počtu pěti muzikantů. Jejich sdílené nadšení pro muziku, dále podpalované sbíranými zkušenostmi a tříbeným muzikantským umem, brzy přineslo plody v podobě debutového alba "Murder Death Kill" (2010) a jeho následovníka "Origin of Extinction" (2013). S MORTILLERY jsem se setkal při jejich vystoupení v pražské Modré Vopici loni v říjnu. Zastavili se zde během svého evropského turné k podpoře své čerstvě upečené, třetí dlouhohrající desky "Shapeshifter". Z jejich koncertu stejně jako nové nahrávky jsem byl paf! Týdny na to jsem se nemohl ubránit pokoušení album znovu a znovu prohánět přehrávačem. A stejně tak jsem se nedokázal ubránit pokušení oslovit vrchního kytaristu Alexe Gutierreze a položit mu pár otázek.

I. Po vydání prvotiny "Murder Death Kill" a upsání se labelu Napalm Records jste mluvili o začátku skvělé hudební kariéry. Dnes, kdy máte už chvíli venku svou parádní třetí řadovku "Shapeshifter" a zničili jste řadu koncertních pódií během podzimního evropského turné, dá se říct, že MORTILLERY konečně jsou kapelou, která je dobře zabydlená v thrashmetalovém undergroundu?
"Myslím, že už jsme se zabydleli. Je dost těžké prosadit se, protože dnes existuje po světě spousta metalových kapel. Snažíme se jet dál a dotvářet si své vlastní místo na scéně."

II. Krátce po vzniku kapely jste vydali eponymní pětiskladbové EP. Některé skladby z něj se pak dostaly i na vaše následující řadová alba. Stojíte si pořád pevně za touto vaší vůbec první nahrávkou? Je šance, že použijete její dosud albově neuchycené skladby pro některou z vašich dalších desek?
"Jasně, za tou nahrávku si stále stojíme. I když skladby z ní už naživo nehrajeme. Dvě z oněch pěti, co byly na našem prvním EP, jsme znovu nahráli a jednu vydali na debutu "Murder Death Kill", druhou pak na následujícím albu "Origin of Extinction". Zbylé tři se dostaly jako bonus na reedici debutové desky u Napalm Records."


III. Po vydání "Origin of Extinction" jste zažili docela hektické období. Došlo u vás ke změně na postu sólového kytaristy a následně, zkraje roku 2014, jste se vydali na náročné evropské turné po boku Sepultury. Komplikovaly tyto události práci na vaší další nahrávce, nebo vás naopak živě nakoply ke skládání pro "Shapeshifter"?
"Obojí. S naším předchozím kytaristou jsme byli dost sehraní, i co se týče skládání muziky. A na nového člena kapely se občas těžko zvyká. Kent k nám přišel připravený a okamžitě do kapely zapadl. Takže nám to dost ulehčil. Hodně nám pomohl s dokončením alba."

IV. Album "Shapeshifter" je především a v prvé řadě thrashmetalovou nahrávkou. Jeho hudební charakter se přesto otírá i o kovové povrchy temnot a záhrobních světů. Album vyniká virtuozitou sekajících kytarových riffů a spřažených sól, ale kdesi pod nimi si umí pohrát i s temnějšími náladami. Co za zvláštní duchy jste to vdechli do vaší nahrávky?
"Haha, vpustili jsme do ní všechny naše vnitřní démony. To úplně stačilo, abychom jí nasytili temnými věcmi."

V. Svůj cupovaný thrash metal poháníte výživným crust-punkovým palivem. Věříte, vedle téhle hudební náklonnosti, také v původní principy punkového přístupu, tedy do-it-yourself a no-future, a řídíte se jimi? Jsou dnes vůbec ještě podstatné?
"Jsem rád, že sis toho všiml. Punk některé z nás hodně ovlivnil. Punkový životní styl a přístup máme hluboko v morku kosti. Jeho hodnoty mají stále co říct i dnes, pokud jsi ochotný vymezit se vůči věcem a dění kolem".


VI. Titulní skladba "Shapeshifter" se výrazně liší od zbytku desky. Hodně čerpá z odkazu tradičního heavy metalu a Cara v ní zpívá čistými vokály. Zařadili jste titulku na samotný konec desky (pokud nepočítám bonusové skladby). Napovídá to cosi o tvárném posunu muziky MORTILLERY od rané thrash-punkové hrubosti k heavymetalovějším zítřkům?
"Nemyslím si, že jde o nějaký posun. Rádi si pohráváme se všemi hudebními vlivy, které nás nějak formovaly. Heavy metal patří mezi ně. Máme za to, že titulní skladba desky se nám dost povedla. Chtěli jsme v ní ukázat tu stránku muziky MORTILLERY, kterou jsme dosud zas až tak neodkrývali."

VII. Když dobrá thrashmetalová kapela vytáhne do záznamu kus své nakopávající koncertní energie a udělá z toho albový živák, obvykle to stojí za to. MORTILLERY jsou skvělou kapelou a navíc jste posedlí živým vystupováním. Přemýšleli jste už o tom, že byste nahráli a vydali živé album?
"To nás ještě nenapadlo. Na podobné věci ale není nikdy pozdě!"

Díky moc za rozhovor! Máte moji oddanou podporu!!
"Díky!"

Alex Gutierrez
Mortillery

report z koncertu MORTILLERY v pražské Modré Vopici v říjnu 2016
recenze alba "Shapeshifter"

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama